Kristiina Mäki -česká kráska s finským jménem

0

Kristiina Mäki -česká kráska s finským jménem
Je mladá, krásná, baví ji design a studuje architekturu a stavitelství a letos sbírá jeden běžecký úspěch za druhým.

Na halovém akademickém mistrovství ČR, které se konalo 7. ledna Kristiina Mäki vyhrála sóloběhem 1500 m v čase 4:47,49, následně v Linci na mítinku Gugl indoor se vyhrála v novém halovém osobáku 9:37,18 a v Castellonu na ME klubů v krosu se také neztratila a v tvrdé konkurenci obsadila na trati 6000 m 33. místo časem 20:51.

Hned v únoru dala další osobáky na Mistrovství ČR v hale – absolutní osobák na trojku, halový na 1500 m a na SM 22 (mistrovství Finska do 22 let) v Tampere vyhrála trojku, na 1500 m byla druhá.

Na MČR v běhu v Domažlicích na 10 km jela Kristiina s cílem splnit limit na 22letých v Tampere. Přestože ji zlobil namožený sval a neměla dostatek času na aklimatizaci po náročném soustředění, tak Kristiina limit splnila – požadovaný čas překonala vcelku suverénně o více než jednu minutu (35:19,37 oproti 36:30).

Na další závody se Kristiina vydala v květnu do rodného Finska, kde ji čekal start na Mistrovství Finska v krosu, v němž startovala za svůj finský klub Lahden Ahkera z Lahti. Kategorii do 22 let vyhrála a získala tak mistrovský titul.

18. května  Kristiina závodila na prvním kole extraligy v Kladně. Kristiina byla na 5000 m o tři setinky druhá v čase 16:51,25. Tento čas znamená splnění entry limitu na ME do 22 lety a jistotu startu i v běhu na 5000 m

To však není zdaleka konec výčtu všech letošních úspěchů této výborné běžkyně. 31.5.2013 běžela Kristiina v německém Dessau na mítinku Anhalt 2013 a v běhu na 3000 m obsadila páté místo v novém osobním rekordu 9:13,28. Tímto časem se přiblížila evropské úrovni.

Úvodní fázi  sezony 2013 zakončila Kristiina  účastí na mítinku v Regensburgu. Kristiina obsadila čtvrté místo v běhu na 1500 m v novém osobním rekordu 4:21,03, což  potvrdilo vzestup její výkonnosti i na kratších tratích. Obdobně čtvrtá doběhla Kristiina i na extraligovém mítniku Praga Academica, který se konal 5.6. v Praze na Strahově, kde si zaběhla také osobák

( 2:08,47). Na M ČR v Táboře dominovala Kristiina na ženské pětce s vítězným časem 16:42.00

 

Kristino, gratuluji ti ke všem tvým letošním úspěchům. Které vítězství zatím považuješ za největší úspěch své běžecké kariéry?

Děkuji za gratulaci :-). Za největší vítězství považuji svůj první titul z juniorek, kdy jsem v Ostravě (2009) vyhrála 1500m. Bylo to nečekané, ještě když jsem byla rok předtím poslední. Jinak si cením každého vítězství, ale na tohle nezapomenu 🙂

 

Naše čtenáře určitě bude zajímat původ tvého neobvyklého jména?

Jméno není úplně české, to je fakt  :D. Taťka je Fin, tak proto to jméno.

Kdo tě vlastně přivedl k běhání a jaké byly tvé sportovní začátky?

K běhání mě nikdo nedovedl, sport mi byl vždy blízký. Chodila jsem do kroužku atletiky a v 6. třídě ho dostal na starosti můj bývalý trenér Petr Forman. Takže jsme začali trénovat více. Registrovala jsem se v oddílu SKP Hvězda Pardubice, jelikož ve Žďáře nad Sázavou nebyl oddíl atletiky. Do roku 2009 jsem měla zdravotní potíže s krví, konkrétně s nedostatkem železa. Takže také podle toho vypadaly i moje výsledky. Běžela jsem závod a málem ho nemohla doběhnout.

Dlouho jsme na to nemohli přijít, co mi je. Až pak taťka, který v mládí trénoval koně, řekl, že s nimi byl stejný problém a že to bylo krví a nedostatkem železa. Šla jsem k doktorovi a ten mi po krevních testech řekl, že se diví, že vůbec chodím, natož že běhám. To bylo na podzim 2008 a na jaře 2009. Po absolvování „železné kúry“ jsem se zlepšila o půl minuty a vyhrála již zmiňované mistrovství v Ostravě.

 

Můžeš našim čtenářům prozradit, jak vypadá tvůj typický týden? Jak často trénuješ a jak se ti daří zvládat tréninky a školu?

