Díky loňské lyžařské “ne-sezóně” se skialpy staly jedním z dalších hitů „covidových“ sportovců. A také jsou „in“. Navíc – speciální oblibě se dostaly i u influencerů. Dneska nebudeme ale jízliví a článek nebude o hejtování, ale spíše si povíme, jak se takovej správnej covidovej sportovec – skialpinista má vybavit, jak se chovat a co se asi musí primárně naučit, aby „nezakukal“ na horách. To víte – uniknete covid nástrahám ve městech a kancelářích a pak umřete v chladem nebo pod sněhovou duchnou na krásné skutouringové procházce? To by byl ale pešek! (smích) (OK, trochu těch blbých průpovídek asi mít budu).
Úvodní odstavec je trochu nadnesený, ale stále pravdivý. Bohužel se na internetu a různých diskusích objevují celkem zajímavé informace o tom, jak začít se skialpama, ale ono to není tak jednoduché. Tedy … je, ale na horách neplatí ono známé „v jednoduchosti je síla“. Můžete mít super výbavu, super elán a fyzičku, ale bez znalostí základů a zásad pohybu v horách, první pomoci, něco o počasí a hodně o sněhu to zkrátka nejde. A nezachrání vás ani mobil se super foťákem na selfíčka při západu slunce na hřebeni.
V první řadě je dobré mít v mobilu spíš než místo na fotky místo na aplikaci záchranka a uložené telefonní číslo na horskou službu. Protože bezpečnost je na horách vždy na prvním místě. Ať se bude dít cokoliv, vaše rozhodnutí by mělo být vždy o té „bezpečnější“ volbě. Jednak si tím ušetříte případné trable a pak ušetřit záchranářům výjezd.
Od bezpečnosti při skitouringu se odvíjí vše, co si budeme říkat. Tento článek je jen jakýsi začátek budoucího rozcestníku, který hodlám doplňovat o tipy na odborné weby a články, případně recenze vybavení dle vlastních zkušeností (jak je mým zvykem). Hodně z tohoto článku bude možné samozřejmě vztáhnout i na běžky (cross country), výlety na sněžnicích nebo klasický zimní hiking. Ono skialpy jsou totiž v českých horách trochu velký kalibr, ale na druhou stranu, proč ne. Je to pohodlný a zábavný způsob pro zimní horskou turistiku, nicméně se opět vracíme k bezpečnosti. Co jeden nezvládne pěšky, o to víc ho to láká na lyžích a o to horší situace pak mohou nastat.
Skialp weby, které byste neměli minout
Pokud byste byli nedočkaví, tak na tomhle serveru jsou super rady ohledně bezpečnosti, informace o počasí, sněhu, skialp tras apod.
Pokud tedy nemáme za sebou ideálně lavinový kurz, což je asi jedna z lepších investic jako dárek pod stromeček pro sportovního nadšence, tak si pojďme dát aspoň seznam výbavy, o které se rozepíši později.
Dalším, relativně „bezpečným“ (pro ty, co mají selský rozum a jsou trochu sportovně a pohybově nadaní, je účast na kratších závodech, kde můžete otestovat své „poprvé“ za účasti zkušenějších borců. Samozřejmě ale na kratší vzdálenosti. Musíte mít ideálně aspoň průměrné lyžařské dovednosti a mít rozumné teoretické znalosti a „držet lajnu“ – tj., instrukce od organizátora ohledně bezpečnosti, držet se trasy. Sacha Sport skialp sprint, který se odehrál začátkem prosince na Bílé.
Další možností je tradiční závod dvojic Noc Tuleních Pásů anebo již pro zkušené skialpinisty závod Bokami Západních Tatier. NTP je neskutečně rychlý, pohodový podnik, kde vám vítězové nandají klidně 2 sjezdovky. Bokami je třídenní etapák v západních Tatrách, který chce mít již nějakou tu zkušenost s pohybem na širokých prknech se stoupacími pásy.
Výbava se odvíjí od toho jak a kde se chceme pohybovat, nicméně vždy by měla/mohla obsahovat alespoň:
- Odpovídající oservisované lyže s oservisovaným vázáním (typy vázání si rozebereme v dalším článku)
- Dobře udržované mohérové pásy. Žádné prostěradlo se třemi zlatými chlupy děda vševěda vám pásy nenahradí
- Přilbu. Pro občasného horala stačí cokoliv, co vás ochrání. I cyklistická přilba. Do vyšších hor jako Tatry nebo Krkonoše bych ale doporučil něco, co je vyloženě vyrobeno a certifikováno pro lezení, ideálně skialpy
- Pokud máte nutkání si s sebou vzít nářadí, neberte si prosím, jak jsem se někde dočetl, do báglu šroubovák. To je totiž první věc, která vám proletí zády, když se někde „vysypete“ při sjezdu. Pokud už ale chcete nebo musíte, zkuste se poohlédnout po něčem skládacím. Ideálně skládací multitool, který má v sobě nožík, šroubovák, mohou být i kleště. Hlavně bezpečně složitelný tak, aby vás při případném karambolu neohrozil na životě. Ideálně jej pak zabalit a uložit do báglu na bezpečné místo
- Hole. Hodně lidí doporučuje skládací. Pokud nemáte skládací, musíte si vystačit s pevnýma. Teleskopy ale nejsou úplně od věci. Pokud jdete na túru do volnějšího terénu, je dobré mít na holích rozumné terče pro lepší záběr v hlubokém sněhu. Jestli jdete na kafčo s Kiliánem Jornetem, možná pouvažujte nad holemi s hroty do ledu
- Pokud plánujete i chůzi po zledovatělém sněhu anebo vyloženě ledu, hodí se stoupací železa (heršajzny). Pro ty je také dobré vymyslet dobrý způsob, jak je umístit do báglu, ať vám nemasírují záda, kdybyste sebou někde švihli
- Vhodné a kvalitní oblečení. Co je dobré pro jednoho ale nemusí být dobré pro druhého. V mém životě jsem toho poznal z oblečení poměrně dost, jsem dost zmrzlík, a tak si vybírám věci, o kterých vím, že se na ně mohu spolehnout. Experimenty si dovoluji jen s věcmi, u kterých znám materiál (opět dlouhodobé zkušenosti) anebo u kterých znám značku, takže vím, co od toho čekat a vím, že se mi to nerozpadne nikde po cestě
- Znalosti a zkušenosti – ty se nenasbírají hned, něco se dá načíst, ale hlavní je, zachovat si zdravý úsudek, mít stále jako první prioritu bezpečnost sebe a svých parťáků a mít pokoru a respekt. Hory a počasí nepřekecáte, ať „ještě chvilku počkaj“
- Pokud jdete mimo značené trasy, sjezdovky atd., je dobré mít u sebe pípák, lavinovou sondu a sněžnou lopatu. Jo, leze to do peněz, ale pokud máte na nákup skialp setu a výbavy, tohle je už třešinka na dortu, která vás už nerozhodí. A hlavně – kolik stojí záchrana vašeho nebo cizího života, když bude potřeba?
- Termofolii a malou lékárničku
- Energii (jídlo, pití)
Oblečení na skialp – rychlé kratší aktivity
Na rychlý výstup a sjezd nebo závod to je jednoduché. Musíte mít něco teplého, ale zároveň prodyšného, co odvádí dobře pot. Na skialpech si máknete do kopce, zpotíte se, ale pak z kopce pěkně promrznete. Ale na pár kilometrový rychlý závod se to dá překlepat. Na takovéto rychlovky se mi osvědčila obvykle první vrstva z technického materiálu s dlouhým rukávem. Za mě zde vede Dynafití triko z Dryarn. Ačkoliv jsem fandou merina od Devoldu nebo Icebreaker, tak Dryarn je bomba. Rychle to schne, je to pohodlný a normálně v tom není zima ani mně.
Druhou vrstvu při pěknějším počasí tenkou vestu bez rukávu, kterou nahoře zapnete a ochrání vám hrudník před ledovým větrem při sjezdu anebo, pokud fouká, sněží nebo prší, tak klidně lehkou bundu zateplenou polartecem alpha. Je to rychleschnoucí materiál, který hřeje a schne díky teplu generovanému vaším tělem. Případně pak může být nějaká forma merino 2.vrstvy, nicméně to je už pro větší zimomřivce, kteří se cestou nahoru tolik nepropotí.
Polartec alpha bundy se obvykle dělají s neprofuk částí na hrudi. Merino mikiny se obvykle takto neupravují. Má je například Salewa, Ortovox. Zcela určitě ale není od věci si vzít do báglu termofolii, a to i kdybyste šli jen na 2 kiláky od baráku. Nevíte, co se stane vám anebo koho potkáte, kdo bude potřebovat pomoct.
Osobně mohu doporučit Polartec Alpha bundy Dynafit Mezzalama, Direct Alpine Active anebo Salewa Pedroc Hybrid alpha, což je bunda s odepínacími rukávy, které lze sundat jedním tahem.
Na nohy pak rychlíkům-sporťákům stačí něco teplejšího ale přilnavého. Skoro vždy jsou vidět na fotografiích skialpinisté-závoďáci, kteří chodí závody v kombinéze. Nohy sice trpí také na prochladnutí, ale rychlý sprint závod byste mohli zvládnout. Opět je dobré to mít ale vyzkoušené, a hlavně závisí na počasí, ve kterém půjdete. A také na obtížnosti terénu.
Oblečení na skialp – túry
Pro středně náročnou až lehčí výpravu na skialpech nebo turistiku, či XC běžky po vrcholcích hor v mírné zátěži je to již jiná. Tam bych volil první vrstvu podobně – triko, dlouhý rukáv, ale klidně bych si vzal jedno suché jako náhradní do báglu. Pokud půjdete na celý den s možným návratem po setmění, nebál bych se do báglu krom zateplovací a nepromokavé bundy vzít i mikinu navíc. Celý den obvykle vydržíte v DryArn triku s dlouhým rukávem a Mezzallama bundě, případně vestě, ale po západu slunce a při sestupu zpět do údolí už to může vypadat úplně jinak. Obvykle začne pofukovat ledový vítr a hřejivé slunce vystřídá mrazivá kousavá zima. Člověk se pak může zpomalit, ale mokré oblečení je prevít.
Pro celodenní túry pak možná doporučím spíše „pasivnější“ bundy, které více hřejou – mají primaloft výplň anebo nejtěžší kalibr – peří … Peří ale osobně nenosím a raději mám v báglu primaloftí bundu a přes to GTX vrstvu, kdyby náhodou, případně neberu primaloft, ale GTX. A ne, neurve vám to záda. Například Dynafit TLT light bunda s kapucí váží jen 358g, což je o pár gramů více, než moje péřovka od Sira Pepy (Joseph).
Pokud jste horkokrevní, stačí vzít suché triko, nepromok nebo neprofuk bundu a s nějakým pohybem budete generovat teplo, které vám stačí – nepro bunda vám udrží teplou vzduchovou vrstvu u těla a nepustí k němu ledový vzduch. Já takový ale nejsem a preferuji na suché triko polartec alpha bundu anebo těžší kalibr – péřovku nebo primaloft zateplovačku. Přes to klidně nepromok, čímž ze sebe uděláte chodící saunu, ale bude teplo a vždy se můžete rozepnout a vyvětrat.
Co je důležité – pokud chcete bundu s kapucí, měli byste počítat s tím, že na skialpech je třeba přilba. Musíte tedy vybrat bundu s kapucí, která není zateplená a vejde se pod přilbu anebo naopak s kapucí tak velkou, že ji přes přetáhnete i přes přilbu posazenou na hlavě. Pak jsou zde další faktory, což je už vyšší dívčí, ale bylo by dobré mít odzkoušený materiál kapuce. Pokud jdete s někým a máte na hlavě přilbu a přes to kapuci a bude foukat vítr, jsou materiály, které vám kolem uší dělají takový „bordel“, že neuslyšíte zhola nic, což je v případě nutnosti komunikace s parťákem dost problém.
Stejnou péči, jakou věnujete výběru bundy, by bylo dobré věnovat kalhotám a případně podvlíkačkám. Opět dle délky pohybu v horách volíme míru zateplení. Čím delší pobyt venku, tím pomalejší nejspíš bude pohyb a můžete si dovolit teplejší kalhoty. Já osobně mám rád vrstvení, takže pod kalhoty z lehkého softshellu s mírným zateplením beru ještě ¾ kalhoty DryArn od Dynafitu. Případně mohu doporučit i ¾ merino kalhoty od Devold. Nicméně DryArn je pohodlnejší, jelikož opravdu nenasáká tolik a velmi rychle proschne. Pocitově bych skoro i řekl, že mě hřeje podobně dobře jako merino.
Bezpečnostní výbava a znalosti o lavinách
Bezpečnost je pro nadšence skialpinismu nesmírně kritickým tématem. Pokud lyžujete mimo sjezdovku (backcountry), je vhodné absolvovat lavinové kurzy, abyste se naučili, jak se vyhnout rizikům lavin a co dělat v případě nutnosti záchrany. Bezpečnostní vybavení, jako je lavinový vysílač/maják (pípák), lopata a sonda, stejně jako lékárnička, by mělo být vždy ve vašem balení. Nosit tyto věci s sebou však není efektivní, pokud nevíte, jak je používat. Před každou túrou byste se tedy měli ujistit, že všechna vaše bezpečnostní zařízení fungují, a zkontrolovat zprávy o lavinovém nebezpečí a předpověď počasí.
Skialp vybavení
Nejsem odborník, abych dokázal představit veškeré vybavení, ale něco jsem již pochytil, a navíc zde popíšu základní rozdíly.
Lyže
Lyže na skialp se dělí na 3 hlavní kategorie … cca … může být více. Primárně si je ale rozdělíme zde. Hlavním vodítkem nám bude šířka. Definujme si cca do 8 cm šířky, pak 8-10cm a přes 10cm.
Nejužší jsou také nejlehčí, ale ne nutně nejlepší pro vaše výlety. Úzké lyže jsou spíše závodní, rychlé do kopce, rychlé po rovině, ale sjezdy v neupraveném sněhu nebo dlouhé výlety na nich mohou dát zabrat víc, než je nutné. Proto se volí lyže o něco širší. Ne úplně do freeride terénu, ale do neprošlápnutého sněhu, hlubšího, ale i rychlejší výstupy anebo klouzání po rovině. Jsou to univerzálky vhodné pro všechny, i pro začátečníky.
Přes 10cm jsou pak freeridové modely, které nejsou úplně vhodné na závody a upravené sjezdovky. Jsou těžší, ale stále decentně lehké v porovnání s jinými lyžemi. Je to spíše specialitka, než lyže pro každodenní použití – aspoň v ne v česku.
Vázání
Vázání je věda stejně, jako celý zbytek skimo výbavy. Vázání byste měli vybírat ne podle toho, jak vypadá, ale spíš dle toho, kde a jak budete jezdit? Sjezdovky a hodně sjezdů? Freeride? Nebo spíše ski touring a procházky po hřebenech? Závody? Nebo „jen“ trénink na jednom kopci a sbírání výškových metrů? To vš dělá velké rozdíly a doporučuji podívat se na toto video, kde jsou veškeré rozdíly vysvětleny a to navíc odborně. Nejde jen o rozdíly v hmotnosti, ale také o elasticitu a bezpečnost vázání – ano, i pro skialpy jsou bezpečnostní vázání, aby měla horská služba co nejméně výjezdů k potrhaným kolenním vazům.
Jako doplněk pak doporučuji zkouknout toto video:
Crampons – heršajsny
Stoupací železa jsou dobrá tam, kde se již pásy moc nechytají – tvrdý, zledovatělý povrch anebojiž moc prudké stoupání, kde prostě již pásy nedrží. Nasazení želez je velmi rychlé, ale pro kompletní pochopení funkce zkoukněte toto video:
Boty
Botky jsou nejdůležitější (po bezpečnostních prvcích). V botech trávíte celou tůru. Musíte v nich chodit, klouzat, sjíždět kopce. Pokud vám v jediném pohybu nebudou OK boty, máte pocit ze skialpování pěkně zkažený. Doporučuju vyrazit do speciálky a prozkoušet různé modely různých výrobců. Pro začátečníky a turisty (ano, většina z nás bude turistit) bych doporučil měkčí botku, ve které nám bude dobře. Nějakých 100-200 gramů váhy navíc oželíte na úkor pohodlí pro vaše nohy.
Po tom, co přijdete na to, jaká bota se vám líbí a pokud jste doposud neměli tu čest nosit nic podobného, doporučuju si půjčit na víkend celý set v konfiguraci, kterou jste zkoušeli, a prostě vyrazit s výbavou z půjčovny. Pokud se vaše pocity ze zkoušení potvrdí, máte „vaše boty“. Pokud budete mít otlaky a puchýře, musíte zkoušet dál.
Celkem příjemné jsou Dynafit Speedfit anebo Speedfit Pro. Jsou to dvoupřeskové botky s hmotností lehce přes 1kg na botu. Vydržíte v nich i celý den. Obvykle teda (já ano).
Hole
Hole jsou zajímavý kousek do výbavy. Na obyčejné turistění lze vzít i pevné hole s talířkem do hlubšího sněhu. Pokud chcete být „in“, dobré jsou dvoudílné teleskopy s prodlouženou rukojetí a několika možnými způsoby úchytu. Obvykle jsou hliníkové.
Pak jsou ale ještě karbonové hole s karbidovými hroty a talířkem podobným běžkařským holím. Mohou být i pevné, neskládací. Ty slouží na zledovatělý podklad, na závody a tam, kde se budete s klasickými holemi trochu potýkat s ledem.
Za mě je dobrá zlatá střední cesta – hliníkové teleskopy.
Přilba
Přilbu lze, jak jsem předeslal, mít asi jakoukoliv, včetně cyklistické. Možná i hokejovou. V každém případě ji ale časem nejspíše upgradujete. Freerideři si vezmou přilbu klasicky na freeride. Ostantí skialpinisté by měli mít přilbu, která je lehká, větrá a nebojte se, že není zateplená. Pod přilbu se vezme čepice a je to. Spíše jde o to, že přilba na skialp je obvykle certifikovaná jak pro skialp, tak pro lezení na skalách a má na sobě klipsny pro uchycení čelovky (díky poutkům pro popruh čelovky). Proto by měla být přilba co nejlehčí.
Čelovka
Jsem na světě již dlouho. Ultratraily jsem běhal již před desetiletím a rukou mi prošlo mnoho příslušenství pro outdoor. Včetně čelovek. Přes různé výrobce jako je Silva, Fenix, Lucifer jsem se dostal opět oklikou k Petzlu. Konkrétně Petzl Actic Core, který mi vyhovuje jak výdrží, tak hmotností a hlavně – lze do něj dát jakékoliv AAA baterie, které seženete i na benzinové pumpě. Na delší výpravy myslím, že toto je dost slušná čelovka, kterou lze nakrmit jakýmikoliv AAA bateriemi od pumpy nebo kolegy, který je určitě má. Asi. 🙂
Bágl
A do čeho to jako narveme, tu výbavu? No bágly jsou různé. Jsou závodní (malý objem), turistické (obrovský objem) a pak skialpové, lavinové (velký objem, ale něco zabere lavinový airbag). Lavinové bágly jsou stejné jako turistické, jen v sobě mají kartuši se stlačeným plynem, který nafoukne v nouzi velký nafukovací airbag, který má 2 funkce. Ochránit vás před zraněním v případě závalu lavinou a pak také, pokud vás to zasype, po jeho vyfouknutí v závalu budete mít větší prostor na dýchání.
Vzhledem k cenám lavinových báglů, musím podotknout, že se dají koupit i bágly bez kartuše (anebo i aribagu), do kterého můžete zainvestovat později.
Čepice a rukavice
Čepice je dost podstatná, pokud fučí ledový vítr anebo pro sjezd – pod přilbu. Rukavice bych dal kvalitní, co se neprodřou s protiskluzovou úpravou. Pokud budete lézt nebo zdolávat technické úseky, jsou dobré rukavice vhodné pro lezení, které se jen tak neprodřou.