Kryathlon pohledem termokamery

1

Jak se mění povrchová teplota na těle během pobytu ve studené vodě? Tak na tuto otázku jsme se snažili najít odpověď během uplynulého víkendu. Zúčastnili jsme se dvou akcí – sobotního otužileckého závodu Branické ledy a v neděli pak kryatlonu ve Velké Chuchli.

Na Branických ledech jsme sledovali závod na 1000 m a termofotky z něj přineseme v dalším článku v průběhu tohoto týdne. Nyní se věnujme kryatlonu, kde je plavání kratší: 250 m.

Čtenářům Běhej srdcem asi nemusíme kryatlon dlouze představovat, neboť jsme o něm již několikkrát psali, naposledy v nedávném rozhovoru s Jackem Brightem. Je to specifický závod konaný uprostřed zimy sestávající se z 250 m plavání bez neoprénu (letos ve vodě o teplotě 4,2 °C), 2,5 km běhu a 3 km běžek. Tuto zimu se konal podruhé a přitáhl včetně kratší varianty téměř 100 účastníků.

Pojďme se zaměřit na slíbené fotky. Většinu fotek jsme pořizovali kvůli snadnějšímu optickému porovnávání na shodné škále -1 °C až 15 °C. Zde je několik fotek před startem. Sledujte povrchovou teplotu účastníků – po svléknutí všichni vyzařují velké množství tepla.

Ačkoliv to kvůli ponoření těl ve vodě není vidět na celém těle, těsně po startu vyzařují hlavy účastníků stále velmi mnoho tepla. Ochlazování je pozvolné.

V závěru plavání po 250 metrech již ale můžeme registrovat citelné ochlazení a relativně velké rozdíly mezi jednotlivými plavci – hodně záleží na zkušenostech a množství tuku pod kůží (ti svalnatější jsou na povrchu znatelně teplejší, protože postrádají tepelnou izolační vrstvu a zahřáté svaly spoustu tepla ztrácejí). Plavci, kteří vylezají později jsou podle očekávání studenější.

Zde je několik otužilců vylézajících z vody. Právě v tomto okamžiku mají těla nejnižší teplotu. Všimněme si svítících očí, která mají díky plaveckým brýlím vyšší teplotu než zbytek těla.


Po převlečení z plavek v depu a prvních metrech běhu získávají účastníci pozvolně teplo zpět.

Při závěrečné disciplíně – běhu na lyžích – již můžeme pozorovat téměř normální stav. Vidíme, že půl hodiny intenzivní fyzické aktivity po plavání v ledové vodě zajistí dostatečné ohřátí. To potvrzují i komentáře účastníků – nikdo si v cíli na zimu již rozhodně nestěžoval.

A zde je cíl:

Dodejme, že vítězství na kryatlonu obhájil Petr Šlajs. Kompletní výsledky jsou na stránkách sportovního servisu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno