Domů Zdraví Doplňky stravy Epigenetika (3) – 7 cest, jak díky genům běhat rychleji

Epigenetika (3) – 7 cest, jak díky genům běhat rychleji

0

Proč nám při pravidelném tréninku roste výkonnost? Protože stresové podněty v podobě fyzické zátěže aktivují geny, které mají na starosti adaptaci na tuto zátěž, a jakýmsi „vedlejším produktem“ je růst výkonnosti. Proces zapínání těch správných genů však můžeme ještě podpořit – optimální výživou, dostatkem spánku, ale také těmi správnými doplňky stravy. A právě na ty se dnes podíváme blíže.

Proč (nejen) ve sportu užíváme doplňky stravy? Není to jen proto, abychom doplnili, co nám chybí. Existuje totiž celá řada substancí, které umí i něco navíc, protože ovlivňují důležité biochemické reakci uvnitř našeho těla. A specifickou kategorii představují reakce epigenetické, které mají přímý vliv na reakce řídící aktivitu genů v naší DNA.
Jak už jsme psali v prvním a druhém dílu tohoto miniseriálu, podstatou růstu výkonnosti jsou právě epigenetické změny aktivované tréninkem. Správně dávkovaná zátěž jednoduše „zapne“ geny, které jsou zodpovědné například za růst svalové hmoty, zpevňování šlach a kloubů, vznik nových cév zásobujících svaly, produkci enzymů nutných pro zajištění energie pro svaly apod.

Jenom trénink nestačí

Samotný trénink je ale jen předpokladem, nikoliv zárukou růstu výkonnosti. Nemůžeme například čekat, že nám porostou svaly, když tělu nedodáme základní stavební kameny pro jejich výstavbu – tedy bílkoviny. Špatná výživa, ale i třeba nedostatek spánku nebo velký pracovní stres tak mohou růst výkonnosti zpomalit až zastavit.

A naopak existuje cesta, jak výkonnost podpořit: Zaměřit se na prostředky, které podpoří průběh epigenetických reakcí aktivujících ty důležité geny. A rozhodně nejde o žádnou „chemii“. Epigenetické účinky totiž má i řada bylin a také živin, které se běžně vyskytují v potravinách, ale v doplňcích stravy jsou obvykle obsaženy ve vyšších koncentracích. Na rozdíl například od dopingu tak tyto látky nejen že nemají žádné negativní vedlejší účinky, ale naopak mají řadu pozitivních efektů na celé tělo.
Pojďme se tedy podívat na možnosti, jak pomocí epigeneticky působících doplňků stravy podpořit naši běžeckou výkonnost.

Zadní

1. Podpora „spalování“ tuků

extrakt zeleného čaje EGCG

Zatímco na kratších vytrvalostních distancích čerpají naše svaly energii převážně ze sacharidů, od maratonu výše (u hobíků už i při půlmaratonu) však začíná hrát důležitou roli i oxidace neboli „spalování“ tuků.

Hlavním prostředkem, jak zvýšit kapacitu těla oxidovat tuky, je pochopitelně trénink – zkušení vytrvalci například oproti nesportující populaci dokáží za minutu spálit téměř dvojnásobek tuků. Efektivitu tohoto procesu však dokáží podpořit i epigeneticky působící živiny a byliny.

Co můžete zkusit: Osvědčeným prostředkem je tu například EGCG neboli epigalokatechin galát obsažený zejména v zeleném čaji. Velmi efektivní je i Coleus forskohlii – bylinka rostoucí v Himaláji. Oba doplňky stravy zároveň podporují i hubnutí.

Zadní

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno