Běchovice po 122. součástí jedinečné sportovní tradice, znovu o poslední zářijové neděli

1

Na světě není mnoho podobných dlouhověkých atletických akcí. Vlastně je na celé planetě jediná starší svého druhu, věhlasný maraton v Bostonu, a to ještě jen o pár týdnů. Silniční běžecký závod na deset kilometrů se z naší městské části – tehdy obce na okraji Prahy – vydal směrem do města poprvé na sklonku května roku 1897, a jelikož se od té doby konal každoročně, vyvinula se z něj ojedinělá událost. Poslední zářijovou neděli (24. 9.) se uskuteční již po stodvacáté první.

Věřme nebo ne, pro běžce jsou „Běchovice“ mnohem více než pouhou tradicí, kterou je třeba ctít. Když se řekne jméno závodu, všichni dobře vědí, že nejde o ledasjakou desítku. Startuje se na jednom místě, končí na jiném. A zároveň, trať vede po hlavní, českobrodské silnici sice bez velkých zákrut, zato víceméně do kopce. To činí z Běchovic náročný závod, zcela určitě obtížnější než jiných deset kilometrů po rovné silnici.

Zaprvé, větší vliv na výsledný výkon než jinde hrají povětrnostní podmínky, konkrétně vítr, jehož směr může účastníky řádně potrápit. Běží se totiž z východu na západ, kdežto mnohem častěji fouká opačně – tedy do tváře a v případě krize může nadělat pěknou neplechu.

Zadruhé, bez ohledu z které strany vane, trasa je na silniční desítku mimořádně náročná. Málokdo tu asi postrádá kluzké kostky či prudké zatáčky center měst, jenže s ohledem na start a cíl na rozdílných místech tu neplatí jednoduché pravidlo „kolik metrů vystoupáte, tolik seběhnete“. A profil je neúprosný: poslední čtvrtina závodu je celá do kopce – tedy ne jen obávaný táhlý „Hrdlořezák“, ale i zbývající kilometr a půl podél tramvajové tratě ze Spojovací.

Fyzickou, ba i mentální připravenost tedy Běchovice otestují dokonale, ostatně, málokdo z elitních vytrvalců obtížný profil vysloveně miluje. Zato král „hobby běžců“ Vladimír Kříž, s 55 účastmi nejvěrnější mezi těmi aktivními, tvrdí, že se vítr přeceňuje, a ani kopec z Hrdlořezů mu tolik nevadí. „Horší je potom ta nekonečná část podél tramvajových kolejí. Pak se těším na závěrečnou rovinku, kdy ze sebe vyždímám zbytky sil,“ dodává borec, jenž poprvé startoval v roce 1963 a od té doby ani jednou nechyběl. Pokud vyrazí na trať pan Kříž i letos, osamostatní se na čele statistiky počtu účastí.

A co se chystá pro letošní ročník?

Nejnižší cena startovného už je sice pryč, ale pokud stihnete přihlášku do pondělí 17. září, stále ještě stojí účast na letošním ročníku legendárního závodu přijatelných 700 korun.

Za ně automaticky dostanete:

Tričko NIKE (velikost si samozřejmě volíte sami, fialové pro ženy, zelené pro muže)
Unikátní odznáček 122. ročníku závodu
Samozřejmostí je:

Občerstvení – na 5. kilometru a v cíli závodu
Oficiální čas, čipový čas a mezičas na pětce
SMS s cílovým časem
Úschovna zavazadel a převezení do prostoru cíle
Mohlo by vás zaujmout:

Týmová soutěž (minimálně 4 běžci)
Fotografie ze závodu zdarma
Možnost stažení diplomu
Masáže na startu
Autogramiáda významných atletů v cíli
Fotokoutek

S přihláškou už neváhejte, po 17. září už půjde registrovat pouze na místě v případě volné kapacity.

Program 122. ročníku závodu Běchovice-Praha, 30. září 2018

11:30 start Mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km (ženy, muži, juniorky, junioři, mistrovská kategorie)
11:45 start VŠECH příchozích kategorií (všechny kategorie ženy a muži včetně veteránských kategorií)

POZOR ZMĚNA! Nově startují všechny příchozí kategorie včetně kategorií veteránských v jednom hromadném startu v 11:45 hodin. Startovní koridor bude rozřazen do jednotlivých částí označených písmeny a barvou dle očekávaného cílového času, který každý běžec uvede při registraci k závodu. Pro snadnou orientaci na startu bude barva a číslo koridoru každému běžci vyznačena na startovním čísle

Připravili jsme si pro Vás ve spolupráci se závodem Praha-Běchovice krásnou SOUTĚŽ o jedno startovné!

Stačí jednoduché. Napište nám pod tento článek, nebo FB post odpověď na otázku: kdo vyhrál minulý rok a olajkujte FB stránku závoduHlasovat můžete do 16.9. do rána. Poté vylosujeme dva výherce (soutěžit mohou i ti, kteří jsou již přihlášení, ale nemají zaplaceno).

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno