Díky Ivo Steinerovi z českého zastoupení Garminu jsem se dostal k jednomu z prvních kusů Garmin Fénix 3 u nás.
Na ruce mám stříbrný model s červeným páskem, což je jedna ze tří základních variant (druhá je tmavě šedý elox s tmavým páskem a třetí opět tmavá ale se safírovým sklíčkem a kovovým páskem, tak je ale ještě dražší než dvě předchozí).
Pojďme si něco povědět na rovinu: jestli se u předchozích verzí Fénixe dal vždycky najít nějaký funkční důvod proč si nechat Forerunnera, teď už žádný není. Nový Fénix umí všechno, co umí Forerunner 920XT a ještě něco málo navíc.
Původně jsem si říkal, že se s Fénixem nebudu moc mazat a udělám jednoduchou srovnávací recenzi Fénixe a Forerunnera, která nebude moc dlouhá a hotovo, jsem ale z hodinek tak nadšený, že nakonec napíšu velkou recenzi, jen co budu mít chvíli čas.
Zatím tedy ve stručnosti první dojmy bez obrázků, těch je stejně všude plno a já něco nafotím až na recenzi.
Tedy zostra, jestli váháte mezi FR920XT a Fénixem 3, neváhejte. České zastoupení Garminu vám rozhodování ještě usnadní tím, že oba modely nabízí za stejnou cenu, zatímco třeba v USA je Fénix o něco dražší.
A není divu, jde o opravdu poctivý kus hodinek. Proti trochu futuristickému byť tradičnímu vzhledu triatlonové řady Forerunner 305, 310, 910 a 920, jsou Fénixy od začátku úlitbou milovníkům kulatého vzhledu hodinek. Mně to od začátku usnadňovalo vyhýbání se Fénixům. Displej byl malý, neuměl 4 datová pole díky nevalného rozlišení a vždycky mu proti aktuálnímu Forerunneru chyběla nějaká ta funkce, kterou jsem měl rád, takže pohoda. Teď je to ale jinak. Nový Fénix stejně jako Forerunner barevný displej se slušným rozlišením, 4 datová pole umí taky a od FR920XT se tak v zobrazení liší pouze o něco štíhlejším fontem písma, což může teoreticky někomu vadit. Jelikož to ale nevadí ani takovému slepýši, jako jsem já, nepůjde o problém většiny populace :-).
Proti FR920 má Fénix několik vychytávek, uvedu v rychlosti několik, kterých jsem si zatím všiml:
– magnetický kompas, který umí zobrazovat na displeji i ve stand-by modu
– daleko názornější zobrazení chytání GPS signálu kružnicí po obvodu displeje oproti prťavé ikonce u FR920XT
– v základní výbavě widget pro zobrazení aktuálního počasí i předpovědi ve stand by modu
– lepší práci se smart notifikacemi, kdy tyto zobrazuje ve full screen modu a umožňuje je i odložit
– s ohledem na mé nepředpokládané zalíbení v počítání kroků je vychytávkou také design umožňující nosit hodinky denně i ke košili a obleku, což červenobílá varianta FR920XT zrovna nedává 🙂
Teoretickou nevýhodou naopak může být ovládání, které je pro zkušené uživatele multisportovní řady Forerunner (za toho se pyšně považuji:-) dosti neobvyklé a vyžaduje trochu cviku.
To by tak asi v kostce mohlo stačit, příště se už zahlásím s podrobnou recenzí doplněnou i obrázky.