Posilujete, makáte a svalová hmota nepřibývá? Vyhněte se nejčastějším chybám, které vám brání v nabírání svalů.
Většina lidí, kteří se rozhodnou začít s posilováním, se dopouští zbytečných chyb. Výsledkem jsou litry potu, bolavé tělo a mizerné výsledky.
Určitě jste zaregistrovali, že jsou lidi, kterým stačí k nabrání objemu poměrně málo. Párkrát zvednou činku a mají svaly jako Arnold. A pak jsou jedinci, kterým se ne a ne svaly zvětšit. Je to dané poměrem rychlých a pomalých svalových vláken – záleží prostě na tom, jestli jste se narodili jako endomorf, který má od přírody robustnější postavu, má více rychlých svalových vláken, která jsou objemnější, nebo jste na opačném konci – jste ektomorf předurčený spíše pro vytrvalostní sporty.
Většina lidí bude někde mezi. Možná teď závidíte endomorfům jejich výhodu při nabírání svalů, ale každá mince má dvě strany. Endomorfové sice snadno nabírají svalovou hmotu, ale také rychle nabírají tuk.
S genetikou toho moc nenaděláme, takže se raději pojďme podívat na to, co ovlivnit můžete, a jakým chybám se vyhnout, abyste docílili nárůstu svalů co nejefektivněji.
Nejčastější chyby
Chyba 1 – cvičíte s nízkou intenzitou
Desítky opakování cviku s nízkou zátěží vedou ke zvýšení vytrvalosti, ale na objem můžete zapomenout. Musíte přidat zátěž. Pokud chcete maximálně stimulovat tvorbu růstového hormonu, je optimální držet se v rozsahu 8 až 12 opakování (to je počet opakování cviku, které provedete v sérii, než dojdete do selhání). Intenzita cviku se tak bude nejčastěji pohybovat někde mezi 65% až 85% vašeho maxima.
Co se týká počtu sérií, tak začátečníkovi stačí tři, pokročilejší jich zvládnou určitě víc.
Přidat zátěž není jen o tom, že budete zvedat těžší činky. Zintenzivnit se dá i trénink s vahou vlastního těla.
Na vhodné cviky a možnosti, jak přidat zátěž i bez chození do fitka, se podíváme v některém z dalších článků.

Chyba 2 – soustředíte se na izolované cviky
Většina začátečníků se při budování svalovky vrhne jako první na posilování bicepsů, rozpažování, zkracovačky, různá předkopávání, zakopávání, stahování kladky a jiné podobné rýsovací cviky. To všechno jsou izolované cviky.
Pamatujte si, že základem úspěchu při nabírání je provádět komplexní tzv. vícekloubové cviky (dřepy, shyby, v posilce bench press, mrtvý tah, atd.). Při těchto cvicích se zapojí více svalových vláken a navíc docílíte vyšší produkce anabolických hormonů.
Chyba 3 – přeháníte to s délkou tréninku
Pro objem je nezbytné nepodceňovat působení růstového hormonu a testosteronu. Prvním krokem ke zvýšení hladiny testosteronu jsou krátké tréninky trvající 45 min, max 60 minut. Po cca 30 minutách intenzivního tréninku je hladina maximální a následně začne klesat. Pokud trénink protáhnete na déle než hodinu, můžete počítat s tím, že tělo začne vylučovat hormon kortisol a rozběhnou se katabolické procesy.
Chyba 4 – nedáte svalům čas na regeneraci
Svaly se netvoří, když posilujete, ale když odpočíváte. Po stimulaci vhodným tréninkem musí následovat regenerace. Musíte dát tělu dostatek živin i času, aby se mohlo zaměřit na budování svalů. Procvičené svalové partie je dobré nechat odpočinout nějakých 48 hodin.
Hlavně pro ektomorfy platí, že méně je více. Trénujte krátce, intenzivně a nepřehánějte to s frekvencí tréninku.
Pokud jste začátečníci, tak procvičte celé tělo 3x týdně. Postupně pak můžete přejít na trénování třeba dvou svalových partií v jednom dni.
Chyba 5 – nespíte dost dlouho
Kvalitní spánek je asi nejdůležitější součást regenerace. Pamatujte si, že největší množství růstového hormonu se uvolňuje během spánku. Spěte více jak 6 hodin denně, ideálně 8-10. To vám zajistí během spaní dostatečnou produkci růstového hormonu.
Chyba 6 – neřešíte stres
Eliminovat stres není vždy snadné. Práce, rodina, každodenní spěch…to všechno způsobuje, že se nám zvedá hladina stresových hormonů. A takový kortizol je pěkný prevít. Těm, co se snaží hubnout, zablokuje možnost efektivně využívat tuky. Těm, kdo posilují, sabotuje nárůst hmoty.
Snížit působení stresu lze nejen meditacemi, masážemi atd. , ale dají se efektivně využít i přírodní doplňky jako je rozchodnice nebo vitánie snodárná. Obě tyto byliny patří mezi adaptogeny, které navíc zlepšují celkově sportovní výkony. Stačí se podívat na obsah oblíbených doplňků elitních sportovců (retibol, optygen…).
Adaptogenů existuje samozřejmě mnohem víc (cordyceps, reishi, eleuterokok), takže je z čeho vybírat. Každý z těchto přírodních doplňků v těle ladí trochu jiné procesy a je vhodné je během roku prostřídat. Některé sportovní doplňky adaptogeny různě kombinují, ale využít je můžete i jednotlivě ve formě tinktur nebo standardizovaných extraktů.
Chyba 7 – podceňujete jídelníček
Největší rezervy má většina lidí v jídelníčku. Jídelníček není jen o tom, že tělu dodáte dostatek bílkovin a sacharidů. Klíčové je umět vše správně načasovat vzhledem k tréninku. Vědět, kdy použít rychlé sacharidy a rychlé bílkoviny a kdy ty pomalé. Uvědomte si, že to, co jíte, do velké míry ovlivňuje právě vyplavování hormonů. Ať už mluvíme o inzulínu, růstovém hormonu či testosteronu. Výživou navíc ovlivňujete i střevní mikroflóru, která zajišťuje vstřebávání živin.
Protože je téma sportovní výživy na více článků, vyjmenuji teď jen pár nejčastějších chyb.
Největší prohřešky ve výživě
1. Máte nekvalitní jídelníček s nedostatkem základních živin, minerálů a vitamínů.

Fastfoody, průmyslově zpracované potraviny plné éček, kvanta bílé mouky a rafinovaného cukru, alkohol, nedostatek vlákniny a další prohřešky likvidují již zmíněné bakterie ve vašich střevech. Vyvážený pestrý jídelníček je základ úspěchu. Je na nic, že vrazíte tisíce korun do doplňků, ale nekoupíte si čerstvé kvalitní potraviny.
Pamatujte si, že základem suplementační pyramidy by vždy měly být chybějící minerály a vitamíny (vitamíny C, B, D, zinek, hořčík….), dále kvalitní proteiny, případně omega trojky a základní aminokyseliny. Potom až doplňky typu kreatin.
Malá rada na závěr. Jestli si chcete udělat jasno ve výživě, přestaňte se spoléhat na zaručené rady kámošů z fitka nebo projíždět komentáře a bouřlivé diskuze kulturistů na internetu. Učte se od profíků a od lidí, kteří mají už pár let praxe v oboru. Čím dřív budete mít ve výživě jasno, tím dřív se někam můžete posunout.
Pokud hledáte opravdu kvalitní kurz s komplexními informacemi, tak doporučuji Kurz (nejen) sportovní výživy – je to kurz, na kterém se naučíte vše od základů o makrosložkách, přes přizpůsobení jídelníčku somatotypu, pochopíte, jak tělo funguje, kdy co spaluje, co všechno ovlivňuje vstřebávání živin, jak ovlivňovat hormonální rovnováhu (testosteron, růstový hormon…), naučíte se jak správně časovat jídla před různými tréninky atd.
Garantuji vám, že po absolvování budete vědět víc než většina nutričních poradců i trenérů a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
Navíc si uděláte jasno v doplňcích a nebudete vyhazovat peníze za něco, co nefunguje. Ucelený kurz ušetří dost času a navíc máte možnost cokoli prokonzultovat i po kurzu.

Někdo má výmluvy, naši studenti mají výsledky
Chceš maximální výsledky v minimálním čase? Propoj trénink s jídelníčkem a využij znalosti sportovní výživy v praxi. Naučíme tě efektivně nabírat svaly, hubnout i zvyšovat výkon.
CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY
Více o kurzu zde: Kurz sportovní výživy.

CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY
Více informací naleznete zde: KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY
Musím říct, že článek je dost obsáhlý ale pokud si ho přečtete až do konce nebudete litovat!
[…] 7 největších chyb při nabírání svalové hmoty […]
Co je vhodné brát? proteiny? když chci co nejrychleji nabrat svalovou homtu?
Když co nejrychleji tak Anabolické steroidy
… Pokud chceš jet přirozenou cestou, prostě cvič, tak že si dáš fakt zabrat, musíš jet přes bolest překonávat sám sebe, a jez tak abys měl vždy rozdělené základní živny ve vhodném měřítku v každé porci… to že budeš jíst jen bílkoviny opravdu nestačí… Pro začátek se vykašli i na doplňky a začni jíst základní vhodné potraviny (Proteiny čerpej z Vajec, Masa, Tvarohu a mléčných výrobků, Sacharidy z vloček, rýže, brambor a případně těstovin, Tuky čerpej nejlépe z ořechů a neuškodí i trocha těch živočišných.) Snaž se každou porci doplnit zeleninou nebo ovocem kvůli příjmu vitamínů. Nečekej že za měsíc budeš mít rapidní nárůst hmoty. Abys měl výsledky musíš vytrvat několik let… Mnoho zdaru.
Urcite Super článek něco my to dodalo a mám chuť zase trénovat
Super článek, díky moc za rady! Je to bomba takhle si vše shrnout, k těm masážím – určitě můžu doporučit jak klasickou masáž tak i třeba relaxační masáže, které přivedou na jiné myšlenky, já to často kombinuji a maximální spokojenost https://eroticmassagepraha.cz/relaxacni-masaz/
Ahoj jsem zena 35 mam velmi ochable svaly celeho tela prosim o radu co jist a jak cvicit dekuji
Klíčem k úspěchu je správně nastavený trénink propojený s jídelníčkem. Jenže to nelze bohužel popsat v krátké odpovědi na internetu, protože se vždy musí vyjít z aktuální kondice. Nastavení jídelníčku je o správném množství a rozložení makrosložek přes celý den a jejich načasování před a po tréninku (rychlé a pomalé sacharidy a rychlé a pomalé bílkoviny, dostatek zdravých tuků), správně fungujícm zažívání, zohlednění somatotypu a případně i o správě vybrané a používané suplementací (proteiňáky, aminokyseliny, přírodní adaptogeny,deficitní vitamíny nebo minerály, atd.) protože svou roli hrají i věk, hormony, časové možnosti, stres a další faktory. Pokud se chcete naučit propojit trénink a stravu, musíte vědět, jak tělo funguje – můžete třeba absolvovat Kurz sportovní výživy, kde se naučíte vše potřebné https://behejsrdcem.com/clanky/kurz-nejen-sportovni-vyzivy/