Fly4Sport – dostane Vás, kam potřebujete. Zbytek už je jen na Vás…

3

Můžeš se Oto našim čtenářům sám představit?

Jmenuji se Ota Zima a dnes mám 2 dny po 35. narozeninách, takže pro někoho starý, pro jiný mladý (smích). Rodiče už od mala mne vedli ke sportu a to mě zůstalo. 20 let se věnuji cyklistice, přesněji závodům na horském kole (XC i XCM) a letos jsem poprvé zkusil i díky své partnerce a budoucí manželce terenní odnož triatlonu, Xterru.

Jakých jsi ve sportu dosáhl úspěchů?

Cyklistice se věnuji na amatérské úrovni, takže nikdy jsem nebyl profík a už asi ani nebudu (smích). Přesto pár úspěchů v podobě celkového vítězství nebo jen umístění na stupních vítězů na nějkakých závodech bylo. Ať už na velkých či malých závodech, každého úspěchu si vážím, protože rok od roku je konkurence silnější a silnější a držet krok v tréninku i závodech je strašně těžký. Ale to zná asi každý amáterský sportovec a závodník.

„Primárním účelem je dostat sportovce do místa určení pohodlně, bez zbytečných přestupů a čekání za dobrou cenu.“

Můžeš našim čtenářům představit svou firmu/službu Fly4Sport?

Po absolvování studií na ČVUT jsem odjel studovat do Austrálie a po mém návratu do ČR jsem hledal uplatnění v tom, co jsem vystudoval. Mám dopravní fakultu na ČVUT a doprava mě vždycky bavila, takže když přišla nabídka od ČSA (České Aerolinie), neváhal jsem. Tam jsem zůstal cca 6 let a pak s krátkými přeskoky přes zahraniční aerolinky přes fimu v mezinárodní logistice jsem se rozhodl využít své zkušenosti a spojit 2 koníčky dohromady.

Cyklistika a doprava je někdy podobná, ale zároveň pokud jde o cestování a logistiku, tak prostorově i cenově náročná. Často mne oslovovali kamarádi, jestli jim nepomůžu s letenkami na soustředění či závody, no a když už toho bylo víc, tak sem si řekl, proč to nezkusit. V srpnu loňského roku jsme s partnerkou založili firmu Fly4Sport a první půl rok jsme to dělali tak nějak po nocích. Bylo ale jasné, že to takhle dál nejde, tak jsem se od ledna do toho vrhnul naplno a mám radost jak se to rozjíždí.

Náš hlavní business je sportovní logistika, pomáháme sportovcům (na individuální i klubové úrovni) dostat se na soustředění či závody, nebo jen dovolenou s kolem či se svým oblíbeným sportovním náčiním. Specializace jsou letenky. Naše motto je „dostaneme tě kamkoliv, zbytek už je na tobě…“ takže sehnat kvalitní letenku za dobrou cenu, s ideálními přestupy, včetně přepravy kola či jiného sportovního vybavení.

Sehnat si levnou letenku umí v době internetu každý, ale dostat do letadla kolo, pokud možno za lepší peníze či zdarma, vyhnout se problémovým letištím, pomoci při odbavení, pomoc zabalit kolo či půjčit vak na kola… to jsou hlavní výhody naší práce. Hodně čerpám ze svých zkušeností a kontaktů z minula. Pokud nastane nějaký problém dokážeme pomoci a pokud nevíme, víme kam se obrátit o pomoc.

Jak tě taková myšlenka vůbec napadla?

Vlastní zkušenosti… Už nějaký ten rok sám létám na soustředění a prvně jsem pomáhal jen kamarádům zařídit letenky. Když je to jednotlivec či dvojice, je to jednodušší, než když jede skupina. To pak hledáme místo na jednotlivých linkách nejen na lidi, ale hlavně i na kola.

Sám jsem, co se týče dopravy a kola, dost pečlivý. Když někam cestuji, chci mít jistotu, že kolo dojede se mnou v pořádku a ve stavu, ve kterém jsem ho odevzdal na letišti… i když… jsou letiště kde radši nechcete vědět, jak se s koly a zavazadly vůbec, zachází…

A poté to byly i problémy ostatních. Když jsem viděl, jak s tím někteří bojují, jak neví co a jak, kam se obrátit, tak jsem si řekl, proč to nezkusit a proč se nepodělit s ostatními o rady a zkušenosti. Navíc, spoustě lidem tím ušetříme i dost času… a to v dnešním zrychleném světě je vzácnost.

Jaká je hlavní přidaná hodnota toho co děláš

Rychlost, úspora času a energie (nervů), vlastní zkušenosti, znalosti prostředí jak dopravy (létání), tak i sportu.

Jaký je rozdíl mezi tebou a srovnávačem letenek?

Individuální přístup ke každé letence. Na webu najdete mraky letenek, levných a snadno koupitelných, ale náš business je o přístupu a hlavně o hledání variant. To že si najdete levnou letenku na vyhledávači neznamená, že je bezproblémová a že si jen tak můžete dorazit na letiště s kolem či kufrem a letíte.

Pokud jde o kola, je potřeba si hlavně zjistit, zda-li do té destinace léta vhodné letadlo, které kola převezme. Pokud ano, tak jaká je tam kapacita. Poté hledat, za jakou cenu se kola převezmou a zda-li daná letecká společnost nemá nějaké limity. Narážím na to denně. Jsou linky po Evropě i po světě, kam to kolo prostě nedostanete a nezbude jiná možnost, než najít jiný způsob dopravy, nebo jiné spojení.

Teď třeba řešíme cestu naší skupiny na světový pohár Xterra v Číně a dostat kola na vnitrozemské linky po Číně je takřka nemožné… když nás nelimituje velikost letadla tak je to objemová hmotnost zavazadel, pokud ani ta ne, tak je to cena. A když ani ta není problém, tak ve finále ztroskotáte na tom, že daná čínská aerolinka vám prostě nepotvrdí kola předem a řekne „přijďte na letiště a uvidíte, když to bude ok, letíte Vy i kola, když ne, tak nic“…

To je přesně to, čemu se každý sportovec chce vyhnout. Neuděláme letenku, aniž bychom předem neměli od leteckých společností 100% jistotu, že letíte nejen Vy, ale i kolo (smích).

Spousta levných letenek se prodává bez kufrů, bez flexibility. Jasně, pokud jste manažer co letí na obchodní jednání na otočku do Londýna, neřešíte zda-li máte kufr či ne, ale řešíte, které letiště je pro vás blíž a jak časově náročné bude dostat se z letiště. To je další část práce. Právě třeba Londýn má celkem 6 letišť, která jsou rozsypaná po celém obvodu města. Pokud máte jet na sever, asi si nebudete kupovat letenku na Gatwick a opačně. Máte závody v jižní Anglii, tak letenka na Luton asi nebude ta pravá.

Taky čas je důležitý. Pokud letíte na závody či soustředění, a máte se z letiště ještě někam dál dostat, je důležité zhodnotit, jak a kdy to letadlo přistane, za jak dlouho se vykopete z letiště a jak daleko ještě pojedete. Když letíte den před závodem, sportovec se má soustředit na svůj výkon a neřešit problémy s dopravou. Od toho jsme tady my, abychom nalezli vhodné spojení za rozumnou cenu. Letenka nemusí stát statisíce, ale zase ne vždy to nejlevnější řešení je i to nejlepší …

„Dostaneme tě kamkoliv, zbytek už je na tobě…“

Zvládáš tuto zcela jistě časově náročnou práci sám?

Zatím ano, ale časem počítáme s dalším rozšířením. Klademe důraz na individuální přístup, ale pokud toho bude více, budeme se rozrůstat. Ale ne vždy za každou cenu. U nás je 100% přístup nejvyšší priorita, a pokud by to znamenalo snížení kvality, tak to radši dělat nebudeme. Musí to být vždy přesný, letecká doprava je taky přesná a tam se chyby neodpouštějí.

Jsi na českém trhu jediný, kdo poskytuje tuto službu?

Co se týče téhle kombinace tak asi ano. Na trhu je spousta velkých i malých agentur a cestovních kanceláří, které dělají stovky letenek denně. Zařídí i kolo do letadla, ale vysloveně jen okrajově. U nás je to o přístupu a citu pro sport. Nechceme nabízet letenku, kterou vyplivne systém, a potom se ani nepodívat jaký jsou letové časy, zda-li ten sportovec nebude trávit zbytečné hodiny čekáním na letišti a místo rychlé a pohodlné cesty se z toho stane trmácení na celý den a večer ani nezbyde čas na krátký trénink či vytočení nohou na kole před závodem.

Primárním účelem je dostat sportovce do místa určení pohodlně, bez zbytečných přestupů a čekání za dobrou cenu. Né vždy to je nejlevnější, ale když jedete na závod, chcete tam udělat výsledek a ne to jen objet s tím, že cesta stála víc sil než samotný závod.

Základní myšlenka je tedy uspořit peníze, čas, není všechno dohromady?

Defacto ano, ale hlavně je to i o komfortu z cestování. Já miluju létání, ale pokud nemáte zrovna business letenku, tak vyspat se v plně obsazeném letadle není úplně jednoduché. Na cestě dostane tělo i nohy vcelku zabrat. Existují nějaké léky, ale to pro sportovce není.

Hlavně jde o to dostat tam toho člověka ve správný čas, s kolem či jeho sportovním vybavením za rozumné peníze tak, aby mu to zbytečně nebralo energii, chuť cestovat a soustředit se maximálně na svůj výkon a výsledek v závodě či soustředění.

Je tvoje služba jenom pro “VIP” sportovce, nebo ji mohou využít i normální smrtelníci?

Pro všechny. Každý dostane 100% servis. Nedělíme lidi na VIP a non VIP. Proč? Zájem o to dostat se na místo je u každého stejná. Je jedno jestli jste manažer či řadový úředník. Když jedete za závodem či na soustředění, chcete se tam dostat včas a komfortně.

Primárně se zaměřujeme na sportovce, ale poslední dobou se ozývají i lidi mimo sport. Ať už to jsou samotní manažeři, či lidé z jejich okolí. Začali jsme dělat i běžné letenky. Je to to samé, ale jednodušší. Neřešíme místa na kolo, řešíme jen čas a vhodné spojení.

Kdo je tvůj typický klient?

Aktivní sportovec, milovník cyklistiky či triatlonu. Ten, který chce poznat i jiné závody než u nás, takový, který si rád zaletí do tepla na soustředění, využije najeté či naběhané nebo naplavené kilometry k lepšímu výkonu.

Jsou to ale i běžní lidé, kteří už s námi jeli třeba na soustředění a teď berou rodinu k moři. S naším servisem byli spokojeni, tak se obrátí na nás, ať zařídíme letenky i pro rodinu na dovolenou. Nemáme s tím problém. Naopak. Budou spokojeni a zase nás doporučí dál. A to chceme… doporučení je to nejlepší, co můžeme dostat jako zpětnou vazbu. To si nikde nekoupíte.

Děláš tuto službu jenom pro sportovce, nebo tě může využít každý?

Kdokoliv, netřídíme lidi. Každý dostane vždy maximální servis, na kterém si zakládáme. Chceme, aby lidé byli spokojení, vždy doletěli do své destinace a mohli nás doporučit dále.

Kolika lidem si již usnadnil svojí službou život?

Na začátku to byly jen kamarádi a lidé z nejbližšího okolí. Pak přišel pilotní projekt se značkou XTERRA a byla první velká skupina na MS na Hawaii. Byl to takový impulz vrhnout se do toho naplno. No a pak přišli další, ať už jednotlivci či skupiny.

Dnes máme za 10 měsíců fungování firmy cca 800 lidí, kteří využili naše služby. Ve srovnání s velkými agenturami je to směšné číslo, ale časem třeba taky budeme na pár desítek tisíc. Nejedeme na kvantitu, ale na kvalitu. Špičkový servis a maximální podpora…

Kdo patří mezi tvoje VIP zákazníky?

Jak jsem psal výše, VIP zákazníky nemáme, ale máme klienty, kteří se k nám vracejí pravidelně a využívají nás na cesty za sportem, prací i pro cestování s rodinou. V současnosti aktivně podporujeme jednoho z našich nejlepších triatlonistů, Petra Soukupa (držitel českého rekordu v dlouhém IM). Spolupracujeme s týmy jako Elkov Author, vodáci z Dukly Praha, bikeři ze SkiBikeCentra.cz, ČS MTB teamu, z teamu okolo projektu

Kolo pro život, triatlonisté od ČTA či teamu Kerberos nebo TriExpert, Xterráci z české Xterry a další. Do toho spousta jednotlivců, kteří jsou členy teamů, ale na soustředění či závody jedou se svojí partou. Spektrum lidi je opravdu různorodé.

Zajišťuješ jenom letenky, nebo i další služby jako ubytování atd?

Specializujeme se na letenky, to nám jde nejlépe a v tom se cítíme silní. Služby jako ubytování či půjčovnu aut, přenecháváme jiným odborníkům, kteří v tom umí chodit. Tam je to trochu jiný svět…

Kam bychom s tebou měli jet?

Kamkoliv po světě. ČR či okolní země jsou dostupné autem, ale pokud někam letíte, tam to umíme zařídit. A pokud letíte s kolem či se sportovním vybavením, jsme ti nejlepší (smích).

Jaké jsou nejoblíbenější sportovní destinace?

Určitě Španělsko, a to ať už oblíbená Mallorca či Kanárské ostrovy. Postupně se objevuje i Andalusie. Začíná se tam zvyšovat poptávka (Calpe, Malaga). Španělsko je cyklistice zaslíbená země, tak asi proto. Obecně se to pak ale řídí dle typu závodů, ročního období a typem sportu.

Z těch vzdálených je to daleká Austrálie či Nový Zéland, Čína, Malajsie a JV Asie obecně. Na jih pak Jižní Afrika, nově i Maroko. Na západ pak USA včetně Hawaie, Kanada.

Děláš tuto službu jenom pro zákazníky v ČR?

Zatím ano, ale plán je rozšířit se i do zahraničí. Sen je dělat logistiku velkým profi teamům. Jen je s tím spojené obrovské množství práce, ale na druhou stranu by to byla asi výzva. Spojit zkušenosti s koníčkem. Základem je udržet si špičkový servis. Nabídnout 100% služby jak amatérům, běžným lidem, tak i profíkům. Prostě být nejlepší… jako ve sportu. Ten první je jen jeden a je nejlepší…

Připravili jsme si pro Vás ve spolupráci s Fly4Sport o krásnou SOUTĚŽ o zprostředkování jedné letenky Vámi zvolené destinace.

Pravidla jsou skutečně jednoduchá. Napište nám pod tento článek, nebo FB post kam byste chtěli letět, olajkujte jejich FB, nebo Instagram a my do konce července vybereme jednoho z Vás, který se může těšit na tuhle skvělou cenu.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno