Stimulanty oxidu dusnatého pomáhají zajistit maximální prokrvení svalů, efektivnější okysličení, lepší přísun živin a významně ovlivňují zdraví celého organismu.
Oxid dusnatý (NO) je jednou z nejdůležitějších molekul v lidském těle.
Jeho hlavní funkcí je rozšiřování cév. Mimo to je NO také přenašečem nervových vzruchů.
Oxid dustaný toho ale umí mnohem víc.
NO neboli oxid dusnatý je v chemii jednou z nejjednodušších molekul, kterou tvoří pouze dva atomy – jeden atom dusíku (N) a jeden atom kyslíku (O). Přestože je struktura NO jednoduchá, v současné době je oxid dusnatý považován za nejvýznamnější molekulu v těle, naprosto zásadní pro Vaše zdraví.
V roce 1998 obdrželi tři američtí farmakologové (Robert F. Furgott, Louis J. Ignarro a Ferid Murad) Nobelovu cenu za objev oxidu dusnatého jako signální molekuly v kardiovaskulárním systému.
Až do poloviny 80. let se o oxidu dusnatém (NO) mluvilo především jako o škodlivé složce výfukových plynů, fotochemického smogu a kyselých dešťů, či katalyzátoru zániku ozonové vrstvy ve vysokých hladinách atmosféry. Přitom jde o sloučeninu známou již velice dlouho.
Prvním, kdo určil oxid dusnatý, byl John Mayow již v roce 1669 a o sto let později jej Joseph Priestley (1772) popsal jako bezbarvý plyn, který při –151 °C kondenzuje na bezbarvou kapalinu.
Přes sto let trvalo, než se objasnilo, proč nitroglycerin zmírňuje srdeční bolesti – že uvolňuje oxid dusnatý, který vyvolá rozšíření koronárního řečiště.
Dnešní vědecký zájem o molekulu NO je zaměřen především na kardiovaskulární systém – regulaci krevního tlaku, na imunitní systém a mechanizmus zánětu, a konečně na centrální nervový systém.
Vědci pod vedením Dr. Nathana Bryana z Texaské University poukázali na obrovský význam NO v těle. Jejich výzkum dokázal, že nedostatek oxidu dusnatého stojí za všemi druhy nerovnováh jako je ztráta kostní hmoty, cukrovka a rakovina.
Oxid dusnatý (NO) je základním chemickým poslem vyráběným tělem uvnitř oběhového systému, ze kterého pak expanduje krevním řečištěm.
To zvyšuje přísun krve ke všem orgánům a buňkám, což obnovuje zdraví a sílu kardiovaskulárních tkání.
Produkce NO stoupá do 25 let života, pak je sice produkován, ale ne už v takové míře.
U většiny lidí jeho produkce po čtyřicítce rychle klesá. Díky tomu pak v 50-60 letech má člověk asi polovinu oběhové kapacity, kterou měl ve svých dvaceti.
Dopad tohoto objevu na naše zdraví je nemalý: jestliže podporujeme produkci NO, působíme proti stárnutí na základní úrovni oběhového systému.
Jak se ukazuje, mnoho jídel a bylin bylo již tradičně využíváno pro léčbu kardiovaskulárního systému a jsou vysoce efektivní pro podporu výroby “oxidu dusného”. Výzkum Dr. Bryana nejenže potvrzuje efektivitu tradiční léčby, ale také vyjadřuje jednoduché a účinné strategie pro omlazení těla.
NO ve sportu
Pro sportovce zajišťuje NO maximální prokrvení a okysličení svalů během tréninku a po něm. Díky tomu, že rozšiřuje cévy, zlepšuje přísun kyslíku i živin tam, kam je to potřeba. Svaly tak mají dostatek potřebných aminokyselin a je maximálně zabezpečena i obnova glykogenu. Je jasné, že zvýšené prokrvení vede také k rychlejšímu odplavování odpadových produktů metabolismu a tím i k urychlení regenerace a menší bolestivosti svalů po výkonu.
Každý sportovec určitě ocení i lepší koncentraci a nervosvalovou koordinaci. A aby toho nebylo málo, NO vám zlepší termogerulaci při sportu a celkově podpoří i imunitní systém. NO boostery tak patří mezi nejčastěji využívané suplementy příznivci biohackingu.
Pozitivní účinky NO
- Rozšíření cév – což znamená, že pomáhá regulovat průtok krve do každé části těla. NO uvolňuje a rozšiřuje cévy, aby krev mohla účinně zásobovat srdce a svaly kyslíkem a živinami
- Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které mohou způsobit cévní mozkovou mrtvici nebo srdeční infarkt
- Snižuje krevní tlak
- Mírní nebezpečí zánětlivých procesů v cévní stěně
- Klíčovou roli sehrává při zpomalování tvorby aterosklerotických plátů v cévách (tzv. kornatění tepen)
- NO se spolupodílí na některých funkcích nervového systému (lepší prokrvení mozku, přenos nervových vzruchů, tvorba paměti, nervosvalová koordinace)
- Má vliv na imunitu (pomocí NO makrofágy usmrcují některé bakterie)
- Oxid dusnatý má vzhledem ke svým schopnostem rozšířit cévy vliv i na potenci. Vyšší obsah oxidu dusnatého způsobuje dokonalé prokrvení svalů (včetně těch pohlavních), zlepšení erekce i sexuálního prožitku.
To nejlepší z přírody na podporu tvorby oxidu dusnatého
červená řepa, rebarbora, kapusta, celer, rucola, baby špenát, zelí, květák, šťáva z granátových jablek, mrkvová šťáva, česnek a brokolice
sezamová a slunečnicová semínka
pravé kakao, kakaové boby, kvalitní čokoláda
maso – červené, kuřecí, ryby, krevety
Bylinky
- hloh
- šalvěj
- Prunella vulgaris(černohlávek obecný
- ženšen
- kopřiva
- pampeliškové listy
- muira puama
- gotu kola
CO NIČÍ PRODUKCI OXIDU DUSNATÉHO
Kouřeni cigaret, nedostatek cvičení, nedostatečné povrchové dýchání, pití perlivých nápojů, dehydratace, špatný spánek, nekvalitní jídelníček.
Co koupit z doplňků
Na trhu najdete celou řadu různých NO boosterů.
Jejich obsah bude většinou velmi podobný – budou obsahovat aminokyselinu l-arginin, případně l-citrulin.
L-arginin se mimojiné z výše uvedých důvodů často používá i při řadě srdečních a cevních onemocněních, pro snížení krevního tlaku, k urychlení hojení ran, ke zvýšení průtoku krve do studených rukou a nohou, při astmatu, křečích nebo při snížení mentální kapacity u starších lidí (senilní demence).
Užívání L-argininu před sportovním výkonem:
Nezávisle na kondici se užívá 3 – 5 g Arg v jedné dávce (30 – 60 minut před tréninkem), dávkuje se 2 – 3krát denně bna lačno. Účinky L-arginu lze zintenzivnit současným užíváním s l-carnitinem a l-citrulinem.
Baví vás posouvat své hranice a trénovat chytře? Začněte využívat nejspolehlivější biofeedback nejen pro sport a objevte výhody diagnostiky variability srdečního tepu
- Sledování HRV pomocí mySASY umožňuje každý den sledovat a regulovat tréninkovou intenzitu a regeneraci.
- Můžete sledovat, jak se organismus vyrovnává s předchozím zatížením
- Můžete si ověřit aktuální úroveň doplňování energetických zásob
- Máte přehled o úrovni kompenzace/adaptace
- Můžete určit nástup superkompenzační fáze
- Díky tomu si pak můžete stanovit kdy a jaký typ zatížení či regenerace bude nejvhodnější pro maximalizaci tréninkového efektu
Více informací o měření variability srdečního tepu si můžete přečíst v našem seriálu:
SERIÁL O MĚŘENÍ VARIABILITY SRDEČNÍHO TEPU
Pro všechny čtenáře Běhej Srdcem jsme teď ve spolupráci s mySASY připravili možnost vyzkoušet měření variability srdečního tepu za akční cenu.
Stanovení tréninkového profilu + program FREE získáte s 50% slevou!
Na stránkách https://www.treninkovyprofil.cz/ stačí zadat partnerská kód: BEHSR236.
Pozor – akce je časově omezená do konce května 2019.
Někdo má výmluvy, naši studenti mají výsledky
Přestaň se ptát ostatních: „Tak co mám vlastně jíst?“ Nauč se sestavit si jídelníček na míru. Zjisti, jak efektivně hubnout, jak nabrat svalovou hmotu i zvýšit výkon.
Skoncuj jednou provždy s otázkami ohledně výživy. Přihlaš se naše oblíbené kurzy (nejen) sportovní výživy a získej všechny potřebné znalosti, které potřebuješ na své cestě za vysněnou postavou.
Více o kurzu a akční nabídce zde: Kurz sportovní výživy.
CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY
Zdroj:
- http://www.exeter.ac.uk/news/research/title_290840_en.html
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22709704
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15309199
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20817920
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121276/
- http://www.dailymail.co.uk/health/article-2439480/Nitric-oxide-beads-treat-erectile-dysfunction-better-Viagra.html
- https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ac103070t