Koho by na dovolené nelákalo běhání po pláži. Běhání v písku má ale svá úskalí.
Není nic krásnějšího než na dovolené u moře vyběhnout podél šumícího moře. Zatímco se většina lidí nemůže dočkat povalování na slunci, ti, kdo propadli běhání, se těší na trénink při východu slunce.
Běhání v písku není jen nádherný zážitek, ale velmi často je to i poměrně intenzivní zátěž. Běhání v písku je totiž o hodně náročnější než běhání na po pevném povrchu a je dobré držet se několika osvědčených tipů, obzvlášť pokud patříte mezi běžce začátečníky.
Desatero pro běhání v písku
4. Nezapomínejte na regeneraci
Smiřte se s tím, že poběžíte pomaleji než normálně. Obvykle ucítíte po tréninku svaly, které vás jindy nebolí. Nestabilní písek prostě udělá své. Oproti běhání na pevném povrchu běhání v písku extrémně zatíží především kotníky a lýtka. Po běhu a důkladném protažení je fajn si udělat automasáž, abyste případnou bolestivost svalů snížili. Na bolavé svaly je skvělá jalovcová mast. Jalovec zmírňuje bolestivost a působí protizánětlivě. Pokud jste si nevzali s sebou žádný krém, tak můj kamarád masér doporučuje prostě použít gin – ne vnitřně, ale na ty bolavé svaly 🙂
Trénink může vypadat nějak takto:
10 až 15 minut rozklusání na pevném písku
dynamický strečink a běžecká abeceda
4x až 6x dvouminutové úseky na měkkém písku s 3 minutovým vyklusáním na pevném písku. Pokud jste začátečníci, intervaly mohou být třeba jen 3x 1 minuta.
Na závěr výklus a protažení a můžete se spokojeně rozběhnout do moře pro zasloužené pohoupání ve vlnách.