Velká Kunratická. Legendární závod atletického oddílu SPARTAK Praha 4

1

Pořadatelem legendárního “běžeckého” závodu Velká Kunratická je atletický oddíl SPARTAK Praha 4. Oblíbený pražský závod vznikl již v roce 1934 jako klubový závod Vysokoškolského sportu Praha, konaný na ukončení sezóny. Adrenalinová registrace se spouští 9.10 od 20:00 a samotný závod pak startuje 11.11. Co může být lepší, než vyzpovídat přímo člena organizačního výboru Jana Koutníka?

Závod byl od počátku takový sranda závod na konec sezóny pro běžce. Z 50 startujících máme ve startovce několik tisíc závodníků. Jak těžké to je organizačně zvládnout?

Díky dlouholeté tradici je samotná organizace už zvládnutá, jaksi bez ohledu na počet závodníků. Hlavní tratě jsou plné už řadu let a to je realita, se kterou pracujeme. Organizačně se začíná komplikovat spíše dětský start. Zdá se nám, že se mění obecně kultura sportování dětí a s tím související podpora rodičů. Právě někdy příliš horliví rodiče kolem trati ztěžují naši pořadatelskou činnost. Na druhou stranu jsme pochopitelně rádi, že zájem i o dětské tratě roste.

Kolik lidí se na pořádání závodu účastní a jak dlouho dopředu se s organizací začíná?

První schůzky čtyřčlenného organizačního výboru se konají zpravidla půl roku před závodem. Vzhledem k našemu pracovnímu vytížení se ale nedá hovořit o intenzivní přípravě. Ta začíná koncem srpna, kdy se blíží říjnové registrace, a pak vrcholí dvěma velkými brigádami před závodem přímo v lese. Celkem se na organizaci podílí přes 150 lidí, většinou atletů SP4 – aktivních i bývalých.

Celý výdělek závodu – z prostředků od partnerů a ze startovného jde přímo na činnost SPARTAKu Praha 4. Co se z toho dá přes rok financovat a jak moc to klubu pomáhá?

SP4 zajišťuje přípravu a prostředí pro asi 350 aktivních atletů od dětí po veterány. Výdělek z VK jde tedy v podstatě přímo na chod klubu – opravy stadionu, zajištění vybavení, odměny trenérům, výpravy na závody po celé ČR. Věřím, že každý, kdo se k nám na stadion na Děkance podívá nebo zhodnotí výsledky našich atletů, pochopí, kam peníze směřují. Sám může zhodnotit, zda jsou investované rozumně či nikoliv. Doufám, spíše v první možnost.

Nemáte vlastně ani žádnou pořádající agenturu. Všechno si děláte sami. Klobouk dolů před Vaší prací…

Díky – co víc na to říct? (smích). Má to samozřejmě své klady i zápory. Naše práce jistě není tak profesionální, jako by možná mohla být, zato ji děláme opravdu s radostí a nebojím se říct, že s vyššími cíli, než je pouhý výdělek ze závodu.

Na jak dlouho má SPARTAK Praha 4 povolení závod pořádat?

SP4 je výhradním vlastníkem Velké Kunratické. V tomto ohledu můžeme pořádat závod neomezeně. Druhou otázkou jsou dohody s městskými částmi a ochranáři. S těmi jednáme každoročně, respektujeme jejich požadavky, a tak snad i jejich podpora vydrží dlouho.

Od minulého roku zmizel provaz na Hrádek. I tento rok tomu tak bude?

Ano, vychází to z historické tradice závodu, kdy prostě pravaz k dispozici nebyl. Závodníkům tak nadále budou muset stačit vlastní síly a přírodní opora. A tenhle zážitek provazem nenahradíš! (smích).

Máte nějaké novinky na ročník 2018? Například možnou úschovnu věcí na startu, nebo jiné?

Upřímně, nějaké drobné novinky se stále objevují v naší webové databázi – snad největší databázi v rámci jednoho závodu v ČR. Během samotného závodu nic zásadního přidávat letos nebudeme. Ohledně zmíněné úschovny věcí vedeme každoročně debaty. Zatím ale přetrvává konzervativní názor, že se jedná o přespolní běh a k tomu patří i trochu diskomfortu třeba v podobě převlékání v přírodě.

Co takhle udělat koridor vyhrazený pouze pro závodníky? Myslím, že by se mnou spousta účastníků souhlasila. Proplétat se přes kočárky a diváky občas není úplně med (smích)

Na druhou stranu si vemte, kolik můžete během cesty na start potkat lidí, pobavit se s nimi, pozdravit je… Koridory lidi rozdělují. Kunratická spojuje lidi se stejným zájmem.

Na Velké kunratické nechyběl ani osmdesátiletý rekordman

Druhá listopadová neděle patří tradičně závodu Velká Kunratická. Kdo ovládl 84. ročník? 🤔⤵️

Zveřejnil(a) ČT sport dne Neděle 12. listopadu 2017

Co více časoměr na trati? S takovými daty (třeba z Hrádku), by šla dělat neskutečná kouzla…

Není to tak snadné. Jedna otázka je technické zabezpečení, kde zejména na Hrádku se musíme chovat ohleduplně. Nemáme zapotřebí tam tahat více věcí než je potřeba. Druhá otázka je, zda by to závodu něco přidalo? Má to být závod do cíle přes Hrádek nebo závod na Hrádek?

Bude i tenhle rok přihlašování takový adrenalin srovnatelný s tepovkou na vrcholu Hrádku? (smích)

Záleží, zda přijdete včas k počítači. Opravdu, prozatím byl závod vyprodaný vždy v řádu minut, nikoliv sekund. Takže adrenalin při přihlášení bych spojoval spíše s pozitivním očekáváním závodu, než s negativní obavou o to, zda se přihlášení podaří.

S ohledem na kapacitu závodu a jeho vyprodanosti během několika minut… Neplánujete “cíleně” závod zdražit? A to na základě jednoduchého ekonomického pravidla tj. vysoká poptávka = vyšší cena startovného?

Držíme v tomto ohledu takové plus minus pětileté pravidlo. Pět let jsme se startovným nehýbali, letos přišlo navýšení (na hlavní trati ze 300 Kč na 400 Kč), které v podstatě reflektuje růst cen ve všech oblastech života. I o tom byla dlouhá diskuze. Dalších pět let se startovným hýbat nechceme. Oproti jiným závodům obdobného charakteru jsme ale stále až nepochopitelně levní. Souvisí to s naším celkovým přístupem. Nemáme potřebu závodníky odírat z kůže. Startovné pro děti i nadále zůstává spíše symbolické.


Na kolik je omezena kapacita závodu. Pořád se bavíme o maximální možné kapacitě 3400 účastníků na všech tratích?

Letos došlo k malému navýšení. Celkový limit z hlavního startu je 3600 účastníků. Přes Hrádek je pak limit aktuálně 2700. Upřímně v aktuální situaci už je to organizačně hraniční počet. Hlavním limitem je totiž čas a tma.

Spousta lidí neví, že jsou i dětské tratě. Můžeš nám je Honzo přiblížit?

Velká Kunratická nabízí hezké tratě pro děti. V lese nad hlavním startem si mohou zaběhnout už čtyřleté děti (od ročníků 2014). Jsou to rychlé a dynamické tratě s malým převýšením. Atmosféra na startu bývá velmi povzbudivá pro děti, které navíc v cíli vždy obdrží diplom a malou odměnu. Vše se dá pohodově přihlásit předem on-line, stejně jako dospělé tratě.

Jaké další tratě je možné absolvovat a jaká jsou jejich specifika?

Specifikum hlavní tratě přes Hrádek je asi notoricky známé. Tři solidní kopce, či snad až krpály. Třikrát přes potok. A pak ještě kus do cíle. Co víc dodat? Do prvního potoka musí dvakrát i závodníci/e ženské trati a v mládežnických kategoriích. Tyto tratě pak vedou lesem pro dětské tratě. Nabízí dynamické rovinaté úseky s rychlými výběhy i seběhy. Všechny tratě mají něco do sebe!

Možná je to “urban story”, ale skutečně je zakázané běhat přes rok na kopec Hrádek?

Svahy a okolí Hrádku jsou opravdu ohroženy erozní činností. V propozicích závodu tak jasně uvádíme, po dohodě s ochranáři, že v tomto prostoru je zakázán i trénink mimo závod. Pochopitelně, dodržování tohoto pravidla je na svědomí každého závodníka. Chcete-li tradici běhu přes Hrádek uchovat, buďte ohleduplní k danému prostředí.

V čem vidíš takový zájem o Váš závod? Myslíš, že to má nějakou přímou souvislost se závody typu Spartan race, nebo zájem o běh obecně?

Těch faktorů bude určitě více. Mám za to, že VK má svá specifika, která se prostě jinde hledají těžko. Řekl bych, že právě to je největším lákadlem. Určitě lákáme i řadu příznivců těch netradičních běhů s překážkami. Ale na startu najdeme i řadu dráhových atletů, kteří zde symbolicky ukončují sezónu, nebo sportovce z jiných odvětví. Připomeňme třeba účasti Mirky Knapkové nebo Vávry Hradílka, kteří si na VK odskočili z vody.

Pozorujete i u Vás v pořádajícím klubu SPARTAK Praha 4 zájem o běh?

Takhle bych to neřekl. Většinou jsme na SP4 dráhoví atleti. Věnujeme se především výkonnostní atletice. Běh jako takový k tomu samozřejmě patří. Těžko si lze představit atletický trénink bez běhu. Přijde mi logické, že jako atletický oddíl můžeme pořádat i přespolní závod. Koneckonců řada našich atletů také VK v rámci přípravy běhá!

Rekord atleta Vlastimila Zwiefelhofera z roku 1979 je stále nedostižitelný. Myslíš, že má někdo na to se k němu přiblížit, nebo ho dokonce překonat?

Každý rekord lze překonat. Podívejte se na nedávné rekordy v maratonu nebo desetiboji. Kdo by před rokem věřil, že budou překonány? A přesto padly. Čas Vlastíka Zwiefelhofera je ohromující a tím spíše doba, po kterou nebyl překonán. Nepochybně je motivací řady top běžců, kteří na VK jezdí. Zároveň si nedělám iluze o tom, jak rychle by dokázali trať proběhnout světoví běžci. Nechci tím snižovat ničí výkony, ale to je realita, kterou musíme brát v úvahu.


*SOUTĚŽ o startovné na Velká Kunratická 2018*

Registrace na ročník 2018 začíná již 9.10 v 20:00 a vy máte jedinečnou možnost být mezi prvními ve startovce. Chtěli byste vyhrát startovné na legendární běžecký závod, který je už po několik let během několika minut zcela a beznadějně vyprodaný? Pak stačí opravdu málo!!!

Napište nám pod tento článek nebo do komentářů pod náš FB post kolik tras závod má, jejich délku, kdo v minulém roce vyhrál na hlavní trati, olajkujte jejich FB stránku a napište nám  s kým byste závod chtěli běžet.

Výherce vybereme den před registrací tedy 8.10 ze správných odpovědí.

1 komentář

  1. závod má 6 tras,
    jejich délka: 370m, 630m, 840m, 1330m, 1900m, 3100m,
    v minulém roce vyhrál na hlavní trati: Jan Janů v čase 11:20,
    závod chci běžet se svojí kamarádkou Kamilou Holdovat, letos jsme spolu běželi maraton Praze a na Velkou Kunratickou se spolu chystáme a příští rok se společně těšíme na 1/2maraton do Prahy i Ústí na Labem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno