Může sportování způsobit předčasné vypadávání a šedivění vlasů?

1

Mohou intenzivní tréninky za to, že vám začnou vypadávat a šedivět vlasy? Přečtěte si, jak si co nejdéle udržet zdravé vlasy.

Někomu může tahle otázka připadat směšná, ale paradoxně dotazy ohledně nadměrného vypadávání vlasů a předčasného šedivění v souvislosti s intenzivním sportováním dostávám velmi často. I když to není úplně „sportovní“ téma, tak určitě neuškodí, když se s vámi podělím o pár tipů, jak si udržet hustou hřívu a jak alespoň trochu oddálit ztrátu vlasového pigmentu. Sama jsem to řešila kolem třicítky, kdy se mi na hlavně ve velkém začaly objevovat bílé vlasy. Jasně, je to jen kosmetická záležitost, existují barvy na vlasy, nebo to někdo vůbec neřeší. Na druhou stranu, tělo k nám přes tělesnou schánku promlouvá, a když se mu něco chybí, dává nám to jasně najevo. A proč se nanaučit využít přírodu, aby nám s problémem pomohla? Ne že bych dnes (po 15 letech) sem tam neobjevila šedivějící vlas, ale stále si vlasy nemusím barvit, takže snad některé následující rady pomohou všem, co řeší podobný problém :-).

Dobrá zpráva je, že kvůli samotnému sportu vaše vlasy netrpí a ani kvůli němu dřív nezestárnete (to spíš naopak). Díky sportu odbouráváme psychický stres, tělo i mysl bývají v lepší kondici a navíc se při cvičení výborně prokrvuje tělo a zlepšuje se tak zásobování buněk živinami.

Na druhou stranu, pokud tělo nezásobujete správnými živinami, příliš tlačíte na pilu a kašlete na regeneraci, může se stát, že tělo vám dá jasně najevo, že mu něco chybí. Sportování je pro tělo stres, kdy stoupá spotřeba živin. Je to imuplz, díky kterému si náš organismus dokáže posouvat limity, ale pouze pokud tělu dáme vše, co k návratu do rovnováhy potřebuje. Nedostatky ve výživě a v celkové regeneraci se  pak projeví i na kvalitě vlasů.

Nejčastější příčiny

Šedivění vlasů je do určité míry dané geneticky a svou roli hraje i rasová příslušnost. Bělochům se prý první šediny objevují dříve než třeba lidem asijského původu. Ve větší míře se začínají šedivé vlasy objevovat kolem čtyřicítky, kdy buňky ve vlasových koříncích (tzv. melanocyty), které produkují pigment, ztrácí svou funkčnost. Nakonec se produkce melaninu zcela zastaví.

Svůj podíl na šedivění i vypadávání vlasů pak mohou mít také hormonální změny (předčasná menopauza, zvýšená nebo snížená funkce štítné žlázy, změna v užívání hormonální antikoncepce apod.).

V případě vypadávání vlasů u mužů je nejčastěji na vině hormon  testosteron (přesněji jeho aktivnější derivát dihydrotestosteron). Na jeho zvýšenou hladinu reagují vlasové kořínky, které se začnou postupně scvrkávat. Vlasy jsou pak čím dál tenčí, kratší, neobnovují se a přestávají růst.

Pravděpodobnost předčasného šedivění také výrazně zvyšuje kouření, protože nikotin způsobuje snížení produkce vlasového pigmentu (melaninu). Kouření se připisuje i zvýšené vypadávání vlasů. Na kvalitě vlasů se samozřejmě mohou podílet i různé nemoci – Crohnova choroba, autoimunitní onemocnění, rakovina a další.

Zmínit musíme i to, že výraznější vypadávání vlasů může způsobit i nesprávné mytí vlasů, používání nevhodné vlasové kosmetiky, žehlení a fénování horkým vzduchem nebo časté stahování do culíku.

Mezi velmi časté příčiny vypadávání i šedivění vlasů pak patří i špatný jídelníček a nedostatek důležitých živin – od bílkovin, přes železo, vitamín B12, selen a zinek…

Je toho zkrátka hodně, co se za problémy s vlasy může skrývat, ale dobrá zpráva je, že nejsme bezmocní.

Řešte příčinu a využijte přírodu

Většina lidí, kteří se potýkají s vypadáváním vlasů, zkusí nejprve biotin z lékárny. Biotin je vitamín ze skupiny vitaminů B (označovaný jako B7) a je důležitý pro metabolismus aminokyselin a mastných kyselin.

Biotin při vypadávání vlasů někdy trochu zabere, obzvlášť v případech, kdy dotyčného trápí lámavé nehty. Je pravda, že při nedostatku biotinu často vlasy vypadávají, ale většina lidí má tohoto vitamínu dostatek. Je obsažený ve vnitřnostech (játra, ledvinky), v sušených houbách, vaječném žloutku, bramborách, atd., plus ho vytváří bakterie v našich střevech. Nedostatek biotinu tedy většinou nebývá hlavní příčinou a málokdy suplementace pomůže.

Z pohledu čínské medicíny má vypadávání vlasů souvislost s ledvinami, slezinou a kvalitou krve. Bývá spojováno s vnitřním neklidem a zmatkem. I ájurvéda připisuje problémy s vlasy zvýšené vátě, která se projevuje nervozitou, zvýšenou reakcí na stresové situace apod.

Proto jednou z prvních věcí, kterou pro sebe můžete udělat, je zklidnění životního stylu. Naučte se využívat dýchací techniky, meditace, zajistěte si pokud možno pravidelný režim, nepodceňujte kvalitní spánek.

Vyhněte se také studeným nápojům sladkostem, kávě, alkoholu a smaženým jídlům. Do jídelníčku si zařaďte dostatek zdravých tuků (lněná semínka, mandle, sezam, přepuštěné máslo), bílkovin (hovězí, krůtí maso, ryby, ..a vajíčka), pravidelně jezte jogurty, kefíry, z koření je pro váty výborná skořice, hřebíček, kurkuma, kmín, zázvor, bazalka, oregano….

Na podporu ledvin můžete zařadit černé fazole, černý sezam, černý bez ostružiny, atd. Podle čínské medicíny všechny tyto tmavě zbarvené potraviny podporují funkci ledvin.

Výbornou bylinkou, tzv. královnou vlasů, je eklipta bílá. Když už nic, tak si vyzkoušejte alespoň měsíc a půl užívat tinkturu z eklipty bílé (někdy ji najdete pod názvem Bhringraj.  Tahle rostlina působí proti vypadávání vlasů, proti předčasnému šedivění, proti tvorbě lupů a dodává vlasům sílu i lesk. Zvyšuje tvorbu melaninu a je také jednou z nejlepších bylin na ledviny. Dá se brát nejen vnitřně, ale můžete si z ní připravit i vlasovou masku (viz. níže).

Eklipta bílá

Pokud jste už někdy řešili vypadávání vlasů, tak jste určitě narazili na doporučení ohledně suplementace železa a vitamínu B12 (i vědci dávají za pravdu čínské medicíně, že chudokrevnost jde často ruku v ruce s vypadáváním vlasů).

Obzvlášť vegetariáni a vegani by se měli na B12 zaměřit (kupujte si pokud možno metylovanou formu). Co se týká železa, tak je vhodné zařadit melasu (kromě železa obsahuje i selen, chrom, zinek, mangan, měď, hořčík, fosfor, atd.), dá se koupit i železité víno, co nejčastěji zařazujte ostružiny, moruše, kustovnici, datle, sušené švestky, černý rybíz apod. Pro masožravce je pak jedním z nejlepších zdrojů kvalitní hovězí maso a hovězí játra (pozor – nezapíjet kávou, která výrazně vstřebávání železa sníží). Jakmile venku vyrostou čerstvé kopřivy, tak si jich pár nasbírejte, rozmixujte s vodou, přeceďte a vypijte. Funguje to skvěle. Jednou z nejlepších bylinek na krvetvorbu je i rehmanie (snadno seženete třeba ve formě tinktury).

Rehmanie

Na podporu prokrvení (když máte neustále studené ruce) se pak doporučuje denně zařadit hrst zeleného lupení (rukola, baby špenát, pampeliškové listy, kerblík apod.) nebo šťávu z červené řepy – jsou to vlastně zdroje NO boosterů (látek podporujících tvorbu oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy a zlepšuje tok krve). Z bylinek je pak na prokrvení skvělá gotu-kola nebo Ligusticum chuanxiong (koprníček), který se hodí i na léčbu kožních nemocí a na klouby.

Jednou z nejvíce používaných bylin při vypadává vlasů je rdesno mnohokvěté – Polygonum multiflorum (He Shou Wu nebo Fo-Ti) . Je to velmi silný antioxidant a v čínské medicíně se používá jako takový elixír života. Kromě jiného jsou v něm obsažené látky, které zpomalují trasformaci testosteronu na dihydrotestosteron, o kterém jsme se zmiňovali výše. I proto je rdesno tolik oceňováno pro zastavení šedivění a vypadávání vlasů. Také upravuje funkce štítné žlázy a nadledvinek, pomáhá zvládat stres, snižuje vysoký krevní tlak i cholesterol, účinný je i při exémech, mírní bolesti kloubů a šlach, a zlepšuje tinnitus (zvovění v uších). Jako sportovci ho navíc oceníte pro jeho schopnost urychlit regeneraci svalů po tréninku a pevnější svaly i kosti také nejsou na škodu.

Rdesno mnohokvěté

Další bylinkou, která dokáže oživit a posílit vlasy je brahmi (Baccopa Monniera). Tahle bylinka přispívá nejen k rychlejšímu růstu vlasů, k hustotě i lesku vlasů, ale je to i jedna z nejlepších nootropních bylin, která se využívá ke zlepšení paměti, zvýšení koncentrace a celkově lepšímu výkonu mozku. Pokud trpíte úzkostí a nervozitou, určitě vyzkoušejte lahodný čaj z brahmi v kombinaci s tulsi (bazalkou posvátnou).

Brahmi

Pro ženy je skvělá bylinka andělika čínská. Ta pomáhá řešit problémy souvisejí s nástupem menopauzy. Obsahuje fytoestrogeny, přírodní hormony, které slouží k harmonizaci hormonálního systému. Kromě toho posiluje lymfatický systém i krevní oběh (pozor – není vhodná pro těhotné ženy, protože by mohla způsobit potrat).

Andělika čínská

Pokud řešíte nadmíru stresu (fyzcikého či psychického), tak rozhodně vyzkoušejte jeden z nejsilnějších adaptogenů – ashwagandhu (vitánii snodárnou). Je to bylinka, která je hodně oblíbená i u sportovců, protože působí protizánětlivě, chrání játra, urychluje regeneraci po tréninku, zlepšuje kvalitu spánku i koncentraci a funguje i jako antidepresivum. Ashwagandhu ve formě tinktury doporučuji užívat ideálně večer.

Velmi dobrým pomocníkem je také amalaki – embilika lékařská neboli indický angrešt (mimochodem vynikající zdroj vitamínu C). S čím vším amalaki pomáhá? Kromě toho, že podporuje i růst vlasů, tak přispívá k dobrému trávení, pomáhá při chronické gastritidě a zánětu tlustého střeva, pomáhá při kašli a nachlazení,  podporuje srdeční a mozkovou činnost, přispívá k celkovému zdraví kardiovaskulárního systému, zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje počet červených krvinek, působí jako vynikající tonikum pro zdravou funkci krve, kostí, jater, žlučníku, sleziny i srdce. Pomáhá vylučovat z těla toxiny a zlepšuje zrak. Amalaki můžete koupit ve formě nápoje nebo jako sušený prášek nebo také jako kandované ovoce.

Amalaki

Šedivění vlasů můžete řešit i pomocí medicinální houby – čagy sibiřské. Ta obsahuje víc melaninu než jakákoli jiná rostlina. Užívání čagy má i spoustu dalších výhod. Melanin má i protizánětlivé a protirakovinné účinky. Melanin není jen nějaké nedůležité barvivo.  Funguje také jako neurologicky aktivní bílkovina – nachází se i v neuronech, které produkují důležité neurotransmitery, jako je serotonin, dopamin a adrenalin. Melanin navíc pomáhá chránit organismus před buněčným poškozením v důsledku vysokých teplot či chemického stresu (například působení těžkých kovů), protože zlepšuje imunologickou obranu. Melanin obsažený v čaze tedy oceníte nejen při šedivění, bílých skvrnách na kůži, ale pomáhá i nervové soustavě a zlepšuje celkovou imunitu.

čaga

Co použít přímo na vlasy

Z výše uvedených bylin se často připravují i různé šampóny, vlasové vody nebo masky.

I vy si můžete připravit masku např. smícháním prášku z eklipty a amalaki.  Přidat můžete i brahmi. Stačí rozpustit kokosový olej a přidat bylinky (na 1 polévkovou lžíci oleje se většinou používá 1 lžička bylinné práškové směsi), minutku nechte prohřát (nevařit) a po vychladnutí aplikujte na vlasy. Směs nechte působit minimálně 30 minut (ideálně hodinu) a poté vlasy důkladně omyjte.

Můžete si připravit i jogurtovou masku – bylinky rozmícháte v jogurtu a necháte působit 20 až 30 minut (olejová maska je ale většinou účinnější)

Pokud máte blond nebo zesvětlené vlasy, nejsou masky s bringhraj ideální řešení, protože způsobují ztmavení vlasů (stejně jako třeba nejlepší česká bylinka na vlasy – kopřiva).

Takže než si koupíte nějaké zázračné prostředky v lékárně, zkuste si vyzkoušet to, co vám nabízí příroda. Jak se říká – lékař léčí, příroda uzdravuje.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!