Vstávám v 7 hodin, protože od 8 mám školu, kterou jsem se snažila uspořádat na dopoledne, abych mohla odpoledne trénovat. Ne vždy mi vše vyjde přesně podle plánu, takže školu s tréninkem občas přehodím.

 Trénuji každý den, někdy i dvakrát. Slovo volno moc neznám: D. Pokaždé, když ho trenér vysloví, tak hned následuje „tedy lehký klus“.

Tréninky se školou se snažím zvládat tak, abych ani jedno nezanedbávala. Ale kdo by nešel radši na trénink než na přednášku! 😀

 

Kdo tě vlastně teď trénuje a jak moc přísný je to trenér?

Už druhým rokem mně trénuje Pavel Červinka a musím si říct, že mi naprosto vyhovuje. Přísnost úplně nedokážu definovat, ale rozhodně je velmi cílevědomý. Občas si říkám, že to přece nemůžu nikdy zvládnout, ale pak jsem překvapena.

Je taky opatrný, takže netrénujeme přes bolest. Tréninky mi vyhovují a všechny mé pídivé otázky proč takhle a proč ne takhle dokáže zodpovědět.

 Věřím v to, co dělá a tak ta spolupráce funguje i bez jakékoliv přísnosti.

 

Kristiino, kolik kilometrů tak týdně naběháš?

 Normálně tak 70-80km. Když závodím, tak míň, naopak na soustředění je to i třeba 120 kilometrů.

 

Jaká je tvoje neoblíbenější trať a kde nejraději běháš – na dráze nebo v terénu?

Nemám nejoblíbenější trať, baví mě jakákoliv, hlavně když mi jde. Ale k těm delším tratím to směřuje spíše.

Nejraději běhám v přírodě, to je jasný.

 

Jaké jsou tvé nejbližší běžecké cíle? Máš nějaký velký běžecký sen, na který bys chtěla dosáhnout?

Cíl této sezóny byl dostat se na ME U23 v Tampere a to vyšlo :-))

To, co se začalo dít potom, jsem ani nečekala, takže jsem teď nadmíru spokojená. Mým snem je pořád se zlepšovat a ubírat se kupředu.

Zatím jiný vysněný konkrétnější cíl nemám.

 

Jezdíš závodit i do Finska – liší se závody v Čechách a ve Finsku?

Ano, jsem registrovaná i ve finském oddíle a můžu tam běhat republiku (díky finskému občanství). Závody, alespoň na těch delších v tratích, se liší v tom, že tam závodí více lidí výborné úrovně. I když je tam dvakrát míň obyvatel. Možná je to i proto, že tam tím lidi žijí více, chodí fandit a podporují ten sport. To  potom asi i závodníky prostě víc  motivuje.

 

Máš svůj běžecký vzor?

Je samozřejmě mnoho lidí, kteří mě inspirují, a obdivuji mnoho sportovců, ale konkrétní běžecký ani žádný jiný vzor nemám.

 

Jak si vybíráš své běžecké vybavení? Koukáš hodně i na design, nebo především na funkčnost?

O funkčnost samozřejmě jde taky, ale i kdyby něco bylo multi-mega-ultra funkční a bude to oranžové, tak si to nevezmu :D. Baví mě ladit i sportovní oblečení J

Běháš raději v tlumených botách nebo v botách s nízkou podrážkou?

Raději mám ty tvrdší a rychlejší boty, ale nejde v nich běhat pořád. Takže to střídám i s tlumenýma.

 

Jak si nejlépe po tréninku odpočineš? Co tě baví kromě sportu?

Po tréninku odpočívám přípravou do školy, takže nic moc. Ale když nemám školu, tak se rozhodně nenudím. Baví mě i jiné sporty. Doma máme dva psy a velkou zahradu, takže pořád je co dělat.

 

Studuješ architekturu a stavitelství a baví tě design. Jaké máš další koníčky, stíháš kromě školy a tréninků i zábavu a společenské akce?

Moc se toho nedá stihnout. Ale když už, tak ráda trávím čas s přáteli a chodím se bavit.

 

Hlídáš si hodně svůj jídelníček? Co například jíš před a po tréninku?

Jídelníček si hlídám tak, abych měla snídani, oběd, večeři a nějaké ty svačiny. Ale neomezuji se. Před tréninkem nejím tři hodiny a po tréninku sním, na co mám chuť.

 

Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo?

Jídlo, hmmmm. Já miluju bonbóny, čokoládu a zmrzlinu 😀

 

Máš nějaké oblíbené životní  motto?

Chci prožít život naplno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno