Nastartujte váš centrální řídící orgán k maximálním výkonům. Inspirujte se vědecky ověřenými radami, jak zlepšit paměť, rychlost myšlení i pozornost.
- Pravidelně se věnujte sportování a posilování. Tohle doporučení asi netřeba běžcům připomínat.
- Jezte borůvky – ty dokáží nejen zlepšit zrak a pomáhat s regulací hladiny krevního cukru, ale razantně zvyšují koncentraci mozku. Podle vědců už pouhých dvě stě gramů borůvek zvýší koncentraci mozku o celých dvacet procent.
- Jezte nepražené kakaové boby. Kakaové boby obsahují theobromin a v menším množství i kofein. Theobromin je látka, která stimuluje centrální nervovou soustavu, podporuje koncentraci a snižuje krevní tlak. V kakau najdete i důležité neurotransmitery nebo jejich prekurzory jako je dopamin, anandamid, arginin, tryptofan a fenyletylamin. Všechno to jsou látky, které navozují příjemnou náladu, souvisí s pocity štěstí a blaženosti.
- Zkuste pravidelně číst knížky, luštit hlavolamy a hrát hry.
- Vyzkoušejte neurotrénink – řada studií v posledních letech prokázala významný vliv neurotréninku na zlepšení pozornosti, soustředění, krátko i dlouhodobé paměti i zvýšení rychlosti reakcí
- Buďte ve společnosti pozitivně naladěných a aktivních lidí
- Obměňujte rutinní činnosti – zkuste dělat běžné denní činnosti (zamykání dveří, uklízení, čištění zubů…) druhou rukou, než jste zvyklí.
- Zajistěte si dostatek vitamínu D – pokud netrávíte hodiny venku na sluníčku, zvažte suplementaci vitamínem D (podle vědeckých studií je déčko velmi silný neurosteroid)
- Jezte mořské řasy (kelp atd.)– jsou zdrojem jódu, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy a produkci hormonů. Nedostatek jódu se může projevit jako zvýšená únava a spavost, špatná tolerance teplotních změn, poruchy paměti, koncentrace a vštípivosti nových informací, celková nevýkonnost a dále jako zpomalení reakcí, zpomalení střevní pasáže, vypadávání vlasů, kloubní potíže.
- Pijte kvalitní zelený čaj – obsahuje silné antioxidanty taniny a také theanin, který stimuluje alfa mozkové vlny. Tak pomáhá uvolňovat mysl a zrychluje reakce člověka.
- Vyhněte se neurotoxinům jako jsou těžké kovy atd. Na detoxikaci od těžkých kovů je nejlepší chlorela, koriandr, petržel, špenát, brokolice, zelí cibule, česnek a kyselina alfa lipoová)
- Sex – asi netřeba rozvádět
- Dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Sean Drummod z Kalifornské univerzity v americkém San Diegu říká: „Pokud jste vzhůru 21 hodin, vaše mentální schopnosti odpovídají opilému člověku. Stejně na tom budete i v případě, že se několik dní po sobě vyspíte jen pár hodin.“
- Eliminujte stres – to se lehce řekne, ale např. v případě, že máte děti v pubertě , se to těžko praktikuje. Zkuste meditační techniky, jógu nebo vyzkoušejte adaptogeny (jedny z nejlepších jsou vitánie snodárná, tulsi nebo rozchodnice)
- Jezte pravidelně tučné ryby (makrela, losos, tresčí játra), čerstvě namletá lněná semínka, nebo vlašské ořechy, které jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin. Mezi omega-3 nenasycené mastné kyseliny patří kyselina alfa-linolenová, eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). EPA a DHA významně ovlivňují paměť i výkonnosti mozku a dokonce mají vliv i na chování. EPA a DHA najdete pouze v rybách, ale naše tělo si tyto látky umí vyrobit i z rostlinných zdrojů jako jsou právě lněná semínka.
- Zkuste se naučit cizí jazyk
- Hodně cestujte a poznávejte nová místa
- Snažte se „vypadnout z města“ co nejčastěji. Blahodárné účinky přírody pocítíte nejenom na vaší CNS. Bylo prokázáno, že půlhodinová procházka třikrát do týdne dokáže zlepšit schopnosti koncentrace, učení a abstraktního myšlení až o 15 %.
