7 největších mýtů o posilování břišních svalů

4

Proč vás zkracovačky k vyrýsovanému pekáči buchet na břiše nikdy nedostanou.

O pevných a vypracovaných břišních svalech sní snad každý.  Svaly břicha jsou navíc nezbytnou součástí stabilního středu těla, díky kterému máte správné držení těla a také lepší techniku běhu.

Stačí se podívat, jak mají špičkoví běžci skvěle vypracované břicho (i maratonci, nejen sprinteři).

Meb Keflezighi                                                
usain-b
Usain Bolt

Pevné cihličky na břiše ale nejsou zadarmo a kromě odhodlání, vytrvalosti a důslednosti se vám určitě bude hodit i pár rad, jak se vyhnout nejčastějším chybám.

abs-768x512MÝTUS č. 1: KDYŽ BUDU KAŽDÝ DEN DĚLAT STOVKY ZKRACOVAČEK, ZMIZÍ MI TUK Z BŘICHA

Hodně lidí si myslí, že když budou každý den procvičovat břišní svaly, zbaví se tak na břiše tuku. Existují ale fyziologické zákonitosti odbourávání tělesného tuku. Svaly sice využívají energii získanou při spalování tuků, ale nejprve se musí uložený tuk uvolnit do krevního oběhu a teprve pak může být využit.

A bohužel neplatí, že by si organismus uvolňoval nejprve energii z tuku na procvičovaném svalu. Obvykle platí to, že tam, kde se v těle usazuje tuk jako první, tak z těchto partií mizí jako poslední.

Jedinou cestou , jak vyrýsovat břišní svaly je tedy celková redukce tuku. Asi není třeba dodávat, že klíčem je nejen cvičení, ale hlavně jídelníček. I když se to opakuje pořád dokola, většina lidí si neví rady ani se základním nastavením makrosložek, časováním rychlých a pomalých bílkovin a sacharidů, bezhlavě se vrhají do špatně sestavených sacharidových vln a proteinových diet a doufají, že je spasí nějaké výživové doplňky. Suplementy vám sice mohou hubnutí i nabírání svalové hmoty urychlit, ale musíte si umět vybrat ty, které mají nějaký efekt, a hlavně je musíte umět správně načasovat.

Jinak hodiny strávené cvičením nepřinášejí žádný efekt. Svaly nerostou a tuk neubývá. Výživa je 80% úspěchu. Kdo jí nerozumí, často přešlapuje dlouhé měsíce i roky na místě. 

Jasně, na internetu je miliarda “zaručených” rad, jídelníčků a stovky nutričních poradců, kteří slibují zázraky. Jenže jak se v tom vyznat, když každý tvrdí něco jiného. Můžete si přečíst pár knížek o fitness výživě, ale za mě je nejrychlejší cestou absolvovat kvalitní kurz sportovní výživy, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět – od základů o makrosložkách, přes přizpůsobení jídelníčku somatotypu, pochopíte, jak tělo funguje, kdy co spaluje, naučíte se jak správně časovat jídla před různými tréninky atd. Navíc si uděláte jasno v doplňcích a nebudete vyhazovat peníze za něco, co nefunguje. Ušetří to dost času a navíc máte možnost cokoli prokonzultovat. Osobně mohu s klidným svědomím doporučit Kurz (nejen) sportovní výživy. Garantuji vám, že po jeho absolvování budete vědět víc než většina nutričních poradců (konec konců se můžete podívat na komentáře studentů na stránkách kurzu).

 

sacharidyAle to jsme trochu předběhli…. než budete moct cokoli rýsovat, musí vám nějaké břišáky narůst :-).

MÝTUS Č. 2: VYSTAČÍM SI SE ZKRACOVAČKAMI 

Několik sérií cviků týdně na přímý břišní sval rozhodně pro vytvarování vysněného pekáče buchet nestačí. Je totiž nutné nezapomínat na spodní část břišních svalů a na svaly po stranách břicha.

Šikmé břišní svaly jsou důležité nejen z důvodu estetického. Mají svoji nezastupitelnou úlohu z hlediska funkčního, protože tyto svaly uklání a vytáčí trup a podílejí se i na udržení správné polohy vnitřních orgánů.

MÝTUS Č.3: NA BŘICHO JE NEJLEPŠÍ CO NEJVĚTŠÍ POČET OPAKOVÁNÍ

Hodně lidí dělá chybu, že procvičuje břicho nesmyslně vysokým počtem opakování jednoho méně náročného cviku – viz třeba zkracovačky. Pokud budete dělat nekonečné série zkracovaček určitě zapracujete na vytrvalosti, ale nečekejte zázraky, co se týká nárůstu svaloviny.

K břišním svalům je důležité přistupovat jako ke každé jiné svalové partii. Pokud chcete vybudovat určité množství svalové hmoty, musíte cviky měnit, kombinovat, nebát se zátěže a dávat tělu nové impulzy pro ten správný rozvoj. Není opravdu nutné cvičit x dlouhých sérií a opakování. Mnohem důležitější je správně zkombinovat jednotlivé typy cviků. Začněte s jednoduchými cviky a postupně přejděte k náročnějším cvikům se zátěží, přidávejte komplexnější cviky nebo posilujte s balančními podložkami.

Při silovém cvičení je důležitá zátěž s menším počtem opakování. Pokud budete cvičit dynamická cvičení, pak jde sice o vyšší počet opakování, ale cviky musí být prováděny precizně a plynule, a při vytrvalostním cvičení nám půjde o maximální dobu, po kterou budete schopni udržet břišní svaly v kontrakci.

Dbejte na techniku a provedení.  Hlavně pozor na prohýbání, kdy se zátěž přenáší na spodní část zad. Proto při cvičení se zátěží dbejte na správnou polohu páteře (do tvaru klubíčka, nahrbení). Pamatujte, že ke správnému provedení cviku patří i správné dýchání. Rozhodně se nesnažte při jednotlivých opakování zadržovat dech!

MÝTUS Č. 4: BŘIŠNÍ SVALY MOHU CVIČIT KAŽDÝ DEN

Cvičte břišní svalstvo maximálně obden, ideální frekvence je tedy 3-4x týdně. Každodenní trénink nemá význam a i břišní svaly se dají přetrénovat. Dopřejte i břišním svalům čas na regeneraci, jinak se vám vaše dřina nezúročí.

MÝTUS Č.5: NA HORNÍ BŘIŠÁKY JSOU NEJLEPŠÍ SEDY-LEHY

Sedy-lehy jsou sice účinný cvik, ale nadělá se při něm nejvíc chyb a pro většinu lidí je naprosto nevhodný. Pokud totiž nemáte dostatečně silné svaly, taháte vše místo přímým břišním svalem silnějšími svaly – ohybači kyčle a přímým břišním.

Navíc si většina lidí ještě zafixuje místo pat špičky a tím vše ještě zhorší. Zhorší se tak celkově problémy a nerovnováhy v oblasti pánve. A to je asi to poslední, co byste jako běžci chtěli. Zůstaňte tedy raději u zkracovaček, kdy se budete zvedat jen pár centimetrů nad podložku.

MÝTUS Č. 6: NA SPODNÍ BŘIŠNÍ SVALY JE NEJLEPŠÍ ZVEDAT NOHY VE VISU

Tento cvik je sice velice efektivní, ale zase jen pokud jsou svaly dostatečně silné a pokud se zvedání provádí správně. Jinak  práci přeberou ohybače kyčlí. Pro většinu lidí je mnohem lepší zvedat nohy v leže na zemi a dbát na to, aby se bederní část zad tlačila k zemi a neprohýbala se. Lepší je využívat i obrácené zkracovačky.

MÝTUS Č.7: CVIKY NA ŠIKMÉ BŘIŠNÍ SVALY ROZŠÍŘÍ OBLAST PASU

Je sice pravda, že úklony trupu ve stoji se mohou podílet na tom, že se pas může trochu rozšířit, ale to platí jen při používání opravdu těžké váhy. Velká šíře pasu je vždy především problém tuků, které se zde rády ukládají, nikoli množství a velikost svalů.Břišáky se dělají v kuchyni 

Skoncujte s otázkami ohledně výživy a naučte se sestavovat jídelníček tak, jak to dělají profíci. Můžete strávit spousty hodin cvičením bez viditelných výsledků, nebo si můžete jednou provždy udělat ve výživě jasno. Pro všechny, kdo se chtějí ve výživě vyznat, jsme připravili nové termíny Kurzu (nejen) sportovní výživy.

Někdo má výmluvy, naši studenti mají výsledky

Reference studentů i vše o studiu najdete na stránkách Kurzu sportovní výživy. Nenechte si ujít naši předvánoční akční nabídku, která končí už o půlnoci 25.11.2020 a získejte slevu 1000,- Kč na Kurz (nejen) sportovní výživy.  Máte motivaci a odvahu posunout se v novém roce blíž ke svým cílům? Když se chcete dostat do formy a převzít kontrolu nad svým zdravím, potřebujete odhodlání pustit se do nových věcí. A také strategii, která neselže. Můžete se spoléhat na „zaručené“ rady z internetu, protichůdná doporučení nutričních poradců nebo reklamy slibující zázraky, nebo můžete získat znalosti, které vám umožní dostat se do cíle bez zbytečných chyb. Rozhodnout se pro změnu musíte sami. My vás naučíme, jak jíst. Jak získat kontrolu nejen nad svou váhou, ale jak také propojit jídelníček s pohybem. Jste připraveni změnit svůj pohled na výživu a naučit se vše potřebné? Pak neváhejte a zaregistrujte se na nejbližší volné termíny našeho Kurzu (nejen) sportovní výživy.

CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY

 

Někdo má výmluvy, naši studenti mají výsledky!!!

Diety ani kopírování jídelníčku nefungují. Když ale rozumíš sportovní výživě a víš, jak funguje tvoje tělo, můžeš konečně propojit tréninky s jídelníčkem a mít výsledky, které si zasloužíš.

Přestaňt se ptát ostatních: „Tak co mám vlastně jíst? Co vlastně jíst před tréninkem a co po tréninku? Jak jíst, když chci hubnout a jak, když chci nabírat svaly?“

Naučíme tě výživě rozumět – žádné obecné rady nebo počítání kalorií, ale praktické sestavování jídelníčku na míru nejen vzhledem k tvým tréninkům a cílům, ale i vzhledem k tvému somatotypu.

Více o studiu, přihláškách i akční slevě najdete na stránkách Kurzu sportovní výživy.

Více o kurzu zde: Kurz sportovní výživy.

CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY


Přečtěte si také….

Desatero hubnutí břicha po čtyřicítce

Sedmička pravidel pro štíhlé nohy

4 KOMENTÁŘE

  1. Pěkný článek.
    Mám jenom připomínku ke cvikům. Jsou spíše pro začátečníky, chybí něco pro břišní borce. Například ve visu natažené nohy k hrazdě. Bez kmitání a pěkně pomalu: dvě vteřiny nahoru, jednu nahoře, dvě dolů. Opakovat 20x.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!