(pod)zimní příprava

    0
    Od posledního závodu ( 7.11. H10 ) jsem ještě pár dní odfukoval na gauči, abych v půlce měsíce konečně vyběhl zdravý a plný elánu. Držím se jednoduchého konceptu 2-3x týdně kvalita, zbytek nabíhání kiláků a vytřepávání nohou. Od tohoto týdne začnu teoreticky maratonskou přípravu, ale pořád to nebude ta plnotučná varianta. Už dříve jsem zmiňoval, že chci následující období rozseknout do dvou cyklů, což zachovám, jen to pozměním na klidnější 1.cyklus ( 4 týdny ) a od ledna do maratonu mi zůstává 2.cyklus ( 12 týdnů ) . Rozdíl bude hlavně v celkovém objemu v kvalitě, kdy první cyklus si chci hlavně zvyknout na vyšší intenzitu a v druhém cyklu už bych měl běhat kvalitu na 100%. Jde mi hlavně o to, abych se hned ze startu neodvařil a pak jen doufal, aby se mi ten či onen úpon znovu neozval, apod. jak tomu bylo před Košicemi.

    Nakonec tréninkový plán od P.Greifa nepoužiji, poslední dobou jsem pročítal knihu od J.Danielse – Running Formula, v které jsem pro sebe našel několik konceptů a pokusím se je adaptovat na sebe – to bude hlavně v druhém cyklu. Obecně to bude vypadat na 2 maratonské tréninky kvality týdně, zbytek “jen” nabíhání kilometráže. Tyto tréninky v podání J.Danielse jsou docela pestré svým složením a bude to chtít opravdu maximální přípravu na daný den ( být dobře zregenerovaný, vyspaný, atd… ) .

    Tréninkový koncept dovoluje zahrnout i závody, samozřejmě nahrazující tyto těžké tréninky. Pauza mezi Q1 a Q2 by měla být 2-3 dny. Nejvíc se chci zaměřit na sbírání km v maratonském tempu. V době přípravy na Košice jsem se dostal na průměr cca. 15km/týdně, což bych mohl vylepšit, odhaduji, že vyšší intenzita mi týdně zabere cca. 25-30% z celkového objemu. Další mini skok bude v týdenním objemu, kdy mi vychází 120-140km/týdně, pořád to není optimum ( 4x maraton cca. 160-170km ) , abych se dostal na víc, už by to chtělo tréninky dělit na ranní/večerní fáze, což zatím moc reálně nevidím a snad to ani není potřeba na mé heroické výkony. Takže vzhůru do boje! 🙂