- Do jídla pravidelně přidávejte kurkumu. Kurkuma má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky a může tak působit přímo na náš mozek. Kurkumin tak pomáhá při léčbě rozličných neurologických poruch. Vědci uvádí, že se kurkumin může výborně uplatnit při léčbě mozkových příhod, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby apod. Kurkumin pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost globálně, proto působí i preventivně k aktivizaci mozkové činnosti a zlepšení paměti.
- Zaposlouchejte se do klasické hudby. Před pár lety se rozpoutala senzace kolem objevu týmu z Winconsinské univerzity v USA, který prokázal, že poslech Mozartových skladeb zlepšuje matematické a prostorové myšlení. Kupodivu to fungovalo i na myši. Ty, které poslouchaly Mozarta, byly prokazatelně chytřejší než kolegyně odchované zcela bez hudby nebo na hudbě jiných skladatelů.
Tento objev byl nedávno podpořen zjištěním, že Mozartovy skladby spouštějí činnost tří mozkových genů, které se podílejí na přenosu nervových vzruchů. - Na fungování mozku má ohromný vliv mikroflóra vašich střev. Střevní bakterie umí manipulovat s naší chutí, ale také náladou a chováním. Probiotika má většina lidí spojena jen s dobrou imunitou, ale věřte nebo ne, tyhle malé potvůrky vám dokáží nastartovat i správnou funkci mozku a zlepšit schopnost koncentrace. Takže zařaďte do svého jídelníčku kvalitní zdroje probiotik – jogurty, kefíry a další zakysané výrobky jako kysané zelí, kimchi, miso, tempeh, tamari … Po antibiotikách si kupte nějaká silnější probiotika v lékárně.
- Stáhněte si Flux app – minimalizujete tak negativní účinky světla z vašeho PC a mobilu. Vědci zjistili, že modré světlo narušuje biorytmy. Výsledkem je narušený spánek, únava, deprese, zhoršující se paměť i schopnost učení. Kromě toho mohou mít lidé vlivem modrého světla také kardiovaskulární problémy (poruchy cév a srdce), oslabený imunitní systém, sníženou koncentraci, zpomalený metabolismus nebo podrážděné a suché oči, které mohou vyvolat bolesti hlavy. Nejcitlivěji reagují samozřejmě děti.
- Vyhněte se častému výkyvu krevního cukru – omezte sladkosti. Zlepšíte tak inzulínovou rezistenci. Cukr dokáže extrémně negativně ovlivnit fungování mozku především u hyperaktivních dětí. Takžw místo sladkostí a přeslazených nápojů mlsejte třeba ořechy.
- Vyzkoušejte přerušovaný půst (intermittent fasting) – nejde o žádné hladovění (nesnižujete kalorický příjem), ale směřujte jídlo do určitého časového úseku. Nejčastější variantou je 8/16 (náročnější je 4/20 – tzv. warrior´s diet se dá velmi dobře využít i k nárůstu fyzické výkonnosti sportovců). Během půstu 8/16 máte 8 hodin na jídlo, zbytek dne je půst. Pro sportovce se doporučuje přidat během půstu nějaké aminokyseliny k ochraně svalových vláken. Přerušovaný půst má dle vědců hned několik pozitivních účinků – dokáže odstranit inzulínovou rezistenci, zlepšuje schopnost těla spalovat tuky, snižuje produkci kortizolu, optimalizuje hormonální rovnováhu, snižuje zánětlivost, snižuje výskyt onemocnění srdce, zlepšuje imunitu a zpomaluje stárnutí. Aby ale přerušované půsty opravdu fungovaly (hlavně pokročilejší varianty pro sportovce), je nutné mít alespoň základní znalosti nastavování jídelníčku -makrosložky, GI, časování rychlých a pomalých sacharidů a bílkovin vzhledem k tréninkům, správné nastavení tuků s ohledem na somatotyp, ohlídání mikroživin atd.
- MCT tuky (tuky se středně dlouhým řetězcem) výrazně zlepšují funkci mozku (navíc sportovcům při výkonu pomáhají šetřit glykogen). Poslední výzkumy dokonce ukazují pozitivní vliv MCT na pacienty s Alzheimerem. MCT tuky najdete například v kokosovém oleji, nebo se dají koupit v obchodech se sportovní výživou.
- S pamětí dokáže pomoct i lecitin. Lecitin je nepostradatelnou součástí všech tělesných buněk. Nejčastěji se používá pro podporu mozkových funkcí- pomáhá vyživovat mozkové buňky, zlepšuje paměť a pomáhá při učení, kdy díky svým vlastnostem zvyšuje koncentraci a optimalizuje duševní výkon. Navíc má lecitin pozitivní účinky na kardiovaskulární systém a játra. Kromě sójových bobů a olejnatých semen je lecitin obsažen také v játrech, vejcích, mléčných výrobcích, v kvasnicích a obilných klíčcích.
- Přestaňte kouřit.
- Zajistěte si dostatek cholinu. Cholin je základním stavebním kamenem pro tvorbu důležitého neurotransmiteru (látky zajišťující komunikaci mezi našimi nervovými buňkami) –acetylcholinu. Nedostatek tohoto nervového přenašeče nejen souvisí s poruchami paměti, ale je spojován například i se vznikem Alzheimerovy choroby. Největší množství cholinu obsahují vaječné žloutky, játra, luštěniny a burské oříšky, případně se dá koupit jako doplněk stravy.
- Bez béčka se neobejdete. K nejdůležitějším vitamínům, které prospívají našemu mozku, patří niacin (vitamín B3), pyridoxin (vitamín B6), kyselina listová a vitamín B12, které jsou nezbytné pro správné fungování důležitých nervových přenašečů (neurotransmiterů), jako je serotonin, dopamin, adrenalin a noradrenalin. I proto se tyhle vitamíny přidávají do nejrůznějších „nakopávačů“ a energy drinků. Vitamíny skupiny B najdete v celozrnném pečivu, ovesných vločkách, lahůdkovém droždí, listové zelenině, mléčných výrobcích, játrech, masu, banánech, listové zelenině, luštěninách, rajčatech, cibuli, kapustě. Skvělým zdrojem jsou i ořechy a semínka.
- Vyzkoušejte nootropika – látky, které příznivě ovlivňují látkovou výměnu nervových buněk, zvyšují využití glukózy a kyslíku, zlepšují průtok krve mozkem a zvyšují odolnost vůči nepříznivým vlivům (stresu…). Zlepšují mozkovou aktivitu, pozitivně ovlivňují i emoce a zvyšují schopnost okamžité koncentrace. Dají se koupit doplňky jako piracetam (pozor – je považován za doping) nebo doplněk DMAE. Na mozek také pozitivně působí třeba acetyl-l-carnitin. Je to aminokyselina, kterou oceníte i při hubnutí (malý tip: obzvlášť při nízkosacharidových dietách oceníte mix 1g acetyl-l-carnitinu a 1g taurinu. Stačí rozmíchat ve vodě a vypít. Taurin je aminokyselina, kterou oceníte nejen při hubnutí a při regeneraci svalů, ale také pro podporu kardiovaskulární soustavy. Mezi vůbec nejlepší nootropika pak patří „chytré bylinky“ – bacopa (brahmi), která pomáhá odstraňovat neurotoxiny z mozku a zlepšuje paměť, rozchodnice (rhodiola), která zlepšuje výrazně i využívání kyslíku, gotu kola, která rozšiřuje drobé cévy nejen v mozku, ale i v kůžu, takže ji oceníte při hojení ran, nebo také schizandra, kterou oceníte pro její povzbuzující účinky.
Někdo má výmluvy, naši studenti mají výsledky
Přestaň se ptát ostatních: „Tak co mám vlastně jíst?“ Nauč se sestavit si jídelníček na míru. Zjisti, jak efektivně hubnout, jak nabrat svalovou hmotu i zvýšit výkon.
Skoncuj jednou provždy s otázkami ohledně výživy a přihlaš se naše oblíbené kurzy (nejen) sportovní výživy a získej všechny potřebné znalosti.
Naučíme tě sestavovat jídelníček bez počítání kalorií, budeš umět časovat přesně jídla před a po různých trénincích, naučíš se přizpůsobit složení jídelníčku tvému somatotypu, vyladit hormonální rovnováhu a dozvíš se, které doplňky stravy jsou účinné a kvalitní a které ničí zdraví.
Více o kurzu zde: Kurz sportovní výživy.
Nově i možnost on-line studia: On-line Kurz (nejen) sportovní výživy
CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY
Zdroj: www.brainprotips.com
Děkuji za doporučení, škoda že na většinu nebude čas:) Doplnil bych zajímavý článek věnující se běhání a meditaci, což se může hodit zájemcům o kvalitnější život – http://blog.mujbeh.cz/meditace-a-behani/