Freediving: zadržte dech na 11 minut

4

Chcete si vyzkoušet, jaké je to potápět se svobodně a volně bez jakéhokoli vybavení, jen tak na nádech? Rádi plavete, šnorchlujete a zajímá Vás potápění? Nebo chcete zjistit, jaký je váš skutečný potenciál a jak dlouho vydržíte bez dechu?

Freediving je krásný sport, když víte jak na něj a potápíte se bezpečně. Je to také zdravá aktivita vhodná pro každého, kdo se chce věnovat nějaké sportovně rekreační aktivitě. V žádném případě se nejedná o adrenalinový sport, tak jak je to často prezentováno. Naopak v relaxaci a absolutním uvolnění těla a mysli je kouzlo freedivingu. Jen takto lze dosáhnout neuvěřitelných výkonů špičkových závodníků. Nevěříte, že i vy si můžete po pár dnech strávených na kurzu, v absolutní pohodě užívat nádechové potápění a pobyt pod hladinou. Není důležité překonávat rekordy, naopak. Můžete zapomenout na hloubky a časy. Díky freedivingu se naučíte poslouchat a vnímat své tělo a stanete na chvíli součástí vodního světa.

Zeptali jsme se Martina Zajace, freedivera, trenéra a zakladatele klubu Apneaman, jaké to je žít 24 hodin freedivingem? Co pro něj tento sport znamená, je to pořád ještě radost a volný pohyb pod vodní hladinou nebo jen práce? A nakonec také na to, jak si vybrat ten správný kurz a posouvat krok za krokem své vlastní hranice.

12002493_10205243976879296_5505123128668204213_o

Co pro tebe znamená freediving?
Freediving a v podstatě vše s ním související je má profese a zároveň také koníček, takže by se dalo říct, že freedivingem žiju 24 hodin denně. Díky tomu má pro mě freediving mnoho tváří a příchutí a musím říct, že se ani po těch 10-ti letech s freedivingem vůbec nenudím a ještě stále se učím nové a nové věci a to jak z oboru samotného, tak také o lidech, které díky freedivingu potkávám, a hlavně o sobě! Ale o tom tak trochu asi život je ať děláme cokoliv… Ale abych jenom nefilozofoval, tak to co pro mě freediving fakticky znamená, bych vyjádřil následujícími slovy: práce, zábava, seberealizace, relaxace, sport, odpočinek, vzrušení, uvolnění, sebekontrola, učení, mentální trénink, fyzický trénink, výživa, umění, meditace, sebepoznávání, příroda, očista, přátelství, cestování, noví lidé, nové výzvy… asi bych mohl ještě chvíli pokračovat. Moc hezky to všechno shrnul v jedné větě náš špičkový závodník a člen našeho teamu Apneaman Miško Rišian: „Freediving je jedna z mála činností, při které se cítím nejvíc živý!

12022337_10205243967479061_1239147036642611406_o

Je freediving životní styl?
Člověk si může udělat z každého sportu anebo jakékoli jiné aktivity životní styl. Podle mě je ovšem freediving díky svému specifickému charakteru naprosto jedinečná záležitost!!! Pokud se vám aspoň trochu líbí a máte chuť a motivaci na sobě aktivně pracovat, tak vám pod dobrým vedením může do života přinést fyzické a psychické zdraví, pohodu, nadhled, nové přátele a spoustu nezapomenutelných zážitků z potápění, ale také vnitřních prožitků a sebepoznání. Ale není to cesta resp. životní styl pro lenochy, vyžaduje to aktivní přístup! A je přitom v podstatě jedno jestli chcete být mistři světa anebo natáčet a fotit na nádech, nebo si prostě jenom užívat krásy podvodního světa. Na druhou stranu, čím větší výzva, tím pestřejší cesta a větší prostor na změny!

11231273_10205262813470199_7728773593469818741_o

Ptáte se proč? Čím je freediving tak jedinečný? Co se tím vlastně myslí? Nejsou to silná slova?
Jedinečnost freedivingu spočívá hlavně v pocitech, které prožívá apneista díky zádrži dechu. Každý, kdo někdy vyzkoušel, kolik vydrží bez dýchání, tak zažil pocit silného nutkání k nádechu. To je bod, kde většina lidí bez zkušeností s freedivingem začne zase dýchat, protože mají nepříjemné pocity a prožívají stav „ohrožení“. Kdo absolvoval alespoň základní kurz freedivingu, tak už určitě ví a má také osobní zkušenost s tím, že je tam ještě hodně velký časový prostor a že může pokračovat v ponoru dál… To ovšem vyžaduje další trénink a pokud možno tak na začátku odborné vedení. Není to o tom něco za každou cenu urvat! To je špatný přístup! Jde o pochopení co se děje s tělem, o maximálně možnou relaxaci spojenou s perfektní sebekontrolou a v optimálním případě „self coachingem“. Kouzlo a jedinečnost freedivingu je také v tom, že váš výkon je závislý vyloženě na vás. Samozřejmě, že je důležitý předchozí trénink, aktuální psychický stav, vybavení…, ale Apneista je v daný okamžik na daném místě „sám“. Prostě je Tady a Teď! Vyžaduje to 100% naší pozornosti na bytí v přítomném okamžiku, na vnímání vnitřních pocitu a stavů, na práci s nimi, ale také na vnímání vnějších podmínek… Je to jeden z největších přínosů freedivingu.

12191166_10207759571657406_2389492234394713068_o

Jak může trénink freedvingu ovlivnit ostatní fáze života, práci, volný čas, psychiku?
No já myslím, že dost podstatně. Už naši předkové věděli, že ve zdravém těle je zdravý duch a ono to samozřejmě platí také naopak! Freediving nás „nutí“ nejen k přípravě fyzické, ale nezbytnou součástí tréninku je také příprava mentální. Jde o komplexní přístup k člověku a je jenom na nás, jaké nástroje zvolíme. Ty nástroje už tady dávno jsou, jde o to najít motivaci a pustit se do toho pro sebe, ať jsou naše cíle ryze rekreační anebo chceme udělat světový rekord! Na rekreační úrovni je potřeba volit takové nástroje, které „cítíme“ dobře, které nás budou bavit a na úrovni závodní se někdy nevyhneme ani tréninku, který nám úplně „nevoní“, ale to už je vrcholový sport! S čím si tedy freediver může hrát a vytvořit si tak zajímavý a přínosný celoroční program ala „life style“? Je to hlavně pravidelný pohyb! Doplňkové sporty v rámci kondiční přípravy volíme dle fáze tréninku, spadá sem celá řada sportů počínaje běháním a konče posilovnou. Jde hlavně o to, jestli budujeme obecnou kondici na začátku přípravného období, anebo jestli jsme ve specifické fázi tréninku a řešíme například krátkodobou silovou vytrvalost… Důležitá je kloubní flexibilita (rozsahy pohybu v kloubech) a taky pružnost hrudníku a bránice. Tady je nápomocný strečink a hlavně jóga, jógu využijeme také ke zlepšení dýchaní, dechových objemů a očistě. Zdravá strava je neodmyslitelnou součástí přípravy freedivera. Zanešený a překyselený organizmus špatně funguje za normálních podmínek a v případě freedivingu se to projeví mnohem výrazněji! Mentální příprava zahrnuje mnoho cvičení zaměřených na koncentraci, relaxaci, sebekontrolu a sebeřízení, vizualizaci, pozitivní myšlení… Když toto všechno vyladíme do funkčního celku, tak to bude mít zaručeně pozitivní vliv na kvalitu života každého z nás!

12010520_10205243986999549_1174880703760767171_o

Je freediving opravdu pro každého? Nebo jen pro ty se závodní ambicí?
Freediving se dnes těší ve světě stále větší a větší popularitě a věnují se mu lidé všech věkových kategorií a to od dětí ve věku 4 let až po starší lidi v důchodovém věku. Má starší dcera Jindřiška začala s freedivingem ve 4 letech, dnes je jí 13 a hravě potápí do hloubek přes 30 metrů. V loňském roce jsme poprvé organizovali dětské prázdninové freediving safari na lodi v Egyptě, bylo tam 12 dětí ve věku 5 až 12 let a parádně si to užili! Samozřejmě nejvíc studentů máme ve věku od 25 do 45let. Co je důležité, aby byl zájemce o freediving zdravý. Neznamená to absolutně zdravý, dnes už se potápí lidi s cukrovkou, vyšším krevním tlakem… ale je důležité, abychom věděli, že zájemce netrpí závažnou nemocí, aby ho zkrátka potápění na nádech nemohlo ohrozit na životě. Všem zájemcům doporučuji absolvovat první vyšetření na pracovišti, kde tomu rozumí!!! Kde kromě zhodnocení zdravotného stavu z karty provedou také zátěžové vyšetření, spirometrii, diving reflex a vyšlou vás na ORL. A pokud je vše v pořádku a máte chuť zažít něco nového, tak už jenom vybrat vhodný kurz a hurá do hlubin!

