Každý výkonnostní běžec, který se chce zlepšovat, by měl střídat intenzitu tréninku, kterému by měl samozřejmě přizpůsobit i vhodný typ maratónek. Správný výběr Vám pomůže zvládnout trénink s lepším pocitem a menším úsilím.
Např. pokud zvolíte na rychlostní trénink maratónku s velkým tlumením (tréninkovou), musíte vynaložit více energie do odrazu, abyste udrželi potřebnou rychlost než v maratónce speciální.
Ze široké nabídky maratónek nejrůznějších značek máte na výběr základní tři typy maratónek.
A to maratónky na volný běh – nazýváme je tréninkové, maratónky na tempový trénink – polospeciály a třetím typem jsou speciály, které jsou určené na rychlostní trénink.
Zmiňované typy maratónek se liší především sílou podrážky a hmotností.
Každý z výše jmenovaných tréninků je jiného zatížení (intenzity). Pokud běháte volný nebo regenerační běh, kontakt s povrchem trvá delší čas. Proto byste měli používat maratónky s největším tlumením, což zaručuje síla podrážky, která je u tréninkových maratónek největší.
Při tempovém tréninku se zvyšuje rychlost běhu a tím se zkracuje kontakt s povrchem. Proto byste měli volit polospeciály, které jsou vhodné pro tuto intenzitu zátěže. Mají středně silnou podrážku.
Pro rychlostní trénink je potom vhodné obout speciály, které se používají i na závody. Běhají se v nich tréninky na dráze, vybíhané kopce a v podstatě všechny rychlejší úseky.
Využitím správného výběru maratónek budete lépe cítit odraz. Běhat rychlost v tréninkových maratónkách, které mají největší hmotnost, je sice také možné, ale pokud vyzkoušíte odběhat rychlostní trénink ve speciálech, uznáte sami, že je to lepší. Budete mít pocit, že nohy „ běží samy.“
Maratónku na závod byste měli vybírat podle jeho délky
Tedy na závod do 10 km můžete zvolit speciální maratónku. Na půlmaratón a maratón je už lepší zvolit polospeciály, protože intenzita běhu je nižší a celkový čas zatížení je delší. Tlumení došlapu v polospeciálech dokáže oddálit nastupující únavu lépe než maratónka speciální.
Volba správné maratónky se ještě může měnit vzhledem k Vaší tělesné hmotnosti.
To znamená, že běžec s vyšší tělesnou hmotností využije např. na rychlostní trénink polospeciály a na tempový běh, tréninkové maratónky. Totéž platí i při výběru závodní maratónky, kde si při závodu do 10km zvolí polospeciály a tréninkové od půlmaratónu výše.
Na závěr jedna malá rada: na závody od půlmaratónu výš je vhodné použít nové, ale „zaběhané maratónky.“ Stačí pár km, aby „sedly“ na nohu. Funguje to, jako všechno nové: máte pocit, že to jde chvíli „ samo.“ Zejména při maratónu tuto pomoc Vaše nohy jistě ocení.
Ale záleží jen na Vás, jak se rozhodnete. Toto je jen moje doporučení, na základě mých osobních zkušeností a cítění běhu.
SPORTOVNÍ VÝŽIVA PRO LEPŠÍ VÝKONY, ZDRAVÍ I TVAROVÁNÍ POSTAVY – registrace na nové termíny našich kurzů jsou v plném proudu.
Přestaňte se ptát ostatních: „Tak co mám vlastně jíst? Co vlastně jíst před tréninkem a co po tréninku? Jak jíst, když chci hubnout a jak, když chci nabírat svaly?“
Naučíme vás výživě rozumět – žádné obecné rady nebo počítání kalorií, ale praktické sestavování jídelníčku na míru nejen vzhledem k vašim tréninkům a cílům, ale i vzhledem k vašemu somatotypu.
Více o studiu, přihláškách i akční slevě najdete na stránkách Kurzu sportovní výživy.