Cracovia Maraton

  0

  V neděli 22. dubna se odehrál 11. ročník krakovského maratonu, který spolu s Poznaní, Varšavou a Vratislaví patří mezi největší v Polsku. Letos do cíle doběhlo 3014 maratonců. Z našeho klubu se do Krakova vydala 8 členná sestava plus Danuše Škrdová jako logistická a morální podpora. Vyrazili jsme s denním předstihem.
  Závod byl odstartován v 9:30 na Błoniach krakowskich na úrovni stadionu fotbalové Wisły. Nejprve jsme obkroužili tuto rozlehlou louku, poté jsme se vydali do historického centra, Rynek główny jsme si proběhli hned dvakrát. Následně trať směřovala do známé průmyslové čtvrti Nowa Huta, zpět ke stadionu Wisły jsme se vraceli přímo po břehu stejnojmenné řeky, takže jsme kousek před cílem běželi pod majestátným Wawelem.
  Naše výsledky byly ovlivněny teplým slunečným počasím. Na startu bylo 14°C, v cíli okolo 17°C. Vál jen slabý vítr a po sobotním dešti byla zvýšená vlhkost vzduchu. Jako první z našich cílem proběhl na celkovém 134. místě Láďa Dvorský v reálném čase 3:08:24. Dále Libor Svozil 3:17:24 (počasí mu překazilo plánovaný útok na osobní rekord), Tomáš Mrajca 3:28:45, Jaroslav Macků 3:29:16, Rostislav Bažanowski 3:37:41, Petr Jorníček 3:39:21, Josef Šitka 3:42:06, Jindřich Čáp 3:50:19.
  Celkovým vítězem maratonu se stal Keňan Peter Kariuki Wanjiru, kterému se povedlo časem 2:12:11 překonat osobní rekord, ale dva roky starý traťový rekord 2:11:26 nepřepsal.
  Úroveň organizace Cracovia Maratonu na nás zanechala velice dobrý dojem. Shodli jsme se na kráse zvolené trasy, na které byl většinou uzavřený provoz. Na mnoha místech fandili diváci. Občerstvovačky byly umístěny po 2,5 km – s dostatkem vody, iontových nápojů a ovoce. Oproti velkým městským maratonům má Krakov spíše provinční nádech, o to více si zde ale běžců váží a za relativně nízké startovné nabídnou závodníkům kvalitní servis.
  Web závodu http://www.cracoviamaraton.pl/.
  Fotky v odkazu Fotogalerie.