V rámci příprav na novou cyklocestovatelskou sezonu, pořizujeme spoustu nového vybavení, které by nám mělo cestování ulehčit. Ale přišel čas i na to, věnovat se údržbě a opravě vybavení, které minulý rok používáním utrpělo. V tomhle směru dostal nejvíce a frak náš, vloni ještě nový, stan. Na cestování v naší čtyřčlenné bandě jsme pořídili tenhle kousek.
https://www.vango-eshop.cz/turisticke-stany-vango/stan-vango-aura-300-3-osoby-river-velikost-unisize
Po příjezdu z naší loňské cesty po Labské cyklostezce, jsme stan pouze uskladnili do garáže a nenechali řádně vyvětrat a doschnout. No jasně zásadní chyba, ale ono ve chvíli příjezdu jsme měli vážně jiné myšlenky. Chybné uskladnění a zanedbání péče mělo za následek, že se na několika místech uvnitř stanu vytvořila černá plíseň. To rozhodně není nic, co byste ve stanu, tím spíše s dvěma prckama chtěli.Takže co s tím ? Jak se plísně zbavit ? Verča si to vzala za své a po chvilce hledání našla na stránkách výrobce stanů tenhle návod: http://www.jurek.cz/cs/otazky/152-uprava-tropika-po-splesniveni
dalším krokem tedy byla objednávka pracího prostředku:
https://www.kelt.cz/index.php?route=product/product&product_id=78005390
Teď přichází na řadu ta náročnější část, která je díky velkosti stanu trochu obtížnější. Stan se do pračky bohužel nevleze a je třeba ho vyprat v ruce. Naštěstí vana je velká dostatečně.
Napustíte teplou vodu, přidáte množství přípravku dle návodu, v našem případě 3 odměrky, a nechte několik minut stan namočený a prostředek působit. Nejnáročnější bylo stan o tak velké ploše jemně propírat v rukách. Je těžký a špatně se s ním manipuluje. Když je stan dostatečně důkladně proprán v prostředku, je třeba ho ještě 2 x proprat v čisté vodě. Já raději propíráme 3 x abychom si byli jisti, že každý záhyb je čistou vodou dostatečně propraný a nikde nejsou zbytky pracího prostředku. Po vyprání pak následuje vyvěšení na dobře větraném místě a nechat náležitě proschnout. Teď už jen řádně naimpregnovat.
Po složení je výsledek takový, že fleky na stanu jsou místy trochu viditelné, ale plíseň je pryč. Hlavní poučení, je už nebýt líný a opravdu po každé cestě nechat po dojezdu stan pár hodin provětrat a dosušit. Ať jste jakkoliv utahaní, tohle zvládnete.
Tak stan už je čistý, ale ještě je třeba opravit propálená dvířka. Samozřejmě jsme díky velikosti stanu občas po ránu vařili uvnitř, ale při jednom ranním vaření snídaně v Německu zafoukal vítr a dvířka se o rozpálený vařič propálila. S tím si sami neporadíme, tak po chvíli hledání nalézáme podnik pro profi opravu. Nalézáme Brněnský servis, kde naštěstí takové služby poskytují:
http://www.skiservis.eu/opravna-outdooroveho-vybaveni/sc-3/default.aspx
Během několika E-mailů si ověříme postup opravy. Po domluvě stan zabalíme do krabice s přiloženým popisem, kde je uvedeno, která část stanu je potřeba opravit a samozřejmě zpáteční adresa. Dalším krokem je cesta na poštu. Doporučeně a raději i s pojištěním na 3000 kč je cena balíku 150 kč. O týden později pošťačka zvoní, že pro nás má balík na dobírku – 660 kč a stan máme opravený doma. Za poštovné a balné si účtují 180 kč zbytek stojí oprava. Hold za nešikovnost se platí a chybama se člověk učí