PálavaRace a DoksyRace. Tradiční TT závody českého poháru

3

Závody PálavaRace a DoksyRace, patří už několikátou sezónu k tradičním “zavírákům” triatlonové sezóny a jsou tak “poslední” možností, kde se ještě dá prodat co zbylo/nebo nezbylo na konci sezóny a kvůli (a nejen) jejich oblíbenosti, jsme se rozhodli je Vám oba představit a to formou rozhovoru se samotným ředitelem závodu, Tomášem Novotným.

Představ se prosím Tomáši sám našim čtenářům…

Není čím oslňovat, kdo se zajímá ví, že jsme založili triatlonový miniseriál TRIRACE, kde čvrtým rokem organizujeme PálavaRace a již šestým rokem Doksyrace. Sám mám za sebou pár IRONMANů, kde jsem nasál perfektní závodní atmosféru, kterou bychom při našich závodech rádi připravili i pro závodníky.

Jak ses dostal k organizování DoksyRace a PálavaRace?

Celá moje rodina žije sportem a manželka otestovala své schopnosti v Zell am See poprvé. Jsme nadšenci a vše se dělá jak to již bývá při normální práci. Před šesti lety mi bylo lío, že se neotevře další ročník DOKSYMANA a tak jsme se s manželkou a kamarády jali organizace a za pomoci bývalých organizátorů z E-triatlonu udělali první ročník DOKSYRACE. Byla to hrůza, ale perfektní zkušenost a od té doby snad zlepšujeme úroveň a dostali jsme závody i do Českého poháru.

Můžeš nám stručně přiblížit historii obou závodů?

Doksyrace jsem již zmínil. Pálavarace vznikla z naší lásky k lokalitě Nových mlýnů, kam jezdíme surfovat a i s poštouchnutím jednoho z našich kamarádů. Zkusili jsme to před třemi lety poprvé a potvrdilo se, že Pálava je opravdu triatlonová lokalita.

Jak dlouho taková příprava probíhá?

Děláme vše při práci, takže to připravujeme již od zimy, ale s blížícími se termíny se vše stává neskutečně hektickým a poslední dny před závodem jsou opravdu nervové utrpení.

Máš už na startovce nějaká zvučná jména? S kým si budeme moct poměřit síly?

Každý rok u nás startuje Petr Vabroušek a Helena Kotopulu. Loni se účastnil team EKOL a předloni u nás na Pálavě končil kariéru Filip Ospalý, což byla pro nás čest… Závod samozřejmě vyhrál (smích). Závody si oblíbil i náš komentátor Standa Bartůšek a pravidelným hostem je i handbiker Zbyněk Švehla, který má náš neskonalý respekt.

Pojďme se teď podívat na oba závody trochu podrobněji…

Kdy se oba závody konají a jaké počasí můžeme s ohledem na předchozí ročníky očekávat?

PálavaRace 17.8.2018 a Doksyrace 8.9.2018. Počasí se nám každý rok vydaří a je to boj s dehydratací. Pitný režim zajišťujeme, ale Pálava je větrná a suchá a s tím je potřeba počítat. Doksy jsou klasický sezonní zavírák a i když nám přípravy propršely, tak závod byl ve skvělém počasí. Snad to vyjde i letos.

Kde se plave?

Plave se jeden okruh v nádrži Nové Mlýny a na Máchově jezeře, kde je atraktivní otočka kolem ostrůvku.

Kudy vede cyklistika?

Pálava skýtá skvělou cyklistickou mírně zvlněnou trať, která je z 80 % uzavřená dopravě. V Doksech takové štěstí nemáme a závod jedeme na super novém povrchu, ale pouze s 30 % uzavírkou trati.

A závěrečný běh?

Na Pálavě lze očekávat rychlý běh po asfaltové hrázi, ale na přímém slunci, což může být únavné. Doksy naopak skýtají tři běžecké okruhy v lese s mírně zvlněným profilem a tratí částečně vedenou po lesních cestách.

Máš pro nás připravené nějaké novinky?

Letos se chystáme aplikovat převlíkací zóny, abychom zpřehlednili cyklistické depo. Změnu máme i v nutričním partnerovi, kterým se pro letošní ročník stal Martin Matula s jeho společnost Hisport, který dodává výživu společnosti DEXTRO Energy.

Proč na nich startovat? Čím jsou oba závody specifické?

Oba závody jsou zasazené do krásné krajiny a mají svou specifickou atmosféru. Jsme rodinný podnik a čekáme i na poslední borce po limitu, abychom ocenili jejich snahu. Akce doplňujeme i o závody pro děti a to tak, aby si den užila i celá rodina.

Kolik máš startovních čísel?

Na každý závod plánujeme cca 250-300 účastníků včetně štafet. To si myslíme, že je stále příjemně zvládnutelné číslo.

Dost se věnuješ i charitě… pojď nám o tom povědět o něco více

Společně s Tomášem Slavatou jsme začali podporovat dětské domovy. Loni a letos spolupracujeme s Výborem dobré vůle Olgy Havlové, kde podporujeme individuální projekty pro postižené děti. Když můžeme, pomůžeme a jsme rádi, že někteří závodníci přispívají s námi.

Sám jsi přišel nedávno na skůtru o nohu… jak ti to změnilo život a jak se s tímto hendikepem dá dále sportovat a připravovat oba tyto závody?

Zatím se dávám dohromady. Je to teprve šest měsíců, ale už mám zajištěnou čtyřkolku abych všechny na závodech zvládnul komandovat. Závody jsou náš život a tohle nás nemůže zastavit. Já sám se chci příští sezonu vrátit k aktivnímu závodění už příští rok a děkuji rodině a všem kdo mě v tom podporují. Bez nich by to opravdu nešlo!

Už sis koupil karbonovu nohu jako Pistorious, jak sis dělal srandu v rozhovoru pro Český Rozhlas?

Zatím mě manželka drží zpět, protože se bojí, abych jí omylem nezastřelil v koupelně (smích). Ale přijde to, zatím jsou na řadě berle a standardní protézy.

 

Připravili jsme si pro Vás ve spolupráci s Trirace krásnou SOUTĚŽ o o 50 % slevu na Doksyrace a PálavaRace.

Pravidla jsou skutečně jednoduchá. Napište nám pod tento článek, nebo FB post kdo vyhrál minulý rok na obou závodech, sledujte jejich FB a my do půlky července vybereme dva z Vás, kteří se mohou těšit na tuhle skvělou cenu (do odpovědi napište, o jaký závod byste měli zájem).

 

3 KOMENTÁŘE

  1. PálavaRace – Petr Soukup a Helena Kotopulu
    DoksyRace – Petr Cívela a Helena Kotopulu
    Startovné bych rád na Pálava Race. Děkuji 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno