September – cesta zakázanou, plnou rýchlosťou… 1. časť

0

Kým v auguste som bežecký čas venoval najmä lesom a kopcom, so začiatkom školského roka som sa – ani neviem ako – zameral na rýchlosť. A občas som prekvapil aj sám seba. Začalo to hneď 1.9…

Runshop Salomon Mix 4 (1.9.2013)
    asfalt + kros / dĺžka 9,54 km / čas 40:36 / tempo 4:15 min/km

Tento pretek bol svojím spôsobom pre mňa prelomový. Išlo o môj druhý štart na tomto podujatí, trasu som si tréningovo párkrát prebehol a vedel som že môžem dosiahnuť výrazne lepší výsledok než pred rokom. Trúfal som si na čas pod 42 minút, čo by mohlo znamenať umiestnenie v top 25. Preto som bol aj pomerne dosť nervózny.

jeden ma predbehol, druhý už nie

Prvé dva kilometre v miernom stúpaní, tempo okolo štyroch minút, to bolo ešte v pohode. Prišli však dva kilometre stúpania na Kamzík a to je (stále) moja slabina. Na asi troch krátkych úsekoch som prešiel do kroku, čo súperi samozrejme využili. Po viac ako dvanástich minútach stúpania konečne prišiel zošup dole a s ním aj pre mňa dovtedy neuveriteľné tempo 3:24. Dosť tomu pomohlo že som sa držal Tomáša Giertliho, ktorého som si nechcel nechať ujsť.

Krátky návrat do lesa a prudké klesanie ma trochu spomalili, od siedmeho kilometra mi plán držať tempo pod štyri minúty už vychádzal. Asi kilometer pred cieľom som sa dostal pred Tomáša Giertliho, v záverečných cca 300 metroch som už ale neustál nápor Maroša Almášiho a mikrosúboj s ním prehral o 2 sekundy. Napriek tomu som bol spokojný, veď s časom 40:36 a 12. miestom absolútne som svoje očakávania výrazne predčil. Nepochybne je to zásluha aj môjho skvelého tímu 🙂

ten najlepší tím

Na ďalší pretek som zvolil dvojfázovú prípravu – zabehol som si ráno do roboty a večer späť domov 🙂 Deň pred štartom som si dal ešte čosi ako intervaly na okruhu a v sobotu som vyrazil na…

2. Beh Pezinkom (7.9.2013)
    asfalt / dĺžka 7,93 km / čas 30:56 / tempo 3:54 min/km

Druhý ročník vinárskeho behu sprevádzalo priaznivé počasie a môj pocit rastúcej formy. Propozície avizovali trať s dĺžkou 8 km a prevýšením 80 metrov, ambiciózny plán bol čas na úrovni 30 minút, realistický odhad 32 minút. Takže som nakoniec skončil niekde medzi 🙂

Dobre mienené rady mojich priateľov som so vzal k srdcu a hneď od štartu som sa držal v druhom slede, len pár metrov za favoritmi. Na moju zlosť sa mi po 800 metroch rozviazala šnúrka, radšej som obetoval pár sekúnd teraz ako možný držkopád neskôr. Po prvom kilometri v tempe 3:36 prišlo mierne stúpanie a na jeho konci začiatok púte vinohradmi. Šlo to celkom v pohode, vrátane jedného stupáčiku.

radosť behať v takom prostredí

Ako to už zvyčajne chodí, bežec predo mnou ďaleko, za mnou tiež, bežím si svoje a vtedy to prišlo. Nechal som sa zmiasť šípkou značiacu vinársku cestu a kým ma okríkli a ja som sa vrátil na správnu cestu, už som mal na konte o 50 metrov viac. Čo už… Správne nasrdený som následne asi dvoch bežcov predbehol a ešte jedného som odsunul o priečku nižšie pár stoviek metrov pred cieľom. Z 343 štartujúcich som bol hodnotený na 13. priečke s časom 30:56 min.

k tomuto ma donútil Lesky

Nasledujúci týždeň som si dal okrem iného opäť dve fázy do roboty a z roboty – pri čom som výdatne zmokol – a v nedeľu som si chcel dať tréningový polmaratón na Železnej. Sparringa mi robil Danko na bicykli, otočili sme to ale skôr, po siedmom kilometri, takže celkovo 14 km. V pondelok som skúsil intervaly z Elenkinho tréningového plánu a bola to celkom fuška. A v piatok som pridal na okruhu šesť kilometrov s Paulínkou v kočíku 🙂

Valachiarun Vsetín (21.9.2013)
    asfalt / dĺžka 10,14 km / čas 39:03 / tempo 3:51 min/km

Štart na tomto podujatí bol impulzívnou a podmienenou záležitosťou. V čase konania vsetínskej cross-country rally bol na pláne aj tento mladý beh a to hneď v troch verziách – 5km a 10km po rovinke a 18 km horský beh. Ohľadom rally prichádzali samé nepriaznivé správy; trať sa skracovala, rýchlostky rušili, počasie stále pod psa… Napriek všetkému som ráno vyrazil do zimy a dažďa, veď najeko bude.

vidíte tie fajnové Asicsy? 🙂

Podľa plánu som pofotil trochu z rally a v čase predobednom som vyrazil do Vsetína. Registrácia v pohode, počasie vôbec, pršalo stále viac. Obloha sa však celá vyliala krátko pred dvanástou, časom štartu. Pretekári boli na moje prekvapenie hneď od štartu pomerne svižní, držal som sa vpredu koľko sa dalo. Prvé dva kilometre za 8:06 min., iste aj vďaka novým Asics GEL-DS Trainer 8. Trať desiatky viedla väčšinou po cyklotrase, čiže v podstate rovinka. Pocitovo to nebol najľahší beh, ale darilo sa mi držať tempo tesne pod štyri minúty.

Po otočke sa mi bežalo o čosi lepšie, snažil som sa dotiahnuť na bežca na dohľad. Pomaly som sa k nemu blížil, z videa som vedel aká bude trať a kedy by som teda mal zaútočiť. O útok som sa pokúšal dva kilometre, ale môj súper bol vždy o krok predo mnou. Moja snaha dostala finálny úder ani nie desať metrov pred cieľom, keď som sa šmykol na mokrom drevenom mostíku a sekol som sebou o zem. Na nohách som bol takmer okamžite, akurát trochu rozladený. Dobrou správou bolo, že útok na hranicu 40 minút bol úspešný, desiatku som zvládol za 39:03 a to je priemerné tempo 3:51 min./km.