Technický popis TERRACLAW 250
Kompletně nová podešev, to je 44 různě velkých, 4,5mm vysokých, různě orientovaných špuntů, které zajišťují vynikající trakci na libovolném trailovém podkladu. (Pro porovnání uvedu, že zmiňovaný X-TALON má 43 špuntů o výšce 8mm a velmi měkkou směs podešve, která má exklusivní vlastnosti v offroadu).
Podešev je vstřikována ze dvou různě hustých směsí pryže (dualC), kdy vnější část (v tomhle případě černá) je odolnější na otěr, vnitřní části jsou pak měkkčí a zajišťují kontakt na skále, kamenech, atd. V přední části pochopitelně nechybí předtvarovaná zóna ohybu META-FLEX, která napomáhá k efektivnějšímu ohybu masy materiálu celého spodku obuvi. V patní části je pak podešev segmentována tak, aby se rovnoměrně rozkládala došlapová energie v momentě vyšší únavy, kdy většina běžců a běžkyň už nekontroluje efektivní běžecký styl (TERRADAPTER).
Mezipodešev je v běžecké botě jedním ze zásadních dílů, které výrazně ovlivňují konečnou funkčnost dané boty (propriocepce, tlumení, fit, pohodlí, atd). Tady je použita stejná směs mezipodešve jakou u konceptu RACE ULTRA, tedy tzv. „compressed EVA“. Její hlavní výhoda je v tvarové stálosti, kdy neztrácí tlumící schopnosti a dlouhodobě udržuje stálý tvar. Pata má výšku 16mm, špička 8mm, tomu odpovídá sklon 8mm, to vše pro model TERRACLAW 250. Mezi podešví a mezipodešví je vložen polymerový prstenec DFB, který tvarově kopíruje plantární fascii a napomáhá celé konstrukci spodku obuvi ve výsledné flexibilitě. Při pohledu na podešev je tento prstenec barevně zvýrazněn (přiznán). V přední části, za hranou metatarzálu tento prstenec končí a v odrazové fázi běhu napomáhá pružinovým efektem k efektivnějšímu odrazu. Stejnou konstrukci má také nižší model TERRACLAW 220 s tím rozdílem, že zde je pata vysoká jen 10mm, špička 6mm a tomu odpovídá sklon 4mm.
Svršky obou modelů jsou napnuty na širokém kopytě Standard a tady také končí jejich společné rysy.
Vyšší 250ka má „vysunuto“ šněrování o cca 15mm výše oproti ostatním botám, bota tak drží na nártu a příčná klenba má krásně neomezený prostor k přirozené práci. Asymetricky našitý „zámek“ na jazyku s průvlakem na šněrování zafixuje jazyk v konstantní pozici a nedochází tak k jeho rotaci kolem nártu ani při nejtěžších traverzech. Prodyšný svršek zpevňuje kontrastní syntetická výztuha ve tvaru X, která drží chodidla v lůžku boty při běhu v těžším terénu. Obsázka kolem celého obvodu boty také napomáhá k fixaci chodidel v botě a zároveň ochraňuje okraje chodidel před kameny a dalšími nástrahami terénu. Špička je pak ještě vyztužena proti nakopnutí různých předmětů, jako jsou kameny, klacky, atd. Tradičně měkkčí opatek je citlivý k patám a achilovkám, a dá se částečně tepelně aktivovat v případě nějakých anomálií na chodidlech (výrustky, atd). Střih kolem kotníků je o cca 5mm vyšší něž třeba u modelu RACE ULTRA a v kombinaci s vyšším šněrováním je docíleno lepší fixace kotníku v botě. Jako jedna z mála bot v nabídce INOV-8 nemá TERRACLAW poutka na kotníkový návlek (RACE ULTRA GAITER), nicméně lze zde bez problému použít návlek DEBRISGAITER.
Nižší 220ka má asymetrické sněrování, které je směrováno ze středu nártu na vnitřní klenbu. Tahle originální konstrukce svršku má obrovskou výhodu v tom, že mnohem efektivněji stáhnete celé chodidlo v botě, zejména pak vnitřní část. Bota tak přímo splývá s chodidly a můžete tak dokonale ovládat situaci. Také proto 220ka působí subjektivně užším dojmem a hodí se zejména na kratší a rychlejší běhy. Svršek nemá obsázku kolem celého chodidla, má jen vyztuženu špičku. Tohle opět oceníte při rychlejších a kratších distancích, voda, kterou naberete do boty při přeběhu potoka okamžitě odchází z boty ven. Ostatní konstrukce svršku je stejná jako u 250ky
Odborná porota na největším sportovním veletrhu v Evropě ISPO, udělila TERRACLAW 250 prestižní ISPO AWARD a model TERRACLAW 220 získal další prestižní ocenění – RED DOT DESIGN AWARD!
Jak vypadá bota po 9 měsících provozu (necelých 1.000kilometrů multisportovní zátěže)?
Testování probíhalo od října 2014 do června 2015, primárně na první variantě vzorku. Finální průmyslová varianta pak na základě výsledků testování doznala ještě nějakých úprav a změn. A jak už to tak v životě bývá, některé byly ku prospěchu, jiné subjektivně ne.
Spodek (podešev a mezipodešev)
Grip podešve se dá směle zařadit někde mezi zmiňovaný TRAILROC a X-TALON. Vizovické vrchy skýtají ideální mix povrchů, kde se dá relevantně testovat trailová bota pro Česko-Slovenské prostředí. Lesní cesty a pěšiny to je klasika, tady je podešev ve stavu „hibernace“ a oceníte hlavně komfort boty. Při náběhu na různě zpevněné šotolinové nebo makadamové cesty se pozitivně projevuje hlavně vyšší mezipodešev s DFB. V porovnání s TRAILROC nebo X-TALON, nedostávají chodidla takovou „čočku“ na tomto povrchu a přitom si bota zachovává výbornou flexibilitu. Kotníky nejsou tolik zatíženy a běh na takovém povrchu je mnohem efektivnější. S příchodem na kamenitou/skalnatou podložku opět výborně funguje měkkčí směs podešve na tření, nicméně pokud se budete primárně pohybovat na takovém prostředí, musíte počítat s rychlejším opotřebením špuntů. Při náběhu do bláta začnete úročit investici do této boty. Jistý a účinný grip podešve při výběhu i seběhu jakéhokoliv kopce, navíc výborná propriocepce a komfort. Oproti TRAILROCU je pata o 2mm výše, špička pak o 1mm a tyto parametry jsou znát, zejména při dlouhém běhu. Jediným slabším momentem bylo stoupání v těžkém, blátivém traverzu. Podešev v přední části má totiž špunty srovnány symetricky v řadě a v těžkém traverzu pak občas ustřelí do boku. Tohle se ale stává jen v tom nejtěžším terénu a nejhlubším blátě. Sníh je vždy kapitola sama pro sebe. Náš nejlepší koncept do sněhu je ROCLITE, nicméně TERRACLAW zde má podobnou trakci jako X-TALON, takže žádný průměr, ale hodně vysoký standard. Spodek obuvi je tedy exklusivní a tady bude bota získávat velmi, velmi kladné body v hodnocení funkčnosti.
Svršek (250)
Hned na začátku je potřeba upozornit, že je nezvyklý, pocitově nezvyklý. Jak už jsem psal v technickém popisu, šněrování je vysunuto o 1,5 cm výše oproti běžnému standardu a tím bota v podstatě drží na nártu. Při nazutí tak získáváte pocit, že je bota hrozně široká ve špičce. Není to ale až tak úplně pravda. Příčná klenba zde má neomezený komfort pro práci a tohle oceníte při těch nejdelších bězích. Budu se zase opakovat, příčná klenba je při běhu nejvíce zatíženou částí chodidel, protože je z ní vedený každý odraz při běhu. A právě při odrazu se klenba rozšiřuje a pokud nemá při odrazu dostatečný prostor v lůžku boty, výrazně narůstá únava a snižuje se komfort při běhu. Tahle konstrukce svršku nabízí neskutečný komfort a tady opět získá bota vysoké hodnocení.
Obsázka kolem celého obvodu krásně drží chodidla v lůžku boty a navíc je svršek diagonálně vyztužen kontrastním X. Tyto drobné detaily oceníte v těžkém terénu a v traverzech. Testovaná verze měla obsázku s výztuhou z navařeného TPU materiálu, na který byla následně nalepena gumová výztuha špičky a jako celek byla dokonalá, geniální, skvělá, úžasná,… Protože se ale některým testerům během použití objevilo na spojích TPU materiálu s meshovým materiálem svršku drobné třepení, bylo rozhodnuto, že pro průmyslovou výrobu se TPU výztuhy nahradí poddajnějším syntetickým materiálem (změna k lepšímu), na který ale bohužel nelze aplikovat gumovou výztuhu špičky (změna k horšímu). Špička je tedy vyztužena jen gumovým polepem, podobným, jako byl u Trailroc 255. České horské prostředí nenabízí tak těžké podmínky, kde by tato výztuha špičky nějak limitovala použití. Jediný pocit diskomfortu jsem vlastně zažil jen při sbíhání suťoviště v Roháčích.
Zařazení: objemová trailová bota na mix různých povrchů (70/30 = trail/road) s bezkonkurenčním gripem podešve a exklusivním komfortem
Svršek (220)
Testování této boty bylo někdy hodně komické. Osobně jsem 220ku zařadil někde mezi RACE ULTRA 270 a X-TALON 190 a proto jsem na několik výběhů nazul 270ku proti 220ce. Grip je ten zásadní rozdíl. Tahle bota nakopává k výkonu, ale je potřeb na to mít…
U svršku velmi oceníte asymetrické sněrování, které mnohem lépe upne chodidla v botě. Svršek je při výrobě mnohem lépe natvarován na kopyto a ve finále pak mnohem lépe sedí i při běhu. Právě proto se tato konstrukce v kombinaci s nižším dropem hodí na kratší a rychlejší běhy.
Co napsali o TERRACLAW skuteční borci?
Víťa PAVLIŠTA po vítězném STRC Krkonoše maraton, který běžel v nízkých TERRACLAW 220:
„Ty 220ky jsou super a jsem rád, že jsem si vybral právě je. Užiju je na kratší krosy. Na tu sobotní prasárnu byly ale až moc zbytečně rychlé a lehké. Na ostrých kamenech a při sebězích už mi ke konci chodidla docela trpěla. Na tak dlouhý závod by asi lépe posloužily Race Ultra. Do kopce mi to ale celou dobu běželo slušně.“
Ondra FEJFAR: „zdravím ze soustředění z hřebenů Krkonoš, po téměř 14-ti dnech tu chytám doufám dobrou formu na druhou polovinu sezony. Mimo jiné tu také prochází perfektním testem ty Terraclaw 250 a už jsem si je stihl zamilovat! V každém případě je asi v sobotu vyzkoušim ve Špindlerově Mlýně na závodech, bude to dobrá volba!“ Jen dodám, že Ondra ten sobotní závod ve Špindlu (STRC Krkonoše maraton, kratší trať) v této botě vyhrál…
Honza BARTAS zpracoval vlastní recenzi…