J.R.R. Tolkien-průkopník běhu a nejen ULTRA

  0

  John Ronald Reuel Tolkien. Anglický spisovatel, profesor na Univezitě v Oxfordu, autor Pána Prstenů, ale především vášnivý běžec a průkopník v tomto sportovním odvětví. Ač se to poslední zdá neuvěřitelné je to tak.
  Jako velký Tolkienův fanoušek a (troufám si tvrdit) znalec jeho literárního díla, jsem při několikerém přečtení celé pentalogie (Silmarillion, Hobit, Společenstvo, Dvě věže, Návrat krále) došel k závěru, že Tolkien, byl běžec od hlavy k patě a jeho láska k běhu protkává jeho dílo od začátku až po jeho úplný konec. V následujících bodech se vám vše pokusím objasnit.

  Pokud vezmeme v potaz čistě jen Pána Prstenů, tak celý příběh začíná ETAPOVÝM ZÁVODEM. Ano naši hobiti během několika etap zdolají dlouhý úsek vedoucí z Hobitína do Rádovska. TransShire bohužel nedosáhl takového věhlasu jako TransAlpine a tak musel letos Honza Bartas místo do Středozemě, do Alp.

  Nevím, do jakého roku sahají základy Orientačního běhu, (Neplést s Orientálním, ten provozují dle mých zatím neověřených studií na Blízkém a Dálném Haradu) ale Tolkien jisté prvky přináší opět ve Společenstvu. Útěk z Rádovska do Hůrky, přes Starý hvozd je Orienťák se vším všudy. Pomoc od Toma Bombadila je do jisté míry unfair, ale nebýt jeho, v prvním ročníku Starohvozdeckohůreckého orientačního běhu by vyhráli Nazgůlové. A to by přece nikdo nechtěl.

  Historie dálkových pochodů u nás sahá (aspoň podle Wikipedie) do 60 let minulého století. Ale jistý stavební kámen položil opět podle mého Tolkien. Tedy já alespoň trasu z Hůrky na Větrov považuji spíše za dálkový pochod. Dlouhá trať, pohodové tempo. Myslím, že slavné Olafovi šipky a trasy vznikaly při četbě Společenstva a Pražská stovka za mnohé vděčí jistému Hraničáři ze severu.

  Něco jiného je závod Větrov-Roklinka. To už je Ultra jako prase! V Tolkienových dobách možná ještě tyto dlouhé běhy nebyl známy pod pojem Ultra. Ale v jeho podání je tento závod, když už nic jiného Ultrazážitkem. Závod (a následná výhra) Froda s (nad) Nazgůly je pěkný kalup s překonáním traťového rekordu-přežití Froda. Parketa jak vyšitá pro Dana Orálka, nebo Radka Brunnera, kteří vyhrané závody a traťové rekordy mají běžně k snídani.

  To putování k jihu, podél a přes Mlžné Hory už je jiná liga. Tolkien zde nepřímo zavádí poprvé pojem SKAJRANING. Dlouhá trasa v horském prostředí, velké převýšení přes vrcholy Celebdil, Caradhras a Fanuidhol. Historicky první Skajranři Gandalf, (Sam Straka) Aragorn (Zdeněk Kříž) aspol. si připsali i historicky první DNF, ale díky tomu, zde mohl o několik let později najít inspraci Libor Uher a závod M3 upravit na B7.

  Profesor Tolkien dále zavádí jako první pojem občerstvovací stanice/depo a jako první přichází s tzv. sportovní výživou. Postřehnout to můžeme v zemi Lórien, kde společenstvo obdrží veškerý servis jako např. nové oblečení, lana, (dnes se v závodě dvojic používají spíše gumicuky) lodě, ale především LEMBAS! Předchůdce dnešních gelů, tyčinek, protikřečových tablet apod. V LEMBASU bylo obsaženo vše co závodník potřeboval. Stačilo sousto a byly jste schopni uběhnout maraton. Škoda, že dnešním společnostem jde jen o byznys a Tolkienova LEMBASU se přestaly držet. Na to, aby jste zvládli např. B7 vám dnes Nutrend nabízí celý balíček “chemických” doplňků. Ale v dnešní době, kdy RAW a VEGE určují směr možná ještě o LEMBASU uslyšíme. Např VEGE ULTRA LEMBAS BIO EKO zní zajímavě, nemyslíte?

   
  údajně se o výrobu Lembasu pokouší naše Opavia

  Dále v Lórienu můžeme díky Tolkienovi narazit na prapůvodní funkční prádlo, termoprádlo a nepromokavé materiály. Lórienské pláště jak víme, byly něco TOP v odívání té doby. Ovšem do doby, než Galadriel-Tex nahradil Gore-Tex…

  Tolkien zkoušel ve své době prorazit se závody jako Adventure racing. Což se projevuje např. při plavbě po Anduině až k Raurosu. Jak víme kajakářské pasáže jsou v tomto druhu závodů na denním pořádku. Své o tom ví jistě Pavel Paloncý, nebo Tomáš Petreček.

  Bloudění Froda a Sama v Emyn Muilu se může na první pohled zdát, jako lajdácké prostudování map v Roklince, ale podle mého vidíme v praxi první 24hodinový závod v horách. Kdy naši hrdinové krouží pořád dokola, dokola, do zblbnutí. Zajímalo by mě, kolik okruhů by na štyriadvacetihodinovce Emyn Muilem nakroužili třeba Honza Zemaník, nebo Zbyněk Cypra.

  Pokud někdo až doposud pochyboval, že Pán Prstenů, je ryze běžecký román, tak nyní přijde argument nad Argumenty, že tomu tak skutečně je. Trojice Aragorn, Gimli a Legolas přeběhnou Rohanské pláně (tedy nějakých bezmála 300 km) za 4 dny! Ano Scott Jurek přeběhl Apalačskou stezku o délce 3500km  za 46dní a 11hodin a Janis Kouros drží na 24hodinovce světový rekord s 303,5 kilometry, ale výkon tří Tolkienových hrdinů je o to úžasnější, že ssebou vlekli zbraně (sekeru, meč a luk) a celé to “odběhli”  bez “opravdových” běžeckých bot. Představa jak “blbej Polák” běží přes Apalačské pohoří se sekerou a v něčem co se podobá trekovým botám je úsměvná.
  Už věříte, že Tolkien miloval běh a Ultra zvlášť?
  Chodec je příliš ubohé jméno, synu Arathornův. Okřídleným tě nazývám

  V Tolkienově díle najdeme i předchůdce dnešního Lysa Cupu, případně jiných vertikálních závodů. Nevíte? Tak zkuste tipovat, za jak dlouho by třeba Tomáš Lichý zvládl stoupání od Minas Morgul k Cirith Ungol.

  Že Towerrunning je mladá disciplína? Ale jděte? Už Tolkienův Samvěd vyběhl od úpatí věže Cirith Ungol až do jejího nevyššího patra velmi rychle a do toho si ještě stihl zanotovat Bilbovu písničku (ten knižní) a zabít několik skřetů. (ten filmový) Nevím, jestli by tohle všechno zvládl šampion této disciplíny Tomáš Maceček.

  Tolkien přišel jako první i se závody jako Spartan, nebo Gladiator race. Bitva na Pelenoru je toho důkazem. Házení oštěpem, heroické výkony, všude bláto, překážky a vyřízení lidé, to samé zažije i závodník 21 století, nejen Éomer, Smíšek, nebo Éowyn.

  To, že na dlouhých distancích plno závodníků zažívá krizi, dehydrataci, halucinace apod. všichni víme.Ale už nevíme, že tyto stavy první objevil a zkoumal profesor Tolkien. Jeho knižní hrdinové podcení přísun vody a energie a ve vyprahlé pustině při závodě Mordor Badwater Ultramaraton zažívají stavy dehydratace a stavy mysli, kdy si ani nepamatují chuť jahod se šlehačkou apod. Úsměvná je třeba představa, že by se Frodo se Samem naložili na úpatí Orodruiny do chlaďáku s ledem.

  Hrdinové Tolkienova románu mají po zničení prstenu moci za sebou velice těžkou sezonu. Přesněji půl sezonu. (Od Frodova startu z Kraje po zničení prstenu uplyne 6 měsíců) Takovou porci kilometrů a závodů někteří neabsolvují ani za pět sezon. Proto logicky následuje regenerační výklus. A to z Minas Tirith zpět do Hobitína.

  Pokud by někdo měl zájem jít ještě do větší hloubky udělal jsem to za něj. Analyzoval jsem i Silmarillion. Né tak důkladně, ale nicméně posuďte sami. Myslím, že stačí jeden příklad za všechny:

  Tolkien jako první člověk na světě uspořádal nejmasovější Ultra všech dob. Útěk mnoho Noldor z Valinoru přes ledové pláně Helcaraxe do Beleriandu je toho důkazem!

  A pak že B7, nebo Cajzlmaraton jsou masovka

  A pokud ještě stále nemáte dost a nevěříte, vzpomeňte si na průkopníky Ultra-Túrina Turambara a Berena Erchamiona, keří neúnavně putovali po Beleriandu sem a tam.

  Děkuji za pozornost při čtení mé literárněsportovní práce. Snad vás obohatila. A pokud ne, tak si ji přečtěte ještě jednou!
  Hezký den


  pozn.: Tento článek je psán z čisté recese. K panu Tolkienovi chovám velkou úctu a nedovolil bych si nějak hanit dílo, které sám mám tak rád. Stejně tak doufám, že se výše uvedení běžci a sportovci nebudou cítit dotčeni, že jsou zde uvedena (zesměšněna) jejich jména. Pokud ano, nechť se mi ozvou a já je ze svého historického rozboru vyjmu.
  -RUN FREE-