Lukáš Kozlík a IAU WORLD 100K Championships 2024 – část druhá

0

Lukáš Kozlík začínal se středními tratěmi na dráze, ale nyní preferuje ultramaratonské výzvy. Loni v běhu na 100 kilometrů získal na republikovém šampionátu v Plzni bronz, letos už Lukáš Kozlík vybojoval zlatou medaili. Jaká byla jeho cesta na MS na 100 km? Přečtěte si jeho krásné povídání na tři díly.

A nezapomeňte ho sledovat na jeho STRAVA nebo INSTAGRAM. A určitě si dejte i první díl!

Od půlky srpna do odletu jsem naběhal 1871 km. Strávil jsem tím 149 hodin tréninku s průměrným tempem 4:46/km. V těchto 105 dnech jsem měl 140 tréninkových jednotek a 15 dní bez aktivity. Plán narušila jednou větší únava a jednou větší nachlazení.

Stěžejním tréninkem této přípravy byly běhy v tempu závodu od 95 min až po 3 hodiny. Skvělá věc bylo uskutečněné soustředění na Vysočině s Peťou Pechkem a Pavlem Procházkou, po kterém jsem navázal na týdenní wellness pobyt (sauna, výřivka) a zaběhl velmi slušně na své poměry Vokolopriglu. Z nějakého důvodu nejtěžší pásmo tréninků bylo 19. – 21.10., kdy bylo Stupňovaně 25km s průměrem 4:06/km další den Dlouhý běh 32km a další den společný s Petrem ve Stromovce, kde jsme uskutečnili toto: 5k rozklus, 10km @3:49/km, kilák meziklus, kilák za 3:27, kilák meziklus, 7km @3:41, kilák meziklus, kilák za 3:23, kilák meziklus, 4km @3:32/km, kilák meziklus, 2km @3:31/km a nějaké dva kiláčky vyklusání.

3. listopadu byl poslední tempový, ten tříhodinový tj. 45km, zase jsme se zvládli domluvit a běžet společně s Petrem a Pavlem. Byl to první studený den tohoto podzimu a já už měl asi známky přetrénovanosti. Vůbec mě to nebavilo. Až když jsem si po dvou hodinách sundal mikinu, tak díky tomu většímu pocitu lehkosti už jsem to doběhal s trochu lepším pocitem. Ani ta trasa v Krčáku mě moc na náladě nepřidávala, nešlo držet jedno tempo, byly tam krátké výživné stoupáky. To jsem netušil, jak se mi to bude do Indie hodit.

Zároveň to bylo i mimo běhání nějaký náročný období a tak už jsem to nevydržel a měl tři dny pauzu od běhu, zahleněnej s tlakem v očích, ale bez teplot. Pak jsem si myslel, že už dobrý, ale nedělní běh mě zase vrátil na další 4 dny do režimu offline. 15. listopadu se teda vracím do sedla a ty volné dny jsem využil k procvičování pohybů z fyzia a hlavně se mi občerstvila hlava a už zase jsem měl tu velkou chuť trénovat. Měl jsem pocit, že jsem trochu ztratil sílu v nohách a tak jsem změnil plán a přihlásil se ještě na Čertovský wintertrail, který je často na sněhu a se svými dvanáctisty metry převýšení na třicetitřech kilometrech velmi náročný a trvající mi kolem tří hodin.

17. listopadu jsem si zaběhl dlouhý běh 36km se skvělým pocitem. 20. listopadu sestupné intervaly 6-5-4-3-2 km na kilákovém meziklusu tj. další dvouhodinový trénink. Čerťák byl 23.11. Když byly tři týdny do závodu, začal jsem intenzivněji navštěvovat saunu v kombinaci s horkými koupelemi ve vaně. Budíček jsem se snažil dostat před pátou ráno a usínání k deváté večer, abych alespoň trochu zmírnil časový posun. I týden před závodem jsem v této přípravě věnoval ještě kvalitě a to kombinaci 30.11. dvoufázově 12km klus + 5km rychle, takže ráno 18km a v tom pětka @3:36 a odpoledne to samý s pětkou @3:33. No a druhý den ještě dvě hodiny klusu. Pak mi nevadilo, že následující den bude volno a celý ho strávím v letadle.

Domluvili jsme si společný let s Peťou Pechkem a Frantou, jeho tátou. V pondělí 2.12. ráno s přestupem v katarském Doha. Chtěl jsem mít co nejdříve v ruce rupie a bylo štěstí, že jsem na letišti v Doha narazil na směnárnu, která brala karty. Zaplatil jsem jim kartou jejich katarskou měnu a oni mi dali dle jejich kurzu ekvivalent v indických rupiích. Po příletu ve tři ráno indického času jsme byli domluveni, že nebudeme ztrácet čas a našli jsme si hotel na jednu noc co nejblíže letišti, v tomto případě to bylo asi 5km od letiště, centrum města je nějakých 23km. I tak s čekáním ve frontě na imigrační kontrolu a následným čekáním na řidiče jsme se do postele dostali až někde po páté ráno.

Už tento hotel nešel platit kartou a nezajímali je dolary, které měli Pechkovi a chystali se je směnit v nějaké směnárně, na kterou chtěli poté narazit ve městě. Tento okraj Bengaluru byla spíše samostatná vesnice a všude se platilo rupiemi, když jsme ve středu odjížděli do města na oficiální ubytování od pořadatele, chtěli jsme využít Uber. Nefungovalo to. Samozřejmě se nám nabídl místní řidič, a za skoro trojnásobnou cenu oproti tomu co ukazovala aplikace, nás na místo určení dostal. I tak je indie v tomto ohledu levná. Indy baví vyjednávat. Pro mě bylo vyjednávání ztráta energie.

Ve městě jsem se s Pechkovými rozloučil, na oficiální ubytování jsem jako třetí nominovaný neměl nárok. Zpětně jsem za to byl rád. Místo startu bylo nakonec od hotelu 16km oproti původním 6km. Indičtí pořadatelé změnili hotel pouhé tři dny před tím, než tam měli naklusat závodníci. Já si našel ubytování v docházkové vzdálenosti 2km od místa konání závodu. Ale bez stravování. Chodil jsem do obchodu nebo restaurace. Navštívil jsem i místní kadeřnictví stříhání za 75kč. V pokoji byla vysoká vlhkost, ze dvou stran jsem byl obklopen zdmi sousedících domů. Stropní větrák foukal příliš silně naplno a příliš hlasitě na slabý výkon.

První jízda rikšou byla, když mě Zbyněk Vondrák požádal, jestli mu vyzvednu místní pivo, je to sběratel pětilitrových kegů. Dal mi adresu Liquor store (obchodu, kde se prodává tabák a alkohol) a já na desátou ráno vyrazil s borcem, kterého jsem s jeho rikšou zrovna odchytil na ulici. Trošku mě překvapilo, když na hlavní zabočil do protisměru a u kraje jsme jeli nejkratší cestou. Rikša tu má nepsané možnosti a pohybu je se v podstatě jako pěší. Všichni troubí, jsou v těsných blízkostech, ale přitom vše působí tak nějak bezpečně. To dané pivo neměli. Projížďka samotná za to stála.

V pátek jsem se potřeboval dostat na zahajovací ceremoniál. Nejdříve jsem ráno v čas startu odběhal na trase závodu 10km v tempu, jaké jsem si pak vzal do závodu, jako tempo celé stovky. Pak jsem se rozhodl, že přesvědčím nějakého řidiče rikši, aby mě odvezl těch 16km do centra. Kupodivu se mi to povedlo hned s prvním. Ono to totiž není samozřejmost. V centru jezdí nějací a mimo centrum onací. Nebo je potřeba jim dát tolik rupií, aby se jim vyplatila i cesta zpět. Spočítal jsem si v hlavě, jakou mu dát hned první nabídku, aby ho ani nenapadlo smlouvat. Trefil jsem snad nějakého dobráka, protože jsem mu nejdřív řekl, že mu dám 400 rupií (celých 120 kč) a v tu chvíli byl opravdu zvědavý, jakou adresu mu nacvakám do telefonu. Když to uviděl tak souhlasil, ale chtěl peníze předem.

Cesta v otevřené rikše během dopolední špičky na hlavním tahu do centra města jako je Bengaluru se těžko popisuje. Zážitek jak kráva. To, co předvádí motorky a rikšy mezi auty, je extrémní přesnost a ladnost ve využívání každé skuliny a pokud je to možné, tak i prostoru mimo asfalt. Po zahajovacím ceremoniálu jsem měl již pouze dva úkoly. Najít zase správného řidiče na cestu zpět a nechat se odvézt do největšího obchoďáku co tu mají, abych tam měl šanci najít restauraci s evropskou kuchyní a dát si v předvečer závodu norského lososa.

Pouze s tím řidičem to bylo tak napůl, narazil jsem na takového vykutáleného frajera, který chtěl při cestě zajet do obchůdku se suvenýry, o kterém mi řekl, že jen tím, že se tam objevím jako běloch mu zajistím, že mu dají dva litry benzínu. Viděl jsem v tom okamžitě úplně všechno tak jak to je, že mě tam přimějí si stejně něco koupit, že to tak dělá se všemi bělochy, které po městě vozí a mají to prostě domluvené. Já měl v hlavě už jen závod a všechny komplikace jsem potřeboval eliminovat.

S vysokou ostražitostí jsem souhlasil, co nejrychleji si v obchodě koupil náramek, protože ho mamka chtěla, a zaplatil za něj hned tu první cenu, kterou řekli. To, že jsem na jiných viděl cenovku ještě před tím, než ji z tohoto šikovně sundali, jsem fakt nechtěl řešit.

A jedeme dál, řidič spokojenej a to potřebuješ. Po výborným lososovi a zážitku z místní Vánoční výzdoby jdu pěšky 2km na hotel a začíná příprava nápojů a všeho potřebnýho na den D.

Konec druhé částí

Pokračovat v tomto seriálu<< Lukáš Kozlík a jeho cesta na IAU WORLD 100K Championships v Indii

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!