Traťové rekordy v Praze nepadly

0

Dvacátého jubilejního ročníku Pražského mezinárodního maratonu se zúčastnilo 10 000 běžců z celkem 91 zemí. Běžce potrápil silný vítr a maraton měl poměrně nečekaný průběh.

Organizátoři věřili, že by mohly padnout traťové rekordy. To se však nakonec nestalo a pro vítězství si doběhli ti, kteří mezi favority tak úplně nepatřili.

Platné rekordy:

Rekord závodu – muži: 2:05:39 (2010), Eliud Kiptanui (KEN)
Rekord závodu – ženy: 2:22:34 (2011), Lydia Cheromei (KEN)

Nejrychlejší Čech na Maratonu Praha: ROBERT ŠTEFKO; 2:12:35; 2004
Nejrychlejší Češka na Maratonu Praha: ALENA PETERKOVÁ; 2:31:08; 2000

Světový rekord – muži: 2:03:23 (2013), Wilson Kipsang (KEN), Berlin (GER)
Světový rekord – ženy: 2:15:25 (2003), Paula Radcliffe (GBR), London (GB)

Favoritem a hvězdou letošního závodu byl Keňan Moses Mosop, který je mezi atlety známý svou přezdívkou „Big engine“ neboli Velký motor. Mosop před třemi lety běžel v Bostonu čas 2:03:06. (mimochodem to je lepší čas než je čas světového rekordu, bostonská trať ale není certifikována pro uznání rekordů, neboť nemá start a cíl na stejném místě).

Bohužel Mosopovi plány nevyšly a vše dopadlo zcela jinak.
Absolutním vítězem závodu se stal Keňan Patrick Kipyegon Terer, který tak dostál slibu, jenž dal po loňském třetím místě.

Svůj osobní rekord si vylepšil na 2:08:07. O jeho prvenství se rozhodlo okolo 37. km, když se mu podařilo odtrhnout od Evanse Kiplagata Chebeta, který nakonec do cíle dorazil o deset vteřin později. Třetí skončil Zimbabwan Cuthbert Nyansango s 2:09:52.
Ženský závod ovládly Etiopanky, z nichž nejrychlejší byla Firehiwot Dado, jež byla v cíli za 2:34:34.

Mezi našimi se očekával souboj  Kreisingera, Homoláče a Pavlišty – tato trojice se pokoušela také o splnění nominačního kritéria pro mistrovství Evropy v Curychu (ostrý limit – 2:17:35, měkčí, který by umožnil start minimálně tříčlennému družstvu, byl 2:20).

Bohužel  na limit nikdo nedosáhl a mužským domácím šampionem se stal trochu nečekaně Petr Pechek, který svůj třetí český titul získal v čase 2:21:41 (celkově doběhl třináctý). Loňský vítěz Jirka Homoláč skončil třetí za Vítem Pavlištou. Honza Kreisinger, který se v závěru potýkal se zdravotními obtížemi, doběhl na čtvrtém místě v čase 2:24:49.

Vítězkou ženské kategorie šampionátu se stala Kateřina Kriegelová  s časem 2:51:04.

Na trati si poradila i se zkušenou Petrou Kamínkovou , kterou porazila o bezmála dvě minuty. Pro bronz si doběhla  Daniela Havránková.

Muži: 1. Terer 2:08:07, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:17, 3. Nyasango (Zimb.) 2:09:52, 4. Manza 2:12:01, 5. Yego (oba Keňa) 2:12:55, 6. Kemboi (Kat.) 2:13:03, …13. Pechek 2:21:41, 14. Pavlišta 2:21:49, 15. Homoláč (všichni ČR) 2:22:12.
Ženy: 1. Dadová 2:23:34, 2. Etichaová 2:27:31, 3. Bekereová 2:28:03, 4. Desalegenová 2:31:25, 5. Genemová 2:32:19, 6. Tilahunová (všechny Et.) 2:34:14, …11. Kriegelová 2:51:04, 13. Kamínková 2:53:50, 15. Havránková (všechny ČR) 2:58:36.
MČR:
Muži: 1. Pechek (Maratonstav Úpice) 2:21:41, 2. Pavlišta (Slovan Liberec) 2:21:49, 3. Homoláč (AK Kroměříž) 2:22:12.
Ženy: 1. Kriegelová (ASK Počerady) 2:51:04, 2. Kamínková (AK Olomouc) 2:53:50, 3. Havránková (Olymp Praha) 2:58:36.

A na závěr pár zajímavostí ze statistik a startovních listin PIMu:

Za uplynulých 19 let rozběhal Prague International Marathon a RunCzech 711 306 lidí.
Při závodě letos pomáhalo 1 300 dobrovolníků
Běželo 7 500 jednotlivců, 525 čtyřčlenných štafet a 55 týmů.
Přibližně čtvrtina sportovců podle pořadatelů běžela maraton poprvé v životě.
Nejstarší účastník 2014: Jiří Přidal, 26.4.1934 (80 let)
Nejstarší účastnice 2014: Angele Incorvaia, 15.10.1942 (72 let)
Tradiční převahu měli muži, kteří tvořili 79 % všech účastníků, 21 % ženy.
Mužský i ženský vítěz pražského maratónu získali 15 tisíc eur (asi 410 tisíc korun)

Průměrný běžec potřebuje ke zdolání maratonu 34 432 kroků.