Garmin Edge 820 – test běžného uživatele psaný krví

4

V letošním roce představil Garmin nový model ultimátní cyklistického počítače Edge 820. Našlapaná krabička je řešením pro uživatele, kteří se nemohli rozhodnout mezi Edge 1000 a Edge 520. První jmenovaný nabízí cyklistickou navigaci, zatím co 520 zas live strava segmenty. Garmin toto dilema vyřešil uvedením Edge 820, která jednoduše poskytuje uživateli obě funkce.

Protože suchých dat o Garmin Edge 820 se dá na internetu najít nepřeberné množství, stejně tak popis všech jeho funkcí, rozhodl jsem se pojmout tento test z pohledu běžného uživatele, zapáleného cyklisty, nikoliv technického „geeka“ trávícího nad návodem více času, než samotnou jízdou. Proto se budu snažit v následujícím článku popsat pro mě nejdůležitější a mnou nejčastěji využívané funkce.

První setkání s Garmin 820 Bundle

obrazek

V naší redakci přistála díky českému zastoupení firmy Garmin verze Bundle – nejnadupanější balení 820tky na trhu.

Balení obsahuje vše potřebné pro cyklistický trénink:

 • Samotný Garmin Edge 820
 • Snímač kandence
 • Snímač rychlosti pro indoor aktivity
 • Hrudní pás se snímačem tepové frekvence
 • Držák computeru pro montáž na představec kola
 • Držák komputeru pro montáž na řidítka (respektivě před řidítka do ideálního zorného úhlu)
 • Gumičky pro připevnění senzorů a držáku
 • Imbus pro montáž držátku na řidítka
 • Distanční kroužek pro různé průměry řídítek
 • Návod k obsluze

 img_5482

Ovládání, displej, výdrž baterie

Velikostně je Edge 820 je computer stejných rozměrů jako 520, s 2,3“ (58,4mm pro příznivce metrických hodnot) dotykovým displejem, přes který probíhá většina ovládání. Na těle 820 najdeme jen tři ovládací tlačítka: on/off tlačítko na levém boku přístroje, tlačítko pro spouštění/přerušení/ukončení jízdy a tlačítko na “odmačkávání” jednotlivých kol. Oboje tlačítka se nachází na spodní hraně 820tky. Na zadní straně přístroje se nachází pod gumovou krytkou USB vstup. Nic víc, nic míň, perfektní minimalismus.

  img_5474

img_5472

Samotné ovládání přístroje přes dotykový displej v průběhu testu probíhalo ve většině případů bez problémů. Listovat mezi jednotlivými obrazovkami je možné buď pomocí prstu přetažením obrazovky vlevo – vpravo, případně po ťuknutí prstem na displej se objeví ovládací šipky. Tento způsob je sice o něco pomalejší, nicméně jistější. V některých okamžicích, kdy jsem měl při jízdě prsty více zpoceny, dotyková vrstva nereagovala na pohyb prstu po displeji. Zatímco na dotyk prstu na displej a následný „ťuknutí“ na šipku nebo na tlačítko návratu do menu reagovala vždy.

Již při prvním setkání s 820 mě zajímalo, jak bude možné ovládat přístroj v celoprstových rukavicích v případě chladného počasí. Očekával jsem, že budu mít „smolíka“, tak jak to znám z ovládání mého mobilního telefonu (pokud nemám rukavice s upravenou špičkou prstu pro ovládání dotykovým displejů). Nicméně v tomhle mě osobně inženýři z Garmina překvapili. Ovládání jsem vyzkoušel s dvěma různými celoprstovými rukavice a přístroj vždy reagoval na jakýkoliv „prstový rozkaz“ bez problému.

img_5471

Čitelnost displeje byla v průběhu celého užívání bez problémů i při použití na přímém slunci. Je vidět, že má Garmin letité zkušenosti z outdoorových GPS přístrojů používaných v nejrůznějších situacích. Přepínání mezi denním a nočním režimem podsvícení probíhá automaticky a displej ani v noci neoslňuje oči jezdce.

Výdrž baterie udává Garmin 15 hodin se zapnutou GPS. Čistou výdrž přístroje do úplného vybití jsem nezkoušel, nicméně jsem jezdil 3-4 jízdy týdně v trvání 2-5 hodin. Přístroj jsem nabíjel, jen když jsem si na to vzpomněl, tj. ca jednou týdně a nikdy se mi nestalo, že mi by 820tka dala v průběhu jízdy vale. I při ohlášení „low battery“ které se mi objevilo na displeji při začátku vyjíždky zvládla 90 minutový trénink bez toho, aby mě nechala ve štychu. Nabíjení probíhá přes USB port na zadní straně přístroje.

img_5464img_5463img_5465

Profily aktivity, řízení tréninku, Strava segmenty

Po zapnutí přístroje se objeví úvodní menu, ve kterém si zvolíte profil prováděné aktivity. Přednastaveny jsou tři profily: Train, Indoor a Race. V každém profilu je možné si nastavit jiný počet obrazovek obrazující opět v každém profilu rozdílná datová pole taková, jaká je ve zvolené aktivitě potřebujeme. V profilu „Indoor“ se navíc automaticky vypne GPS a spáruje se senzorem rychlosti. Není třeba tedy lézt hluboko do nastavení pro vypnutí GPS při každém tréninku na trenažéru.

img_5448

img_5450

img_5451Další možností v hlavním menu je položka „Trénink“. V tomto oddíle je možné si nastavit nový trénink, anebo spustit jeden z tréninků dříve vytvořených. Intervalové tréninky lze řídit jak podle určeného času, tak podle srdečního tepu, kdy interval končí po dosažení nastavené srdeční frekvence, anebo dosažením určité vzdálenosti, výkonu, kalorií, anebo jen do zmáčknutí tlačítka na těle přístroje.

img_5466img_5467img_5468Nicméně nejzajímavější možností v nastavení „Trénink“ je funkce převzatá z Edge 520 – Strava Segmenty. Po vybrání oblíbených segmentů v teple domova a jejich nahrání do přístroje začíná ta správná „video hra“ na živo. Při každém vjezdu do segmentu uloženého v 820 se na displeji objeví upozornění že „jste v tom“. V průběhu jízdy segmentem se objevuje porovnání s vaším nastaveným cílem, časem kamaráda, čas na KOM/QOM anebo oproti vašemu osobnímu rekordu. Super, závod v průběhu každé vyjížďky, pokud chcete.

untitled

 

Doveď mě do cíle aneb navigace v praxi

Poslední možností výběru v hlavním menu je položka „Navigace“. Jedná se o funkci, kterou jsem na Edge 820 používal nejvíce. Navigace funguje úplně stejně jak známe z automobilových anebo outdoorových navigací. Zvládá navigovat na:

 • Adresu
 • Města
 • Body zájmu – ať už se jedná o restaurace, hotely, obchody, čerpací stanice, nemocnice, turistické zajímavosti atd.
 • Přesně zadané souřadnice
 • Křižovatku

img_5454img_5457img_5460Krom výše uvedených možností zvládá navigovat po předem uložené trase. Ať už si ji naplánujete předem na PC, anebo si stáhnete z Garmin Connect trasu, kterou jel před vámi kamarád. Soubor ve formátu gpx. nahrajeme do paměti navigace a jedem. Navigace probíhá precizně a v pravidelných intervalech upozorňuje na blížící se odbočku. Každé upozornění se objeví v horní části displeje a to i pokud máte zobrazenou datovou stránku s daty o jízdě a ne přímo navigační obrazovku s mapou.

gcV upozornění je graficky vyobrazena nadcházející křižovatka se směrem vašeho průjezdu a za jakou vzdálenost k odbočení dojde. Každé upozornění doprovází zvukový signál – jedno pípnutí v případě že do odbočení chybí xx metrů, vícenásobné zapípání pokud máte odbočit právě TEĎ. Přesnost upozornění na odbočení seděla snad méně než na metr, s troškou nadsázkou by se dalo říci, že by nebyl problém odbočovat se zavřenýma očima. Co mě zaujalo na samotném výběru trasy byla přednastavená preference trasování po cyklotrasách, pokud byly v okolí a odpovídaly zadanému cíly a stylu navigace (nejkratší vs. nejrychlejší). Sice nejsem zastánce jízdy po cyklostezkách, ale vždy jsem nakonec byl rád, že jsem GPS poslechl.

img_5444

 

Crash senzor – pomoc nouzi

Další zajimavou funkcí je takzvaný „Crash senzor“. 820tka obsahuje zabudovaný akcelerometr, díky kterému dokáže detekovat případnou vaši nehodu. Pokud se tak stane, odešle vaši polohu a informaci o tom, že se vám něco stalo ve formě textové zprávy na předem nastavené telefonní číslo. Přiznám se, že jsem se nejprve této funkci tak trošku smál. Říkal jsem si, když se rozbiju, k čemu mi bude, že o tom někomu přijde sms, když je třeba x desítek kilometrů daleko?…jenže pak..

Konec podzimní vyjížďky. Pár kilometrů od domova, hladový, unavený. Najednou koutkem oka vidím přítelkyní letící vzduchem do škarpy. Panikařím, beru za brzdu a letím taky. Salto přes řidítka. Registruju náraz do hlavy a ramene. Sbírám se ze země. Hážu kolo ze středu silnice na kraj, běžím k přítelkyni, leží ve škarpě, nehýbe se. Naštěstí je jen v šoku. Uklidňuju se a zjištuju, že na rameni mám bouli velikosti ping-pongáče..pomalu omdlívám..

Ještě zhruba dvě hodiny před touhle příhodou jsme si dělali s kamarádem z „crash funkce“ trošku srandu. Pár hodin poté si na úrazovce v Motole uvědomuju, co vše se mohlo stát. A taky to, že v tom okamžiku, tam ve škarpě, bych byl opravdu vděčný, kdyby někdo blízký věděl, že se stala nehoda. Bohužel, tím, že jsem této funkci nevěnoval příliš pozornosti, jsem ji ani nenastavil a tak mi unikla skvělá příležitost „cash senzor“ včetně příjmu emergency sms vyzkoušet v praxi.

Sleduj kámoše pomocí Group track

Další novou funkcí je „Group track“. Funkce umožňuje vidět na vašem zařízení kde se pohybují vaši kamarádi. Ideální věc, pokud se navzájem ztratíte. Ovšem spolujezdci musí disponovat také s Edge 820.

Párování s příslušenstvím

Pro přenos dat je 820tka vybavena WiFi přijímačem, bluetooth a USB portem. Při spárování s mobilním telefonem přes bluetooth umožňuje nejen poslat dokončenou jízdu na Garmin Connect okamžitě po sesednutí z kola, ale také je schopna zobrazit na displeji upozornění na příchozí hovor. Ideální, pokud vyrážíte na kolo v rámci home office;)

Závěr

Garmin Edge 820 je šikovná hračka, se kterou si užije hodně zábavy jak nadšený hobík – turista, tak nabušený profík sledující milióny údajů pro řízení svého tréninku. Pokud jste strava-maniaci a bez uloveného KOMu pro vás jízda na kole ztrácí význam, a zároveň neradi vytahujete na každé druhé křižovatce mapu, neschopni udržet v paměti více jak dvě jména následujících vesnic, je Garmin Edge 820 ten správný kus cyklistického vybavení.

4 KOMENTÁŘE

 1. Jak si nahraji do 520 segmenty Stravy? Musím mít Stravu placenou? Děkuju za Vaši odpověď nebo odkaz na postup.

  • Musíte být Strava Premium user, ale jde to “obejít”, když Vám segmenty někdo nahraje a vy si je pak nahrajete do složky segmenty… jenže je nemáte updatované, takže to je NAPRD…

 2. Jen drobné upozornění: Informace, že EDGE 1000 neumí stravu je chybná. Aktualizace už někdy z května 2016 tuto funkci do edge 1000 přidala. Group track byl přidán v aktualizaci v prosinci. Crash senzor bohužel asi přidat nepůjde, když edge 1000 nemá akcelometr, škoda hodil by se mi, kolikrát člověk vyráží sám 🙂

 3. Mate nekdo zkusenosti s navigaci po lestnich/polnich cestach a turistickych stezkach? Jezdim na celoperu a tak si to uzivam co nejvice mimo silnici. Bohuzel ne vzdy nalezena trasa dle mapy z pocitace vyhovuje a tak to potrebuji sem tam zmenit na ceste.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno