Recenze TERRACLAW 250

  0
  V první rozsáhlé recenzi jsem před 3 lety popisoval koncept TRAILROC a celkem sebevědomě jsem v té době tvrdil, že tento koncept změní vnímání trailové boty. TRAILROC zcela jistě ovlivnil tisíce běžců a běžkyň v ČR a na Slovensku a postupem času zákonitě muselo dojít k nějakému vývojovému posunu v tomto konceptu. A protože nechceme přicházet s pátou, desátou nebo dvacátou generací jedné boty, která je ve své podstatě úplně jiná, přicházíme s novým, řádně vytuněným TERRACLAW.  TERRACLAW je tdy nástupcem TRAILROCu a je dalším z trailových konceptů, který je postaven na nové platformě s možností výběru sklonu mezi patou a špičkou 4mm (Terraclaw 220) a 8mm (Terraclaw 250).  Konstrukčně vychází právě z konceptu TRAILROC a díky brilantní podešvi můžete očekávat podobný grip jako u trailové boty roku 2014/2015, X-TALON 212.

  Technický popis TERRACLAW 250

  Kompletně nová podešev, to je 44 různě velkých, 4,5mm vysokých, různě orientovaných špuntů, které zajišťují vynikající trakci na libovolném trailovém podkladu. (Pro porovnání uvedu, že zmiňovaný X-TALON má 43 špuntů o výšce 8mm a velmi měkkou směs podešve, která má exklusivní vlastnosti v offroadu).


  Podešev je vstřikována ze dvou různě hustých směsí pryže (dualC), kdy vnější část (v tomhle případě černá) je odolnější na otěr, vnitřní části jsou pak měkkčí a zajišťují kontakt na skále, kamenech, atd. V přední části pochopitelně nechybí předtvarovaná zóna ohybu META-FLEX, která napomáhá k efektivnějšímu ohybu masy materiálu celého spodku obuvi. V patní části je pak podešev segmentována tak, aby se rovnoměrně rozkládala došlapová energie v momentě vyšší únavy, kdy většina běžců a běžkyň už nekontroluje efektivní běžecký styl (TERRADAPTER).


  Mezipodešev je v běžecké botě jedním ze zásadních dílů, které výrazně ovlivňují konečnou funkčnost dané boty (propriocepce, tlumení, fit, pohodlí, atd). Tady je použita stejná směs mezipodešve jakou u konceptu RACE ULTRA, tedy tzv. „compressed EVA“. Její hlavní výhoda je v tvarové stálosti, kdy neztrácí tlumící schopnosti a dlouhodobě udržuje stálý tvar. Pata má výšku 16mm, špička 8mm, tomu odpovídá sklon 8mm, to vše pro model TERRACLAW 250. Mezi podešví a mezipodešví je vložen polymerový prstenec DFB, který tvarově kopíruje plantární fascii a napomáhá celé konstrukci spodku obuvi ve výsledné flexibilitě. Při pohledu na podešev je tento prstenec barevně zvýrazněn (přiznán). V přední části, za hranou metatarzálu tento prstenec končí a v odrazové fázi běhu napomáhá pružinovým efektem k efektivnějšímu odrazu. Stejnou konstrukci má také nižší model TERRACLAW 220 s tím rozdílem, že zde je pata vysoká jen 10mm, špička 6mm a tomu odpovídá sklon 4mm.

  Svršky obou modelů jsou napnuty na širokém kopytě Standard a tady také končí jejich společné rysy. 
  Vyšší 250ka má „vysunuto“ šněrování o cca 15mm  výše oproti ostatním botám, bota tak drží na nártu a příčná klenba má krásně neomezený prostor k přirozené práci. Asymetricky našitý „zámek“ na jazyku s průvlakem na šněrování zafixuje jazyk v konstantní pozici a nedochází tak k jeho rotaci kolem nártu ani při nejtěžších traverzech. Prodyšný svršek zpevňuje kontrastní syntetická výztuha ve tvaru X, která drží chodidla v lůžku boty při běhu v těžším terénu. Obsázka kolem celého obvodu boty také napomáhá k fixaci chodidel v botě a zároveň ochraňuje okraje chodidel před kameny a dalšími nástrahami terénu. Špička je pak ještě vyztužena proti nakopnutí různých předmětů, jako jsou kameny, klacky, atd. Tradičně měkkčí opatek je citlivý k patám a achilovkám, a dá se částečně tepelně aktivovat v případě nějakých anomálií na chodidlech (výrustky, atd). Střih kolem kotníků je o cca 5mm vyšší něž třeba u modelu RACE ULTRA a v kombinaci s vyšším šněrováním je docíleno lepší fixace kotníku v botě. Jako jedna z mála bot v nabídce INOV-8 nemá TERRACLAW poutka na kotníkový návlek (RACE ULTRA GAITER), nicméně lze zde bez problému použít návlek DEBRISGAITER.

  Nižší 220ka má asymetrické sněrování, které je směrováno ze středu nártu na vnitřní klenbu. Tahle originální konstrukce svršku má obrovskou výhodu v tom, že mnohem efektivněji stáhnete celé chodidlo v botě, zejména pak vnitřní část. Bota tak přímo splývá s chodidly a můžete tak dokonale ovládat situaci. Také proto 220ka působí subjektivně užším dojmem a hodí se zejména na kratší a rychlejší běhy. Svršek nemá obsázku kolem celého chodidla, má jen vyztuženu špičku. Tohle opět oceníte při rychlejších a kratších distancích, voda, kterou naberete do boty při přeběhu potoka okamžitě odchází z boty ven. Ostatní konstrukce svršku je stejná jako u 250ky

  Odborná porota na největším sportovním veletrhu v Evropě ISPO, udělila TERRACLAW 250 prestižní ISPO AWARD a model TERRACLAW 220 získal další prestižní ocenění – RED DOT DESIGN AWARD!

   


  Jak vypadá bota po 9 měsících provozu (necelých 1.000kilometrů multisportovní zátěže)?  
  Testování probíhalo od října 2014 do června 2015, primárně na první variantě vzorku. Finální průmyslová varianta pak na základě výsledků testování doznala ještě nějakých úprav a změn. A jak už to tak v životě bývá, některé byly ku prospěchu, jiné subjektivně ne.

  Spodek (podešev a mezipodešev)
  Grip podešve se dá směle zařadit někde mezi zmiňovaný TRAILROC a X-TALON. Vizovické vrchy skýtají ideální mix povrchů, kde se dá relevantně testovat trailová bota pro Česko-Slovenské prostředí. Lesní cesty a pěšiny to je klasika, tady je podešev ve stavu „hibernace“ a oceníte hlavně komfort boty. Při náběhu na různě zpevněné šotolinové nebo makadamové cesty se pozitivně projevuje hlavně vyšší mezipodešev s DFB. V porovnání s TRAILROC nebo X-TALON, nedostávají chodidla takovou „čočku“ na tomto povrchu a přitom si bota zachovává výbornou flexibilitu. Kotníky nejsou tolik zatíženy a běh na takovém povrchu je mnohem efektivnější. S příchodem na kamenitou/skalnatou podložku opět výborně funguje měkkčí směs podešve na tření, nicméně pokud se budete primárně pohybovat na takovém prostředí, musíte počítat s rychlejším opotřebením špuntů. Při náběhu do bláta začnete úročit investici do této boty. Jistý a účinný grip podešve při výběhu i seběhu jakéhokoliv kopce, navíc výborná propriocepce a komfort. Oproti TRAILROCU je pata o 2mm výše, špička pak o 1mm a tyto parametry jsou znát, zejména při dlouhém běhu. Jediným slabším momentem bylo stoupání v těžkém, blátivém traverzu. Podešev v přední části má totiž špunty srovnány symetricky v řadě a v těžkém traverzu pak občas ustřelí do boku. Tohle se ale stává jen v tom nejtěžším terénu a nejhlubším blátě. Sníh je vždy kapitola sama pro sebe. Náš nejlepší koncept do sněhu je ROCLITE, nicméně TERRACLAW zde má podobnou trakci jako X-TALON, takže žádný průměr, ale hodně vysoký standard. Spodek obuvi je tedy exklusivní a tady bude bota získávat velmi, velmi kladné body v hodnocení funkčnosti.

  Svršek (250)
  Hned na začátku je potřeba upozornit, že je nezvyklý, pocitově nezvyklý. Jak už jsem psal v technickém popisu, šněrování je vysunuto o 1,5 cm výše oproti běžnému standardu a tím bota v podstatě drží na nártu. Při nazutí tak získáváte pocit, že je bota hrozně široká ve špičce. Není to ale až tak úplně pravda. Příčná klenba zde má neomezený komfort pro práci a tohle oceníte při těch nejdelších bězích. Budu se zase opakovat, příčná klenba je při běhu nejvíce zatíženou částí chodidel, protože je z ní vedený každý odraz při běhu. A právě při odrazu se klenba rozšiřuje a pokud nemá při odrazu dostatečný prostor v lůžku boty, výrazně narůstá únava a snižuje se komfort při běhu. Tahle konstrukce svršku nabízí neskutečný komfort a tady opět získá bota vysoké hodnocení.


  Obsázka kolem celého obvodu krásně drží chodidla v lůžku boty a navíc je svršek diagonálně vyztužen kontrastním X. Tyto drobné detaily oceníte v těžkém terénu a v traverzech. Testovaná verze měla obsázku s výztuhou z navařeného TPU materiálu, na který byla následně nalepena gumová výztuha špičky a jako celek byla dokonalá, geniální, skvělá, úžasná,… Protože se ale některým testerům během použití objevilo na spojích TPU materiálu s meshovým materiálem svršku drobné třepení, bylo rozhodnuto, že pro průmyslovou výrobu se TPU výztuhy nahradí poddajnějším syntetickým materiálem (změna k lepšímu), na který ale bohužel  nelze aplikovat gumovou výztuhu špičky (změna k horšímu). Špička je tedy vyztužena jen gumovým polepem, podobným, jako byl u Trailroc 255. České horské prostředí nenabízí tak těžké podmínky, kde by tato výztuha špičky nějak limitovala použití. Jediný pocit diskomfortu jsem vlastně zažil jen při sbíhání suťoviště v Roháčích.


  Zařazení: objemová trailová bota na mix různých povrchů (70/30 = trail/road) s bezkonkurenčním gripem podešve a exklusivním komfortem  Svršek (220)

  Testování této boty bylo někdy hodně komické. Osobně jsem 220ku zařadil někde mezi RACE ULTRA 270 a X-TALON 190 a proto jsem na několik výběhů nazul 270ku proti 220ce. Grip je ten zásadní rozdíl. Tahle bota nakopává k výkonu, ale je potřeb na to mít…
  U svršku velmi oceníte asymetrické sněrování, které mnohem lépe upne chodidla v botě. Svršek je při výrobě mnohem lépe natvarován na kopyto a ve finále pak mnohem lépe sedí i při běhu. Právě proto se tato konstrukce v kombinaci s nižším dropem hodí na kratší a rychlejší běhy.  Co napsali o TERRACLAW skuteční borci?

  Víťa PAVLIŠTA po vítězném STRC Krkonoše maraton, který běžel v nízkých TERRACLAW 220: 

  Ty 220ky jsou super a jsem rád, že jsem si vybral právě je. Užiju je na kratší krosy. Na tu sobotní prasárnu byly ale až moc zbytečně rychlé a lehké. Na ostrých kamenech a při sebězích už mi ke konci chodidla docela trpěla. Na tak dlouhý závod by asi lépe posloužily Race Ultra. Do kopce mi to ale celou dobu běželo slušně.“

  Ondra FEJFAR: zdravím ze soustředění z hřebenů Krkonoš, po téměř 14-ti dnech tu chytám doufám dobrou formu na druhou polovinu sezony. Mimo jiné tu také prochází perfektním testem ty Terraclaw 250 a už jsem si je stihl zamilovat! V každém případě je asi v sobotu vyzkoušim ve Špindlerově Mlýně na závodech, bude to dobrá volba!“ Jen dodám, že Ondra ten sobotní závod ve Špindlu (STRC Krkonoše maraton, kratší trať) v této botě vyhrál…


  Honza BARTAS zpracoval vlastní recenzi…

  Posledních pět měsíců jsem používal skoro výhradně boty inov8. Teda, kromě těch 85% času, který trávím v obleku.  Na dlouhé závody jsem již loni používal model Race Ultra 290. Letošním upgradem na Race Ultra 270, které tak model 290 posunuly do tréninkového používání.
  Úplnou novinkou pro letošní rok je v mém botníku model Terra Claw 250 (TC), na který si však v obchodech budete muset chvíli počkat. Rad bych se s vámi podělil o své dojmy z tohoto obutí po nějakých 800km v horách.
  Úplně na začátek musím uvést, že trpím chronickou chorobou zvanou neopuchýřovatelnost. Prostě jsem ještě nenašel boty, ze kterých bych měl puchýře. Nemoc měla i takové extrémní projevy, že jsem si týden před Rondou (170km kolem Andorry) koupil nové Hoka One One, jednou proběhl a závod odběhl bez puchýře.
  Kdy Terra Claw a kdy Race Ultra
  Na RU již byla vydáno hodně recenzí a jen mohu souhlasit, že na běhatelné závody v ne tolik technickém terénu jsou to boty ideální. Na noze o nich běžec neví, jak jsou pohodlné. Toho jsem se ale trochu bál, při závodech v horách, po cestičkách plných kamenů, suťových sebězích, lezeckých pasážích. O RU na noze nevíte, pokud nekopnete do kamene. O tom naopak víte moc dobře. Při MS v trailu v Annecy byla první polovina trati mírně rozbahněná. Bylo to takové to bláto, které vaši nohu nechce pustit, dokud si nevezme botu. Při takovém povrchu jsem měl menší strach, zda budu obutý i po vyskočení z bláta. Boty vždy zůstaly, ale nebyl to rozhodně pocit jistoty.
  Od inov8 jsem dostal na testování připravovaný model Terra Claw. A jsem nadšen, nebudu lhát.
  Design boty je rozhodně neobvyklý a na inov8 překvapivě odvážný. Samozřejmě je to subjektivní, ale posun proti Trailroc (černo-červený) je jako od H&M k Dioru.
  Pohyb v horách.
  Boty jsem používal hlavně na žulových kamenech v horách kolem Madridu. Na žule, pravda, drží skoro všechno. I tak jsem měl v TC příjemný pocit v obtížnějších pasážích – skála, kameny, mokrá skála. Příjemný pocit bez strachu, že bota sjede, šetří síly a urychluje postup.
  Další parádou na botě je vyšší gumová obsázka špičky. Neochrání před nakopnutím kamene kotníkem, ale prsty jsou v bezpečí. Po 800km se špička neodlepuje, drží. Obsázka je okopaná, ale pořád u boty. To jsem nečekal.
  Ochrana špičky je dostatečná ale zároveň nesnižuje schopnost boty dýchat. Pod nártem, pod koncem šněrování, je materiál tak propustný, že jemný prach a špína skončí až na ponožkách.
  Právě špička a následně nárt jsou velmi rozdílné od RU. TC jsou více pevně usazené k noze. Sice nemám pocit volnosti nohy v botě a takový ten pocit, jako bych botu neměl. Na druhou stranu mám daleko jistější pocit při běhu v těžkém terénu. Bota mi bezvadně obepne nohu a riziko zvrtnutí kotníku či zakopnutí je minimální.
  V půlce června jsem vzal boty i na první ultra, přes 70 km v Picos de Europa. Při asi nejtěžším španělském ultra jsem boty měl na noze 14,5 hodiny a jak už to bývá – bez puchýře. Co bylo ale těžší zkouškou byla variabilita terénu při závodě. Začínalo se v horském lese, na cestách plných bláta. Tam se projevovala nevýhoda podobná jako u RU270, kdy jsem měl mírné obavy, zda doběhnu obutý až do cíle. Stejně tak na mokrých vápencových kamenech jsem bruslil jako na ledu. Jak jsem koukal kolem, tak na takovém povrchu nedrží nic. Kde to šlo, volil jsem cestu po mokré trávě. Na té držely TC s překvapivou jistotou.
  Byl jsem však mile překvapený na firnových polích. I tam, kde byl sníh hodně zmrzlý, se mi vždy povedlo vykopnout stup při stoupání nebo zarazit patu při klesání. Pokud byla ale sněhová část delší, bylo od nohou trochu chladno. Závod rozhodně přežily boty v lepším stavu než já. A já jsem v nich našel favorita pro více technické závody.

  Martin KOVAL se zase zaměřil na recenzi 220ek…
  K jednému z prvých modelov tenisiek Inov8 Terraclaw 220 som sa dostal cez môj obľúbený obchod s minimalistickou obuvou Behnaboso.sk. Pravidelne som v nich začal trénovať od januára 2015. Používal som ich hlavne na kratšie tréningy, ale aj na dlhšie, približne 30-kilometrové víkendové behy. Nosil som ich aktívne do marca 2015 a odvtedy ich obúvam už len sporadicky. Celkovo som v nich nabehal viac ako 1100 km.
  Terraclaw zaujme veľmi pekným dizajnom, jeho špecifikum spočíva v jednom kuse tkaniny, ktorá tvorí zvršok tenisky, ale aj v stavbe podrážky. Na prvý dojem pôsobia ako veľmi elegantné „papučky“, ktoré kontrastujú s drapľavým podvozkom. Sú veľmi ľahké a na nohe sedia vynikajúco. Ocenil som voľnosť na špičke, noha v nich nie je stiesnená.
  Asi  70% celkovo nabehaných km som ich používal na snehu. Potom ešte trošku na blate a sem tam aj na suchu. Z mojich skúseností ich neodporúčam nosiť v zime, hlavne do mokrého a kašovitého snehu. Ani do nafúkaného snehového záveja, napríklad pri prerážaní bežeckých ciest. Ich tkanina je totiž určená na teplo a v mokrom snehu rýchlo premokne. Preto je veľmi pravdepodobné, že v ňom  budete mať  z nôh asi aj cencúle. Nechajte si ich radšej na teplejšie mesiace a v zime nefrajerujte 😉
  Pri teniskách mňa osobne zaujímajú hlavne tri veci – trakcia a vlastnosti podrážky, hmotnosť a napokon ich životnosť (v km). Pri podrážke sledujem okrem dezénu ešte drop (rozdiel medzi osadením špičky a päty) ako aj jej hrúbku. Nie som celkom barefootový bežec, preto je na mňa model Terraclaw 220 relatívne nízky. Na druhej strane mi 4 mm drop ešte vyhovuje.
  Podrážka je dosť hutná, na môj vkus pôsobí tvrdšie. Inov8 na jej konštrukciu použil dvojakú gumu. Tvrdšia guma je čierna a je rozložená viac  na strany. Mäkšia je žltej farby a je zastúpená viac v strede a pod klenbou. Oba typy sú spletené tak, aby boli sily pôsobiace na podrážku čo najefektívnejšie využité. Podrážka je veľmi trvácna, jej opotrebovanie je po mojom použití (celkový objem nabehaných km) minimálne. V tomto smere som s ňou nadmieru spokojný. Myslím si a chcem to potenciálnym majiteľom týchto „papučiek“ zdôrazniť, že predošlá skúsenosť s barefoot runningom a jeho techniky sú v prípade Terraclaw 220 viac než žiaduce. V hre je hlavne plantárna fascia, ktorej preťaženie alebo poškodenie sa nelieči jednoducho.
  Trakciou tenisky označujeme jej záberovú vlastnosť. Pre mňa je tento parameter asi najdôležitejší, pretože predurčuje použitie tenisky. Týka sa to hlavne preteku, počas ktorého musíme minimalizovať straty (pokĺznutia, prešmykovanie, zlé držanie na hranách, atď.). Verím, že mnoho tenisiek nie je až tak zlých, skôr sú používané v nesprávnych podmienkach. Páči sa mi, že odolná a málo zničiteľná podrážka Terraclaw-u si zachováva svoju trakciu takmer konštantnú po celú jej životnosť. Trakcia je veľmi slušná vzhľadom na prešmykovanie na suchých, prašných, tvrdších zmrznutých a jemne blatistých povrchoch. Na sneh a zabárajúce sa blato sú štuple podrážky podľa môjho názoru krátke. Strmšie kopce (>25%) s premočenou pôdou mi robili trošku problémy. Tento typ podrážky by som nepoužíval ani na skalách. Myslím si, že ich potenciál a pridaná hodnota je plne využiteľná na konzistentnom lesnom povrchu a spevnenejších trailoch.
  Pre moje použitie, ktoré často krát zahŕňa aj technickejší a miestami skalnatejší terén, by som Terraclaw-u viac spevnil špičku. Prípadné zakopnutie prstami o kameň je trochu cítiť. Rovnako by som ocenil aj viac spevnené hrany tenisky. Na zošikmených traverzoch sa noha šmýka na hranu (ide tak trochu aj o daň za voľnú špičku). Spevnenie hrán, resp. strán bočného vedenia by pomohlo aj trvácnosti. Trvácnosť je asi jediným nedostatkom, ktorý som na týchto „lakovkách“ našiel. Tkanina je síce pekná a veľmi dobre odvetráva, no na spoji s podrážkou sa roztrhá už po 400 km.
  Zhrnutie:
  + trvácnosť podrážky
  + stabilná trakcia a držanie podrážky na väčšine lokálnych povrchov
  + hmotnosť
  + prevedenie a dizajn
  – trvácnosť zvršku