10520653_822720744425874_8337837275293552454_o

 

Je opravdu nutné se účastnit kurzu, když nechci být závodník, ale jen se rekreačně potápět? Proč vůbec jít do kurzu?
Nutné to samozřejmě není, ale velice všem doporučuji absolvovat kurz odpovídající úrovně. Na internetu dnes najdete spousty článku a doporučení a rad. Některé z nich jsou v pořádku, některé ne a obávám se, že to zájemce bez větších zkušeností nedokáže rozlišit. Jedna věc je si něco přečíst a druhá věc si to prožít a zažít v praxi, ať už na suchu anebo ve vodě. Vše co děláme pro radost a odpočinek a zábavu je sranda až do momentu než se něco stane, něco co nečekáme, něco s čím nemáme zkušenost, něco co neumíme řešit … pak už může být pozdě! Druhý aspekt je ten, že pokud dostanu kvalitní informace a rovnou si je v praxi zažiju pod kvalifikovaným dohledem, tak to má výrazně větší hodnotu a přínos po všech stránkách a nakonec poznáme, že investované finance do kurzu byla dobrá volba! Měli jsme už pár studentů, co mi potvrdili, že se snažili jít cestou samouků, že to bylo sice fajn, ale po absolvování kurzu se výrazně výkonově posunuli. Předpokládám, že podobný posun by jim trval několik dalších měsíců tréninku anebo několik tréninkových výjezdů do zahraničí? V tom případě považuji absolvování kurzu za velice vhodnou v konečném důsledku také ekonomickou variantu.

11958059_10205243981839420_4096088980078889137_o

Jak vybrat kurz? Proč vůbec jít do kurzu? Druhy kurzů, který co přinese?
Pokud jste začátečník, tak je to celkem jednoduché. Doporučuji vybrat výcvikový systém, základní kurz freedivingu a pak vhodného instruktora kterého máte nejblíž k domovu. Výcvikových systémů je na světě několik, každý z nich má svou hodnotu. Mnohem důležitější je samotná škola a instruktor vedoucí výcvik. Je víc parametrů, které doporučuji při výběru kurzu sledovat. Instruktor, délka jeho praxe a také dosažené výkony v jednotlivých disciplínách nám můžou hodně říct. Pravda je, že ne každý špičkový freediver umí předat své zkušenosti dál, na druhou stranu musel ke svým výkonům ujít kus cesty a to by mohlo znamenat hodnotné informace. Další důležitý parametr kromě ceny kurzu je to, co ze své peníze dostanete. Podívejte se na délku trvání kurzu. Kolik je tam teorie a kolik praxe. Kolik času strávíte praktickým výcvikem v bazénu, strečinkem a dechovou průpravou … Každý kurz by měl být v případě splnění standardů účastníkem kurzu ukončen vydáním mezinárodně platné certifikace. Například v našem systému Apnea Academy je základní víkendový bazénový kurz ukončený certifikací Indoor Freediver. Optimální je, pokud máte instruktora ve vašem okolí a pokud kromě základních kurzů organizuje také kurzy pokročilé, pokud na to má kvalifikaci a jestli máte také možnost chodit po kurzu na další vedené či nevedené tréninky a rozvíjet tak dál to, co jste se v kurzu naučili.
Pokud už máte s freedivingem zkušenosti, tak nejdřív je potřeba zhodnotit svou úroveň a pak konzultovat s vybraným instruktorem vhodný kurz. Každá škola má svá pravidla a kurzy na sebe navazují, takže přeskočit level by mohlo být ve výsledku na škodu studenta…

621699_343222295772789_1160323866_o
S čím nám mohou pomoci speciální kurzy?
Speciální kurzy jsou tady proto, aby freediverům pomohli rozvinout na maximum základní dovednosti naučené v kurzech, anebo aby je naučili úplně nové techniky určené pro sportovní formu freedivingu. V našem systému Apnea Academy jde například o tyto kurzy: Mental Training (relaxační, meditační, dechové a očistné techniky), Advanced Equalization (techniky vyrovnávání s Andreou Zuccari), Advanced Monofin (pokročilý kurz v plaváním s monoploutví), Variable and No Limit (pro ty kteří, chtějí poznat ponory bez limitů, ale s maximální bezpečností), Rescue and Safety Freediver (pro ty, kteří se chtějí bezpečně potápět)… viz poster. Speciální kurzy jsou tady proto, abychom mohli vyladit to, co již umíme a také se naučit nové věci a posunout tak své limity na maximum možného.

11017674_10205243981639415_2169416463394940335_o

Jsi s freedivingem 24 hodin denně, projde ti rukama spousta studentů? Vedeš si statistiku?
Za těch 8 let, co se věnuji výuce, mi prošlo rukama opravdu hodně studentů. Nevedu si statistiky, ale bude jich několik set a mezi nimi také několik našich reprezentantů a medailistů z vrcholných světových soutěží J V současné době učím hlavně pokročilé a speciální kurzy a vedu tréninkové akce v zahraničí pro naše i zahraniční studenty.

11999779_10205243978959348_284200114728730136_o

S čím se studenti nejvíce potýkají? Co je pro ně složité a v čem nejvíce chybují?
Dřív jsem měl hodně studentů zaměřených na freediving jako sport, dnes chtějí studenti dělat freediving hlavně pro to, aby si užili v pohodě přírodu, aby si zaplavali s delfíny, s kapustňáky, žraloky… Občas přijdou jachtaři, aby mohli uvolnit zaseknutou kotvu na dně moře, občas přijdou studenti s různými fobiemi a doufají, že jim freediving pomůže a často se tak stane. Celkem často učíme skupiny přístrojových a technických potápěčů, kteří si chtějí zvětšit díky freediverským technikám bezpečnost při jejich potápění. Většina studentů se na začátku potýká s psychickou složkou freedivingu, tzn., že přeruší ponor dřív, než musí a to díky pocitům způsobeným oxidem uhličitým, které vyvolávají silnou potřebu se nadechnout. Častou chybou je, že se studenti „předýchávají“ protože si myslí, že jim to pomůže k delším a komfortnějším ponorům. Většina studentů má na začátku problém rozpoznat, jestli jsou uvolnění anebo ne, ale na to s naší pomocí většinou přijdou celkem rychle. Pak jsou tady občas problémy s technikou kopu, přeci jenom dlouhé freediverské ploutve vyžadují aspoň minimální kondici, ale to se dá na začátku vyřešit měkčími ploutvemi. Zásadní problém bývá občas s vyrovnáváním tlaku ve středouší. Proto doporučuji všem zájemcům o kurz u moře, aby se předem poradili a zkontrolovali způsob, jakým vyrovnávají tlak ještě před odjezdem do zahraničí! Mohlo by se pak stát, že se nepodaří vyrovnávání rozchodit ani po týdnu usilovné snahy, a to je pak frustrující pro obě strany. Vyrovnávání tlaku je asi největším oříškem a to i pro zkušené závodníky! Vidíme to jak u nás tak i v zahraničí. Například světový rekordman v disciplíně DYN, Chorvat Goran Čolak uplave v bazénu s ploutví přes 280 metrů, ale na hloubce mu dělá problém dát 90m. To je při těchto výkonech obrovský nepoměr…

 

4 KOMENTÁŘE

  1. krásný článek, jen doplnění: goran čolak dal na aida ms 108 metrů a na cmas ms 110 metrů s ploutví, tak bych ho nepodceňovala 😉 prostě se dříve specializoval na bazénové disciplíny a hloubky tolik neřešil. teď s tím začal intenzivněji a myslím, že o něm ještě na hloubkách uslyšíme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!