Milan Janoušek (3) – Podcast Štrekaři je jen základ pro mnohem rozsáhlejší dílo

0

V závěru trilogie rozhovorů s Milanem Janouškem jsme se ptali na zákulisí jeho podcastu Štrekaři. Víte, kolik zabere práce na jedné epizodě nebo že Milan už před lety napsal vlastní knihu?

Už dlouho se věnuješ novinařině v různých formách. Napsal jsi docela dávno knihu Kolín – Conakry. O čem je a mohla by zajímat někoho z našich čtenářů?

V knize se prolíná několik rovin. V první řadě je to osobní příběh mé babičky, která si vzala Guinejčana, který studoval v Praze, dále rozebírá problematiku zahraničních studentů v socialistickém Československu a Československo-guinejské vztahy.

V Česku žije dodnes docela dost lidí, jejichž příbuzní přišli do Československa během 60. až 80. let z Afriky či Asie, aby zde studovali, takže by kniha mohla zajímat možná právě je.

Psal jsi také články pro několik různých vydavatelů a to nejen o běhu…

Ano, psaní je totiž jedna z mála věcí, na které mám oproti zbytku populace alespoň trochu talent. Už ve třetí třídě jsem vydával školní časopis, snil o kariéře sportovního novináře/ komentátora a vydrželo mi to až do dospělosti. Když jsem začal běhat, bylo pro mě tedy přirozené začít o našem sportu i psát.

Nakonec jsi založil asi jediný český běžecký podcast, kam si zveš různé hosty ze světa běhu, se kterými děláš podrobné rozhovory (čtenáři mohou podcast najít například u nás na https://behejsrdcem.cz/strekari-podcast). Jak tě to napadlo a kolik času uběhlo mezi původní myšlenkou a prvním dílem s Jirkou Homoláčem?

Myšlenku udělat podcast jsem měl už delší dobu a inspirovaly mě běžecké podcasty ze zahraničí, které jsem rád poslouchal. Na podzim 2018 jsem začal asi jako první v Česku, ale dnes je běžeckých podcastů už více.

Podle čeho vybíráš hosty?

Do podcastu si zvu pouze hosty, se kterými bych klidně zašel i na večeři. Musí mně být příjemní a musím si jich vážit. Jinak by to byla ztráta času pro obě strany.

Myslíme, že kvalita šla postupně výrazně nahoru. Vnímáš to jako autor taky tak?

To by museli posoudit posluchači. Některé díly měly opravdu špatnou zvukovou kvalitu, ale postupně se podařilo některé chyby vychytat. Každopádně pořád je to po technické stránce amatérská záležitost, která neprochází sofistikovanou postprodukcí. Samozřejmě bych mohl investovat i tímto směrem, ale preferuji, aby to zatím zůstalo jako takový běžecký “samizdat”.

V čem to tebe osobně posunulo a kde ti to otevřelo dveře?

Určitě jsem získal další zkušenosti s vedením rozhovorů. Dveře mně to neotevřelo zatím žádné. Nicméně třeba o sponzoring ani nestojím. Chci, aby Štrekaři zůstaly ryze nekomerčním projektem.

Které rozhovory pro tebe bylo nejzajímavější?

Doufám, že každý rozhovor byl alespoň trochu zajímavý. Z hlediska poslechovosti je dodnes absolutně nejpopulárnějším podcast s trenérem Sequentem.

Bude ještě hodně dílů? Máš hodně nápadů na další hosty?

Určitě chci pokračovat. Hostů, které bych chtěl pozvat, je pořád dost.

Snažíš se hosta před rozhovorem maximálně nastudovat nebo se věci dozvídáš z jeho odpovědí?

Většinu svých hostů jsem dopředu osobně znal, ale i tak se snažím vždy co nejlépe připravit. Během rozhovoru se pak spontánně doptávám i na věci, které jsem o hostovi dopředu nevěděl.

Co je časově nejnáročnější? Příprava, natáčení nebo zpracování videa?

Příprava otázek zabere zhruba 2 hodiny, natáčení další 2 hodiny ale časově nejnáročnější je následný střih, který mně (společně s tvorbou slideshow) zabere často až 10 hodin. V praxi tak každý rozhovor ještě před tím než vyjde minimálně tak 4x slyším.

Existují nějaké jiné běžecké podcasty? U nás asi moc ne, ale sleduješ něco v zahraničí?

V zahraničí je jich opravdu hodně. Doporučil bych

Máš data o tom, kolik lidí tvé rozhovory poslouchá? Jaký je trend?

Poslechovost pro mě není až tak důležitá. I kdybych měl Štrekaře dělat třeba jen pro pár desítek skalních příznivců, tak bych v tom pokračoval.

V průměru má ale jeden díl zhruba 500 přehrání přes podcastové služby a dalších několik stovek přes facebook.

Jak to řešíš po technické stránce? Práce se zvukem, distribuce po podcastových platformách…?

Podcast připravuji v amatérských “samizdatových” podmínkách. Některé díly točím osobně, tedy tak, že si hosta pozvu přímo domů a jiné třeba přes Skype. Následně materiál stříhám ve starém (ale spolehlivém) Windows Movie Makeru a nahrávám na strekari.cz, fb a anchor.fm

Jak vznikla úvodní znělka?

Úvodní znělka je úryvkem ze songu Mr. Fortune od skupiny The Hitchikers.

Už na tebe přišel OSA za vkládání hudby? (velký smích)

Myslím, že můj pořad je asi pod jejich rozlišovací úroveň.
Každopádně hudební doprovod nevkládám do podcastu samoúčelně. Každý host si vybírá písničky dle vlastního výběru, takže každý rozhovor prozradí i něco o hudebním vkusu hosta.

Víme, že máš v plánu publikovat přepisy rozhovorů. Co dalšího ještě chystáš?

Štrekaři jsou jen základ pro mnohem rozsáhlejší dílo, které bych chtěl, až už nebudu tolik běhat, vydat. Více ale asi zatím nemá cenu prozrazovat, protože se bavíme o docela daleké budoucnosti.

Jaké české a zahraniční podcasty (a nemusí to být jenom o sportu) bys nám doporučil?

Vidíš v tom budoucnost? Nebo prostě teď je trendy dělat podcasty a za pár let to zase bude všechno jinak?

Myslím, že mluvené slovo bude stále populární, protože se dá poslouchat prakticky všude. Mnoho podcastů ale určitě zanikne a udrží se jen profesionálové nebo největší nadšenci.

Jak vnímáš to, jak se o sportu (a o běhu obecně), píše u nás? Jaká témata a aktuální dění ti zde třeba chybí?

V éře internetu je k dispozici nekonečné množství zdrojů, takže kdo chce a ovládá alespoň jeden cizí jazyk, ten určitě najde vše co potřebuje.
Z českých webu si ovšem vždy rád přečtu Dlouhybeh.cz od Luboše Brabce a Bezfrazi.cz.

Na koho se můžeme ještě těšit? Mohou ti lidé napsat svoje tipy, s kým by rádi slyšeli rozhovor? Takový “Milan na přání” (velký smích).

Tipy určitě posílat můžou, ale už teď mám docela dlouhý “wantlist” hostů.

Příště bych rád pozval zase nějakého trenéra, ale nechte se překvapit 🙂

Posloucháte podcast Milana Janouška Štrekaři?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokračovat v tomto seriálu<< Milan Janoušek (1) – Do budoucna se chci orientovat hlavně na maraton

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!