STRYD, nebo sporttester?

1

Je tomu už skoro tři roky, co jsme napsali článek o běžeckém wattmetru STRYD. Od té doby se opravdu hodně věcí událo a naše myšlenky dále rozvinul Michael Novák z gone4.run.

Běžecké Watty svoje výhody definitivně obhájily a bouřlivé diskuse v běžeckých komunitách o tom, zda má trénink s watty smysl už prakticky ustaly, ale co lidé, kteří s během teprve začínají? Ti většinou touží mít jednoduchý přehled o tom jak sportují a vlastně řeší zda vůbec a případně jaký sporttester koupit. A co kdybych vám řekl, že sporttester kupovat nemusíte a stačí vám mobilní telefon s malým doplňkem, jehož cena je nižší než cena sporttesteru? To by mě mnozí běžci asi hnali – přece se musí běhat se Suunto 9, Polar Vantage V nebo Garmin FR 945. Jenže … ono nemusí. Tak jak to vlastně tedy je? Tento článek má za cíl přiblížit Watty a Stryd zejména úplným začátečníkům a ukázat, že zdravý běh a trénink s Watty nemusí být žádná velká věda.

Co je vlastně ten STRYD?

Stryd je jedno z mála zařízení určených pro širokou veřejnost, které dokáže v téměř jakémkoliv prostředí (asfalt, trail, běžecký pás, protivítr, kopec, …) sledovat běžecký styl, výkon, tempo a vzdálenost na úrovni blížící se měřením v laboratoři. A nejen to. Na základě zjištěných hodnot umí stanovit a řídit trénink tak, aby jeho přínos byl co nejvyšší. Bude vás také „brzdit“ v tréninkovém úsilí v případě, kdy vaše tréninkové zatížení dosáhne rizikových hodnot a pomůže tak vyvarovat se běžeckým zraněním z únavy a přetížení. A až přijde váš den “D”, poradí jaké tempo zvolit v závodě, abyste proťali cíl v nejlepším možném čase. Že je to zajímavé? Ano, tohle Vám ani sebelepší sporttester říci nedokáže. A tohle je v kostce Stryd … hm, asi to není moc srozumitelné, že? Tak čtěte dál.

Stryd je zařízení, jenž se připevňuje na botu – zacvaknutím na tkaničky, a je zde upevněn jako jakýkoliv jiný nožní snímač (tzv. foot pod). Tím ale podobnost se základními (hloupými) foot pody končí.

Stryd je totiž mnohem chytřejší. Má vlastní operační systém, vlastní paměť na uložení dat o pohybu, vlastní hodiny (časovač), a nejnovější verze Stryd Wind odhalí i sílu protivětru či vliv “draftování” ve skupině.

Stryd jako takový nemá displej … je to taková věc, co se připevní na botu v oblasti nártu pomocí klipu na tkaničkách. Je to rychlejší než si nasadit hodinky. Stryd je voděodolný a nemusíte se bát že jej utopíte.

Stryd dokáže pracovat samostatně a synchronizovat data později, anebo jej můžete mít propojen v reálném čase se Stryd aplikací v mobilu a používat mobil pro sledování tempa a „vedení tréninku“ v reálném čase. A samozřejmě jde propojit i s běžeckými hodinkami pokud je už máte.

Je nebo není potřeba hodinek?

A teď – na začátku jsem napsal, že Stryd je „všemocný lék“ proti běžeckým nešvarům, přetrénování atd. Z pohledu začátečníka nemá Stryd moc velkou cenu co se optimalizace běžecké techniky týká. Začátečník bude sledovat spíše optimální tempo, čas, vzdálenost – klasické chybky začínajících – a „důležité“ informace, které si každý zprvu stanoví jako “velmi podstatné”. Nicméně Stryd na pozadí dělá i jiné věci – pár dnů se během tréninků sbírají data o vaší výkonnosti a na internetovém úložišti s názvem Stryd Powercenter se vymodeluje váš výkonostní profil.

Již po několika dnech běhání vám začne mobilní aplikace ukazovat, jaké jsou vaše doporučené výkonnostní zóny (je to vlastně intenzita, jakou máte dávat do běhu při tréninku) a hlavně, Stryd Powercenter vyhodnocuje po každém „tréninku“ objektivní zatížení (kumulovanou zátěž) … pro začátečníky je nejpodstatnější vědět, že je zde určitá škála, ve které když půjdou do extrému, hrozí jim přetížení a pak i úraz, v lepším případě jen bolesti.

Jsem začátečník – jak mám se Strydem pracovat?

Až o něco níže si popíšeme jak Stryd začít používat po prvním vybalení, ale teď hlavně – jak s ním pracovat a vysvětlím, proč je Stryd reálnou a plnohodnotnou alternativou pokročilého sporttesteru a jak jej využije začátečník – protože pokročilí běžci jej využívají ještě více a odborněji a ne každý jejich „hantýrce“ rozumí.

Takže … po zprovovznění a nasazení Strydu na botu s ním začneme „nějak“ sportovat … nemusíte se vůbec trápit jak na Stryd nebo jak s ním běhat … prostě běhejte … 3-10 dní by mělo trvat Strydu a power centre, než vás trochu pozná a stanoví vám první výkonostní zóny. Pro to je potřeba si „nejen tak“ běhat, ale i zkusit 1- 2 běhy, kde si opravdu „hrábnete“.

Případně lze si udělat i speciální řízený test podle mobilní aplikace Stryd, která se principiálně podobá zátěžovému testu v laboratoři. Nicméně začátečníci s tímto mohou mít problém a doporučil bych jej udělat až po pár měsících po začátku „běžecké kariéry“. Kdo běhá již nějaký ten pátek, tak zde naopak tento test doporučuji.

Co vám Stryd neukáže?

Stryd nemá v sobě GPS modul, takže nečekejte záznam trasy na mapě, kudy jste běželi (pokud tedy nepoužijete aplikaci STRYD v mobilu nebo hodinky). Stryd nemá ani displej, takže při běhu čas, ani tempo neukáže, ačkoliv je zná a zaznamenává do své paměti. Pakliže ho ale propojíte s apkou Stryd ve vašem mobilu, můžete mít aktuální přehled o tempu i vzdálenosti i během tréninku – pokud to tedy opravdu musíte mít (ale věřte, že tímto se zprvu trápit nemusíte). K těmto údajům umí STRYD přidat i GPS polohu (opět z mobilního telefonu či hodinek), takže nepřijdete ani o své oblíbené mapky, pokud o ně stojíte.

Co Stryd ukáže a „jak to je přesné“

Základní nastavení Strydu je rychlé (ukážeme si později) a kalibrace není ve většině případů podstatná a potřebná. Stryd má v sobě relativně velké množství senzorů a dokáže určit:

 • Tempo
 • Vzdálenost
 • Převýšení
 • Sílu (proti)větru
 • Výkon (ve wattech), což je intenzita, kterou právě běžíte
 • Další metriky, které souvisí s efektivitou běhu (bude rozebráno v dalším článku)

Pro začátečníka je celkem podstatné to, že Stryd dokáže zaznamenávat a na mobilu v reálném čase zobrazit přesné informace o tempu, vzdálenosti, čase (stejně jako běžecké hodinky) ale na rozdíl od nich hlavně úsilí (měřeno ve wattech) kterým zrovna běžíte. Hodinky tedy vlastně nepotřebujete. Hodnoty z footpodu mají nebývale vysokou přesnost (více jak 95%). Nebudete tomu věřit (nikdo nevěří), ale Stryd a obecně footpody (senzory na nohu) jsou vždy přesnější co se aktuálního tempa a vzdálenosti týká než údaje z GPS. Zatímco u satelitních systémů vám hodinky nebo mobil mohou ukázat u stejných tratí v různé dny různé hodnoty jak aktuálního tempa, tak vzdálenosti – Stryd, ukáže vždy to samé, tedy skutečné hodnoty spolehlivě se blížící realitě.

A co tep? Všichni mi tvrdí, že mám běhat na tepy?

… ano, běhat na tepy je pro začátečníka dost podstatné – je to ale pouze základní metoda pro určení intenzity běhu … ale je zde zapeklité ALE. Tepy reagují právě na zátěž, jakou běžíme. Tepy stoupají a klesají v závislosti na tom, jakou intenzitou běžíme. A … jsme u toho – měřením tepů měříme defacto jen „důsledek“ naší fyzické aktivity… jenže proč nezměřit rovnou příčinu (zdroj) rostoucí tepové frekvence.

Stryd s měřením výkonu ve wattech je vlastně nejblíže tomuto zdroji – tedy měří přímo ono zatížení organismu. Jinak řečeno – to, jak silně zabíráme, se odráží v tom, jak stoupá nebo klesá tepová frekvence, ale to je až reakce organizmu s určitou prodlevou na intenzitu zatížení (tempo, sklon svahu, protivítr, teplotu, …) – naopak měření vlastní intenzity u zdroje podá okamžitou a objektivní zpětnou vazbu. A to je obrovská výhoda, kterou jak dále uvidíte se dá skvěle využít.

Tepy mohou být někdy dosti zapeklitou veličinou … má na ně vliv celá řada faktorů – teplo, zima, měnící se tlak a další … a pro trénování s tepy je třeba nejprve absolvovat zátěžový test tj. specifický trénink, kde navodíme extrémní zátěž, abychom zjistili maximální tepovou frekvenci a další tepová pásma.

A jsme u toho – pokud jste začátečník, tohle nechcete řešit? Ano, tak to jste jako většina lidí, co si chce jen zaběhat a pak se uvidí…

Se Strydem toto ale opravdu řešit nemusíte. Běžecký wattmetr a systémy zpracovávající data na serverech Power Centra mají celkem přesné a “bezbolestné” metody pro stanovení výkonnostních zón i bez laboratorních vyšetření. Stačí opravdu „jen běhat“. Párkrát volně, párkrát to „napálíte“ (a trochu se „dopálíte“) a všudypřítomný japonský kolega „Onoseto“ sám v tichosti spočítá vaše mezní hodnoty a výkonnostní zóny.

Běhání na watty se tedy paradoxně i bez jejich hlubších znalostí může stát pro začátečníka příjemnější než běh na tepy, a to včetně vyřešení zátěžového testu.

Jak začít se Strydem?

Viděl jsem na internetu v diskusích obrázky od lidí, co hrdě fotili krabičku se Strydem a ptali se „co teď“? No … teď samozřejmě

 1. přečíst stručný manuál
 2. nainstalovat do mobilu aplikaci Stryd (jak pro iOS, tak pro Android)
 3. přečíst si tento článek

Počítám, že po přečtení textu výše už asi tušíte, že by vám Stryd mohl případně nahradit sporttester s větším přínosem k vašemu rozvoji v běhu.

Takže. Stryd je balen v malé krabičce, kde najdete 2 klipy na tkaničku u boty (černý, oranžový) a nabíjecí kolébku.

Nejrychlejší postup ke zprovoznění Strydu je:

 • Stáhnout aplikaci Stryd (iOS nebo Android)
 • Spustit aplikaci Stryd a vytvořit si účet + přihlásit se
 • Napojit Stryd na vteřinku do napájecí kolébky a pustit do něj přes USB na chvíli proud (tím se zapne a aktivuje – pro přepravu bývá Stryd vypnut/uspán, aby nesbíral data například z průběhu jízdy dodávkou)
 • V aplikaci Stryd, v poslední záložce (Nastavení) zvolte párování a odpojte Stryd od nabíjecí kolébky
 • Spárujete Stryd a „je to“
 • Pro jistotu klikněte na nově spárovaný Stryd po zařízeními a zvolte Firmware Update
 • Pokud je k dispozici nový firmware, provede se update zařízení
 • V nastavení Strydu nezapomeňte zadat svoji výšku a váhu (bez těchto údajů nebude Stryd pracovat správně)

Teď máte nastavené vše, co je třeba.

Po připevnění Strydu na tkaničku (širším koncem k holeni, užším ke špičce boty) máte dvě možnosti. Buďto běh „na volno“ bez mobilu anebo s mobilem.

Volný běh je jednoduchý. Prostě vyražte. Po tréninku sundejte botky a zapněte aplikaci Stryd. Vyberte ikonu vpravo nahoře a z nového menu zvolte „Sync Stryd“. Do úložiště se synchronizují všechny vaše doposud nesynchronizované běhy.

Je zde i druhá možnost – běh s mobilem. V případě venkovního běhu je aktivován GPS modul mobilního telefonu pro záznam trasy do mapového podkladu, pokud běžíte uvnitř, pak ho není třeba.

Po aktivitě s mobilním telefonem již není třeba Stryd opětovně synchrozinovat – data jsou po ukončení aktivity automaticky uložena a aktivita se uloží do seznamu aktivit jako přehledný „feed“ v kalendáři. Co je ale důležitejší je první záložka v aplikaci Stryd.

Přehledy, vývoj kondice, objektivní zatížení

Jste začátečník a slova v tomto nadpisu vám již evokují něco složitého? Jo, správně. Ale … na první záložce aplikace Stryd máte možnost skouknout „nějaké grafy“. Jak je číst a jak jim rozumět není asi úkolem tohoto článku, který je zaměřen na začátečníky. Pro vás je důležité sjet na této stránce v aplikaci o trochu níže.

To, zda se zlepšujete bude zobrazeno v průběhu času na automaticky kalkulované hodnotě „Critical Power“ – zjednodušeně – stoupáto, jste lepší, klesá to, zhoršujete se. Tréninkové principy nejsou primárně součástí tohoto článku, ale pamatujte, že někdy znamená méně více.

Co bych ale vyzdvihl pro začátečníky primárně, je prevence zranění. Stryd, jako kompletní ekosystém, dokáže automaticky vyhodnotit jak se vaše tělo a svaly adaptují na aktivitu, jak tělu „nakládáte“ a jak regenerujete. To je prezentováno v jednom jediném čísle uprostřed barevného „tachometru“ pod kolonkou Running Stress Balance. Když jste úplně vpravo ve světlých hodnotách, tak to „flákáte“ a pokud jste ve fialových, tak už dřete moc.

Čím víc fialové, tím více musíte dbát na odpovídající odpočinek, regeneraci, jídlo, pití a protahování. Ve fialové zóně se blížíte s tělem ke kritickým hodnotám týdenní zátěže a může se stát, že začnou bolet klouby, svaly anebo se vám přihodí jiný úraz. Je dobré sledovat velmi pozorně, co se děje s vaším tělem a dát zavčasu den volna. Za jeden dva dny volna vám totiž neuteče nic, ale ten den volna vás může zachránit před několikatýdenním výpadkem kvůli přetížení vašeho organismu.

No řekněte, není zrovna tohle rada k nezaplacení?

Lze to dělat jednodušeji? Sofistikovaněji? Umí Stryd pracovat s mým sporttesterem?

Ano, ano, ano, ano … lze a umí. Ale je to na samostatný obsáhlý článek. Pro tuto chvíli snad jen tolik, že Stryd spolupracuje se všemy hlavními značkami sporttesterů (Garmin, Polar, Suunto a dokonce i Apple). Jak je nastavit a jak stáhnout data si ale nechám v jiném článku, jelikož tento je zaměřen opravdu na začátečníky a znovu opakuji – představení Strydu jako plnohodnotné alternativy k sporttesteru s tím, že STRYD dokáže poskytovat veškerá data, která k vedení tréninku potřebujete.

Závěrem

Na základě svých osobních zkušeností jsem přesvědčen, že Stryd je velmi zajímavé zařízení se slibnou budoucností. Jediná jeho nevýhoda je, že se o něm zatím málo mluví a začátečníci se ho (tak trochu neprávem) bojí. Navíc je v jejich očích poměrně „drahý“ … ale tady musím oponovat. Naprosto chápu, že dát pár tisícovek za něco doteď “neznámého”, co ani nemůžete nosit na ruce a navíc to nemá displej, není jednoduché. Nicméně věřím, že pokud jste dočetli až sem, již víte, že tahle malá věc na botu vám může přinést více užitku za výrazně méně peněz, než ten nejdokonalejší sporttester. Sice na ruce dobře vypadá, ale je většinou odsouzen do role „drahého záznamníku běžecké trasy“. Ohledně vaší běžecké praxe ale sám neporadí prakticky nic.

Vězte že principy na kterých jsou technologie Strydu a běh s Watty postaveny, není nic nového pod sluncem, čeho je třeba se obávat či čekat, zda se to opravdu ujme. Stryd pracuje s principy a znalostmi objektivního zatěžování organismu, které tu jsou desetiletí a jsou vědecky prokázány stovkami studií. Stryd se je vlastně snaží, a na základě ohlasů většiny majitelů celkem úspěšně, přinést běžným uživatelům, běžcům a tak vlastně aplikuje vědecké poznání v praxi. Což je přesně to, jak má věda podle mého fungovat.

Univerzity mají velké laborky, testují, testují a testují. Přijdou na nové věci, ověří je a … nikdo z toho většinou nic nemá, pokud se věc nedostane do praxe. Dokud nepřijde výrobce, který vezme podstatné z vyvinuté technologie, vměstná laboratoř do malé pecky, kterou připnete na botu a z desítky let dlouhých výzkumů a testování mohou profitovat nejen vědci a profíci, ale doslova všichni, včetně těch, kteří se právě včera rozhodli že začnou běhat. Tak neváhejte a vyražte směrem k vaší lepší běžecké budoucnosti. Stryd tam směřuje už nyní.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!